کد خبر: ۲۳۷۸۲۷
زمان انتشار: ۱۰:۱۰     ۰۱ مرداد ۱۳۹۳
ناطق نوری می گوید: تقطیع نشر خاطراتش در هفته های اخیر با هدف ایجاد شکاف در بین نیروهای قدیمی انقلاب انجام شده است.
به گزارش پایگاه 598، اکبر ناطق نوری در گفت وگو با خبرآنلاین در خصوص باز نشر خاطرات استیضاح وی در دوران مسئولیتش در وزارت کشور و ماجرای زمین گرفتن هاشمی رفسنجانی، گفت: در ماجرای استیضاح بنده وقتی که وزیر کشور بودم(سال62) یک سوال راجع به زمین و واگذاری زمین به مردم و افراد محروم مطرح شده بود. آقای مهندس گنابادی آن زمان وزیر وقت مسکن بود. به او گفته بودند این وزیر کشور زمین تقسیم می کند. او هم مدام به ما نامه می نوشت. من هم به مرحوم مهندس کازرونی که معاون عمرانی من بود، کار را ارجاع دادم که ببیند ماجرا چیست که معلوم شد حاکم شرعی مستقر در شهر داری تهران( آن وقت شهرداری زیر مجموعه وزارت کشور بود) زمین های بی صاحب را براساس تشخیص خودش به فقرا، مستضعفین و حتی پاسدار های که بی خانه بودند واگذار می کرد.
 
نخستین بار روزنامه وطن امروز و امروز روزنامه کیهان اقدام به باز نشر این خاطرات کردند. کیهان امروز در یادداشتی با انتقاد از اظهارات اخیر ناطق نوری در مراسم شب 21 ماه مبارک رمضان به خاطره استیضاح وی در سال 62 اشاره کرد و نوشت:«حضرتعالی در صفحه 51 از جلد دوم کتاب خاطرات خویش به ماجرای استیضاح خود به عنوان وزیر کشور وقت اشاره کرده و آورده‌اید چند تن از نمایندگان به این علت که نسبت به واگذاری زمین‌های اطراف تهران از سوی حاکم‌ شرع وقت شهرداری بی‌تفاوت بوده‌اید، در پی استیضاح شما بودند و نوشته‌اید «روز‌ استیضاح که به مجلس رفتم، آقای هاشمی خیلی نگران بود و گفت؛ آقای‌ناطق! استیضاح‌کنندگان خیلی قوی برخورد می‌کنند و من گفتم؛ نگران نباشید، لیست اکثریت نمایندگان مجلس که زمین گرفته‌اند را تهیه کرده‌ام، حتی اسم آقای هاشمی رفسنجانی هم بود، شروع کردم به خواندن اسامی و نمایندگان که دیدند دارم اسامی همه را می‌خوانم و آبروریزی می‌شود، گفتند نخوانید... و رأی آوردم.»

ناطق نوری در پاسخ به خبرآنلاین درباره این استیضاح با اشاره به نامه جمعی از نمایندگان برای حاکم شرع وقت، افزود: نمایندگان برای ایشان نامه می نوشتند و توصیه می کردند که فلانی کس را می شناسیم وضعیتش را بررسی کردیم و می دانیم که فقیر و مستحق است که یک تکه زمین به او داده شود.

 از جمله این توصیه ها برای افراد بی بضاعت؛ یک توصیه ای است که آقای هاشمی انجام داد بود و کسی را معرفی کرده و گفته بود: آقای حاکم شرع! اگر زمینی در اختیار نیازمندان قرار می دهید، این فرد هم بیچاره است و مستحق دریافت. خود من هم از این توصیه ها داشتیم مثلا آقای طباطبایی(حاکم شرع) یک لیستی را خطاب به من فرستاده و نوشته بود:«این آدم ها می گویند مستحق هستند و زمین می خواهند.
 
می گویند شما اینها را می شناسید؟ من در جواب نوشتم:« این افراد فقیر هستند و فقر آنها برای بنده مورد تائید است.» اصل ماجرای زمین در استیضاح این بود و خب این بهانه ای شده بود برای استیضاح کنندگان که در کنار سایر موارد مطرح کنند.
 
ناطق نوری با اشاره به نارسایی کتاب خاطرات وی و درج عبارت « آقایان زمین گرفتند از جمله آقای هاشمی»، گفت:خب ملاحظه می کنید که اصل ماجرا چه بوده و این افراد بد دل چگونه عنوان کرده اند و گرنه آقای هاشمی همانطور که رهبری در خطبه های 29 تیر ماه 88 گفتند،بخش وسیعی از سرمایه های شخصی خودش را برای انقلاب گذاشت و اصلا چه نیازی داشت به یک قطعه زمین مثلا در باغ فض که آن وقت ها هم بیابانی بیش نبود نه مثل حالا.
 
ناطق نوری در پاسخ به این پرسش که صحیح است که آقای هاشمی در حین دفایات شما در استیضاح، شما را بر حذر داشتند که اسامی نماینده ها را اعلام کنید؟، خاطر نشان کرد: این درست نیست! شیطنت این است که گفتند آقای هاشمی از من خواسته بودند که این لیست را نخوانم. در صورتی که ماجرا این طور نبود.من در آن جلسه استیضاح خطاب به نماینده ها گفتم که عده ای از شما هم کسانی را معرفی کرده اید، می خواهید اسامی این عده را برای شما بخوانم؟

برخی گفتند بخوانید، برخی گفتند نخوانید. فضا متشنج شد بالاخره عده ای گفتند اسامی را بخوان ببینیم چه کسی هستند؟من هم اسم یک بنده خدایی که اتفاقا از امضا کنندگان استیضاح هم بود را خواندم . اسم این فرد را که خواندم سر و صدا بلند شد که آقا! نخوان. مجلس متشنج شد.

آقای هاشمی به من گفت: آقا ! خوب اگر نمایندگان می گویند نخوانید، خب نخوانید. در نهایت آقای هاشمی گفتند«:در اختیار خود آقای وزیر است که اگر مایل هست اسامی را بخواند و اگر هم مایل نیست نخواند.»بنده هم ترجیح دادم فضا متشنج تر نشود و بالاخره نخواندم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۴
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها