کد خبر: ۲۳۸۱۷۷
زمان انتشار: ۱۱:۱۳     ۰۲ مرداد ۱۳۹۳
زائران بیت‌الله الحرام از این پس در صورت حمل و نگهداری حتی یک گرم مواد مخدر، برای مدت پنج سال ممنوع‌الخروج شده و گذرنامه آنها باطل خواهد شد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایرنا، حسین ذبحی، معاون قضایی دادستان کل کشور در مورد وضعیت زائرین بیت‌الله الحرام در سال 93 و 92 گفت: در دوره عملیات عمره مفرده گذشته از تاریخ 26 /9/ 92 تا 5 /4 /93 به دلیل همکاری و هماهنگی‌های خوب دستگاه‌های مقابله و ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان حج و زیارت، پلیس فرودگاه‌ها و موادمخدر و مراجع قضایی ایستگاه‌های پروازی حجاج کشور و دادستانی کل کشور، موفقیت‌های چشمگیری در کنترل حجاج و جلوگیری از خروج مواد به عربستان حاصل شد تا آنجا که حتی یک زائر ایرانی از طرف پلیس عربستان به جرم حمل موادمخدر دستگیر نشد. از طریق دادستانی کل کشور با هماهنگی دادسراهای ایستگاه‌های پروازی حجاج، ترتیبی اتخاذ شد تا در ایام حج، قضات کشیک دادسرا در فرودگاه‌ها استقرار یابند و به‌طور شبانه‌روزی و فوری به پرونده‌های مربوط رسیدگی کنند.

ذبحی ادامه داد: گذرنامه زائرانی که مبادرت به جاسازی، اخفا و حمل موادمخدر کردند و دستگیر شدند، اخذ و ضمن محکومیت به مجازات، به ابطال گذرنامه ممنوع‌الخروجی از کشور محکوم شده‌اند و در طول مدت‌زمان ممنوع‌الخروجی، قادر به سفر خارجی و خروج از کشور نیستند.

معاون قضایی دادستان کل کشور ادامه داد: در دوره عملیات عمره مفرده مزبور، تعداد 799 هزار و 628 زائر از 20 ایستگاه پروازی به سرزمین وحی مشرف شدند. به گفته ذبحی، متاسفانه علی‌رغم تذکرات و هشدارها، تعداد 1507 زائر به جرم اخفا و حمل و نگهداری انواع مخدر مانند تریاک، شیره، سوخته، شیشه و قرص متادون دستگیر و در مجموع از آنها 8167 گرم مواد و 7924 عدد قرص متادون کشف شد که تحت پیگرد قضایی، اعمال مجازات یا ممنوع‌الخروج شدند.

معاون قضایی دادستان کل کشور، بالاترین آمار دستگیری‌ها را مربوط به مشهد با 313 نفر، ساری با 261 نفر، تهران با 276 نفر، اصفهان با 220 نفر و کمترین آمار دستگیری‌ها را مربوط شهرهای زنجان با دو مورد، بندرعباس با سه مورد و اهواز با پنج مورد عنوان کرد و افزود: شهرهای بوشهر و اردبیل نیز کشف و دستگیری نداشته‌اند.

جاسازی مواد با پیچیده‌ترین روش‌ها

مجرمان دستگیرشده از پیچیده‌ترین روش‌ها برای جاسازی مواد مانند شبیه‌سازی 10 عدد قرص متادون به صورت دکمه‌های پیراهن، پشت یقه ژاکت، کپسول دارو، قوطی قرص، بیسکویت، داخل نان خشک، تخمه، شکلات، چرخ ساک، چرخ ویلچر، داخل آلو، مخلوط با قند حبه، صابون، جلد مهر نماز، برس مو، کیسه و لیف حمام، درز البسه، جداره شلوار، اپل پوشاک، ته‌کفش، پاشنه کفش، دندان مصنوعی، انجیر خشک، چای کیسه‌ای، باتری موبایل، شارژر موبایل، آغشته به جوراب، آغشته به بلوز، کباب، ساعت، عصا، دکمه پالتو و انباری استفاده کرده‌اند. ذبحی ادامه داد: پلیس فرودگاه‌ها با نظارت و کنترل دقیق و حرفه‌ای موفق به کشف مواد مذکور شده که قابل قدردانی است.

ذبحی ضمن تشکر از هماهنگی خوب و مناسب دستگاه‌های مقابله و مدیریت قضایی دادسراهای مربوط و تلاش پلیس در توفیقات به دست آمده، یادآور شد: در اجرای ماده 17 قانون مبارزه با موادمخدر که از 14/10/89 شروع شده است، همه کسانی که به هر میزان موادمخدر یا روانگردان مانند شیشه یا پیش‌سازهای آنها را حمل یا نگهداری کنند یا مرتکب جرم قاچاق مواد مزبور به داخل یا خارج از کشور شوند یا در خارج از کشور قاچاق مواد کنند، برای بار اول به مدت یک تا پنج سال گذرنامه‌شان ابطال و ممنوع‌الخروج، و در صورت تکرار به مدت پنج تا 15 سال ممنوع‌الخروج می‌شوند. همچنین دادستانی کل کشور طی بخشنامه‌ای خطاب به دادستان‌های سراسر کشور به اجرای قانون مزبور تاکید و توصیه کرده است: مردم مراقب اعمال خود و دیگران در این زمینه باشند، اگر حتی یک گرم مواد را حمل یا نگهداری کنند به موجب حکم دادگاه تا پنج سال ممنوع‌الخروج می‌شوند و هیچ‌گونه مسافرت خارج از کشور اعم از زیارتی یا سیاحتی برای آنها مقدور نیست.

معتادان برای ترک به مراکز درمانی مجاز مراجعه کنند

معاون قضایی دادستان کل کشور از معتادان خواست شخصا به مراکز درمانی مجاز مراجعه و اقدام به ترک کنند و در صورت عدم‌ترک داوطلبانه یا تجاهر به اعتیاد دستگیر و به مراکز درمان اجباری اعزام می‌شوند.
ذبحی از مردم خواست در صورت داشتن هرگونه اطلاعات درباره قاچاقچیان مواد مخدر یا محل‌های تولید مواد یا تجمع معتادان، مراتب را به دادسرای عمومی و انقلاب محل اطلاع دهند. آنها همچنین می‌توانند از طریق سایت دادستانی کل کشور به آدرس www. dadsetani. ir گزارش‌های کامل و دقیق خود را به دادستانی کل کشور منعکس کنند تا امکان شناسایی و تعقیب مجرمان فراهم شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها