کد خبر: ۲۳۸۲۰۹
زمان انتشار: ۱۲:۲۴     ۰۲ مرداد ۱۳۹۳
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اظهارداشت: ظرف 10 سال گذشته شیوع هپاتیت B در جامعه اهدا‌کنندگان خون از 6 دهم درصد به کمتر از 15 صدم درصد و در زمینه هپاتیت C از 15 صدم درصد ظرف 10 سال گذشته با یک شیب کاهشی به 5 صدم درصد رسیده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از مهر، دکتر علی اکبر پورفتح اله به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی هپاتیت(6 مرداد)، پیامی صادر کرد.

در این پیام آمده است: 28 جولای برابر با ششم مرداد ماه توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان روز جهانی هپاتیت اعلام شده تا فرصتی جهانی جهت آگاهی، ارتقای دانش و حفاظت از یکی از حیاتی ترین اعضای بدن یعنی کبد باشد و چه زیبا در سال خود مراقبتی شعار روز جهانی هپاتیت «از کبد خود مراقبت کن و به فکر هپاتیت باش» انتخاب شده است.

این روز فرصت مناسب برای زندگی با عزیزان مبتلا به هپاتیت و مراقبت از گسترش و محدود کردن هپاتیت است. در این میان هپاتیت های ویروسی به عنوان شایعترین نوع هپاتیت که به واسطه التهاب کبد با عوامل ویروسی اتفاق می‌افتد، بیش از همه نیاز به توجه و هشیاری در مقابله یا عوامل ویروسی مرتبط یعنی هپاتیت‌های E,D,C,B,A است.

سالهای اخیر و با برنامه های اجرایی در سازمان انتقال خون و مشارکت وسیع اهدا‌کنندگان خون و تغییر نگرش و حرکت به سوی جمعیت‌های سالم اهداکننده خون و برنامه انتخاب اهدا‌کنندگان شاهد دستاورد بزرگی در کشور عزیزمان در ارتباط با سلامت خون و از جمله کاهش موارد هپاتیت بعد از انتقال خون بوده ایم به طوریکه ظرف 10 سال گذشته شیوع هپاتیت B در جامعه اهدا‌کنندگان خون از 6 دهم درصد به کمتر از 15 صدم درصد و در زمینه هپاتیت C از 15 صدم درصد ظرف 10 سال گذشته با یک شیب کاهشی به 5 صدم درصد رسیده است.

این در حالی است که شیوع هپاتیت B در جامعه عادی بیش از دو درصد و در مورد هپاتیت C براساس گزارشهای مختلف بین نیم درصد تا 7 دهم درصد می باشد. به عبارتی میزان شیوع هپاتیت B و C در جمعیت اهدا‌کنندگان خون با فرهنگ سازی، آموزش و انتخاب اهدا کننده و اجرای برنامه خود حذفی محرمانه 10 برابر کمتر از جمعیت عمومی است. اختلاف معنی دار و چشمگیر هپاتیت B و C در جامعه اهداکنندگان خون در مقایسه با جامعه طبیعی کشور و همچنین شیب کاهشی روند سالیانه آن طی 10 سال گذشته نوید دستاورد بزرگی را در ایران در زمینه سلامت خون می‌دهد و اطمینان بخشی برای عزیزان مصرف کننده خون و فرآورده‌های خون در ایران عزیز می باشد در مقایسه با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه که حدود 700 میلیون نفر جمعیت را در خود جای می دهد، ایران با برخورداری از بهترین شاخص‌های سلامت خون یعنی کمترین شیوع عفونت های منتقله از راه خون از جمله هپاتیت  BوC در صدر این کشورها قرار گرفته است.

هپاتیت B در اهداکنندگان خون این مناطق از حدود یک تا چهار درصد است که اهدا کنندگان ایرانی با رقم 15 صدم درصد سالمترین خون را به بیماران هدیه  می‌کنند. پس از ایران، کشور ترکیه با رقم یک و پانزده صدم درصد و با فاصله زیاد از ما قرار می گیرد. شیوع هپاتیت C نیز در اهدا‌کنندگان دو منطقه فوق از حدود 45 صدم درصد تا  چهار و 5 دهم درصد گزارش شده است. در این زمینه نیز ایران با رقم 5 صدم درصد باز هم سالمترین خون را به بیماران هدیه می‌کند، پس از ایران، کشورهای تونس و ترکیه با 39 صدم درصد قرار می گیرند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها