کد خبر: ۲۳۸۷۴۲
زمان انتشار: ۰۹:۵۳     ۰۵ مرداد ۱۳۹۳
رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگو با العالم، آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای را تشریح کرد و با بررسی مهمترین تحولات منطقه، گفت: آینده داعش در منطقه سیاه است و آنها رو به سقوط هستند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از باشگاه خبرنگاران، "علی لاریجانی" روز شنبه در مصاحبه اختصاصی با شبكه العالم درباره ادعای حضور نیروهای ایرانی در عراق و اسارت برخی از آنان به دست داعش، گفت: اگر آنها در پایگاه اسپایكر نیروهای ایرانی را اسیر كرده بودند، حتما آنها را نمایش می دادند؛ بنابراین این حرفها ادعایی بیش نیست.


* عراق نیازی به نیرو ندارد
لاریجانی که مهمان برنامه "من طهران" شبکه العالم بود، افزود: عراق اكنون نیاز به نیرو ندارد، بلكه برای مقابله با این حمله ای كه به اركان نظامی و امینی این كشور شده، نیاز به ساماندهی و مدیریت دارد. ما هر كمكی را كه به دولت عراق به عنوان كشور دوست و برادر در این زمینه لازم باشد ارائه می دهیم، ولی آنها از ما نیرو نخواسته اند و مسأله عراق هم با نیرو حل نمی شود.
لاریجانی درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر كشته شدن ایرانی ها در خاك عراق گفت: اطلاعاتی كه داده شده است، دقیق نیست؛ همانطور كه گفتم عراقی ها نیازی به نیرو ندارند.
 
* می دانیم چگونه داعش را سرجای خود بنشانیم
لاریجانی در خصوص برخی خبرها مبنی بر اینكه داعش به مرزهای ایران نزدیك شده و یا اینكه داعش تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید، گفت: داعش می داند كه نمی تواند با ایران وارد مصاف شود، زیرا از نظر ظرفیت كاری كوچك است و ما طبق تجربه می دانیم كه چگونه آنها را سرجای خود بنشانیم. این فقط یک شعار است كه آنها می خواهند در این مقطع از آن استفاده كنند.

* آینده داعش سیاه است
لاریجانی در ادامه تاکید کرد: ولی افق آینده داعش بسیار سیاه است و از این به بعد در سرازیری قرار گرفته و این حداكثر كاری بوده كه می توانسته انجام دهد؛ و از این به بعد قدرت عملیاتی بالایی نخواهد داشت.

* زیاده خواهی غرب در مذاكرات 1+5
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال كه چگونه به افق مذاكرات ایران و 1+5 درسایه تمدید چهار ماهه آن می نگرد و آیا به نتیجه این مذاكرات خوشبین هست و عملا دستیابی به توافق با گروه 1+5 وجود دارد، گفت: نظر خیلی روشنی را نمی توان در حال حاضر بیان كرد. در مذاكراتی كه در گذشته صورت گرفته است، گام های كوچك برداشته شده است اما برای حل كلیت مسأله، هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد.
وی افزود: برداشت ما از متن مذاكرات این است كه یك نوع زیاده خواهی هایی در این زمینه وجود دارد. آنچه كه ایران معتقد است، این است كه ما دانش هسته ای صلح آمیز داشته باشیم و تولید سوخت برای نیروگاه را بتوانیم انجام بدهیم. نظارت های لازم بر این امر را قبول داریم و آژانس بیاید و نظارت خودش را انجام بدهد و مناسبات دیگری را كه اطمینان بخش باشد بوجود بیاوریم. ما به سمت سلاح نخواهیم رفت و تضمین های آن را هم می توان بوجود آورد.
لاریجانی تاكید كرد: اما یك چیز، آن خطی است كه نمی خواهیم از آن جدا شویم و آن هم این است كه ما تولید سوخت برای نیروگاه داشته باشیم و بتوانیم انواع فناوری صلح آمیز هسته ای را داشته باشیم. این خطی است كه ما باید داشته باشیم و دنبال می كنیم.

* احتیاجی به نمایش و دكور نداریم
وی گفت: برخی از كشورها به نظر می آید به دنبال "عروسك بازی هسته ای" هستند. یعنی فكر می كنند كه ایران می خواهد نمایشی بدهد. ما احتیاج به نمایش نداریم. ما دانش هسته ای را به دست آورده ایم و این یك پدیده واقعی است و ما بدنبال این نیستیم كه مثلا یك دكوری از مسأله هسته ای بوجود بیاوریم. برخی از این پیشنهادهایی كه مطرح شده است، انسان احساس می‌كند كه این كشورها دنبال بازی هسته ای هستند؛ نه حل مسأله هسته ای. این حتی در مذاكرات هسته ای اخیر هم وجود دارد و من احساس میكنم كه یا هدف را گم كرده اند یا تصور می كنند كه ما با یك "عروسك بازی" مواجه هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: این یك مذاكره جدی است. ایران دانش صلح آمیز هسته ای را كه خودش بوجود آورده است، نیاز دارد. در واقع مقررات بین المللی نیز این اجازه را میدهد و ما دنبال سلاح هم نیستیم.

لاریجانی افزود: حالا قبول كرده اند كه ایران غنی سازی دارد و می توانیم روی این مدل كار كنیم، خب مدل آن را تكمیل كنید چرا وقت می گذرانیم؟ آنها دنبال این نباید باشند كه ایران را به چیزهای فرعی سرگرم كنند. یك مختصر عقلی وجود دارد كه ما مسائل اصلی و فرعی خودمان را تشخیص بدهیم.

* در باره اصل غنی سازی اختلافی وجود ندارد
وی در پاسخ به سوالی درباره اختلافات بین ایران و گروه 5+1 تصریح كرد: اختلافات هست كه در برخی از زمینه ها عمیق است و برخی از آنها قابل نزدیك شدن است. در اصل موضوع غنی سازی اختلاف وجود ندارد، بلكه درحجم آن است. اختلاف هم زیاد است.

* آینده روابط ایران و آمریکا
لاریجانی در خصوص آینده روابط ایران و آمریكا گفت: خیلی عوامل در این مسأله نقش دارد، من فكر می كنم در مجموع با این رفتار آمریكایی ها در منطقه، اختلاف هایمان با آنها عمیق است؛ مثلا مسأله فلسطین را در نظر بگیرید؛ ما معتقدیم باید به مردم مظلوم فلسطین كمك كنیم و هرگونه كمكی را به آنها ارائه دهیم، ولی آنها می گویند نه باید بمب های جدید به صهیونیستها بدهیم تا بر سر فلسطینی ها بریزند؛ بنابراین اختلاف كوچك نیست و ما این را مسئله كوچك نمی دانیم.
لاریجانی اظهار داشت: حتی اگر موضوع هسته ای هم حل شود، این اختلافات ادامه خواهد داشت.
رئیس مجلس شور تأكید كرد: بنابر این اختلاف كم نیست، مشكل این است كه آمریكاییها منطقه را نمی شناسند؛ با تصور خاصی فتنه ای را به وجود می آورند و به دلیل آنكه بلد نیستند آن را حل كنند، آن را به حال خود رها می كنند و می روند.

 
* "دندان نیش" آمریکا را کنده اند
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: كلا پروسه رفتاری آمریكا در منطقه این گونه بوده است؛ از سال 2011 تاكنون تروریسم در منطقه رشد كرده است، این وضعی است كه ما با آمریكا داریم لذا اختلافها با آمریكا در عدم واقع بینی آمریكا به منطقه ریشه دارد.

لاریجانی اظهار داشت: اكنون دیگر زمان سلطه طلبی گذشته است؛ آمریكاییها باید بفهمند این روباهی و درندگی گذشته دیگر وجود ندارد و آنان اكنون موجوداتی هستند كه دندان نیششان را كنده اند و خیلی هیبت گذشته را ندارند و باید با عقل بیشتر كار بكنند تا با دندان.

* دروغ آمریكا در مبارزه با تروریسم
لاریجانی تأكید كرد: این امر نشان می دهد كه روش آمریكا در مبارزه با تروریسم، نادرست و دروغین است؛ زیرا همزمان كه می گویند كه در حال مبارزه با تروریست ها هستند، پشت صحنه با آنها "فالوده می خورند" و به آنها كمك می كنند و پول و سلاح می دهند.
لاریجانی گفت: این اشتباهی استراتژیك است كه فكر می كنند می توانند از تروریستها استفاده تاكتیكی كنند؛ گاهی هم در ادبیات سیاسی آنها مطرح است كه مثلا از تروریستها استفاده می كنند و در فرصت مناسب هم آنها را می كشند.
 

رئیس مجلس شورای اسلامی كشورمان ادامه داد: تروریستها وقتی وارد ذهن افراد و خانه ها شدند، مبارزه با آن با روشهای كلاسیك نظامی ممكن نیست، زیرا تروریستها سوار كار می شوند.

* دیدگاه ایران در مورد دولت آینده عراق
لاریجانی در خصوص نخست وزیر و دولت آتی عراق خاطرنشان كرد: ایران به صورت مستمر در حال رایزنی با طرفهای مختلف در عراق است؛ عراق تجربه موفقی از دموكراسی در منطقه است؛ و بعد از آن فجایعی كه صدام در عراق به وجود آورد و جنگ طولانی اشغال عراق، مردم این كشور اكنون تازه خود را می یابند و حكومت دموكراتیك پیدا می كنند.
وی تأكید كرد: خواست ما حكومت وحدت ملی با حضور اطراف، یعنی كردها، سنی ها و شیعه بر پایه قانون اساسی است.
لاریجانی در خصوص روابط ایران و كردستان عراق گفت: ما با كردها سابقه ای طولانی داریم، و از زمان رژیم صدام همیشه كردهای عراق پناهشان ایران بود. ما با رهبران كردهای عراق رابطه نزدیك و گفتگو و رایزنی نزدیكی داریم.

* انتخابات ریاست جمهوری سوریه آغاز حركت بود
رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص حل بحران سوریه گفت: مسأله سوریه، چیزی نبود كه با انتخابات حل شود؛ زیرا آن جریانی كه در سوریه در حال تخریب است نه به انتخابات كار دارد و نه آینده اقتصادی این كشور؛ رفتار آنها با مردم سوریه در مناطق تحت سیطره خود نشان می دهد كه نظم آنان در بی نظمی است.
لاریجانی خاطرنشان كرد: این اعتقاد كه با انتخابات همه مشكلات سوریه حل شود، درست نیست. این انتخابات یك راه و آغاز یك حركت است؛ برای هر راه حلی در سوریه، باید پایه های دموكراسی جدی گرفته شود.

* فقدان تحرك بین المللی قوی برای حل مسأله سوریه
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تحرك بین المللی قوی را برای حل مسأله سوریه نمی بینم؛ كه یكی از آنها به دلیل حوادثی است كه در عراق روی داد و آمریكا برخی كشورهای دیگر را مبهوت كرد. از طرفی اوضاع غزه اولویتهای جدیدی را به وجود آورده است.اكنون راه حلهایی را برای مسأله سوریه كه روی میز باشد، نمی بینیم.
لاریجانی افزود: با این حال فكر می كنم كه زمینه ها برای حل مسأله سوریه بهتر شده است.

* سازمان ملل یك ظرف توخالی شده است
لاریجانی درپاسخ به سوالی درباره نوع نگاه ایران به "دی میستورا" فرستاده ویژه جدید سازمان ملل در امور سوریه گفت: نگاه خیلی منفی به این مسئله نداریم. ولی خیلی امیدوارهم نیستیم.
وی تأكید كرد: من متاسفم كه این مطلب را باید بگوییم؛ وقتی دبیركل سازمان ملل متحد درباره غزه این گونه موضعگیری می كند، انسان را بسیار ناامید می كند. چطور ایشان فقط یك طرف را می بیند؟
لاریجانی افزود: برای سازمان ملل خجالت آور است كه درباره حادثه ای به این روشنی از رژیم صهیونیستی حمایت كنند، و آنها را به خاطر چهار موشك كوچك غزه كه به آنجا خورده است، دلداری بدهند؛ و آن همه جنایت در بیمارستان، مدرسه، بازار و خانه را نبینند. این بخشی است كه نشان می دهد سازمان ملل یك ظرف توخالی شده است.
 
* روابط ایران و عربستان در وضعیت سكون قبلی است
وی درپاسخ به سوالی درباره احتمال وجود نشانه های گشایش در روابط ایران و عربستان و نگاه ایران به عملكرد سیاسی عربستان در عراق و سوریه و سایر مناطق گفت: فكر نمی كنم تغییر مهمی رخ داده باشد. وضع همان حالت سكون قبلی دارد. هر شرایطی قبلا بوده، الان هم هست.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: از منظر ما، در شرایط فعلی همه كشورها باید اختلافات خود را كنار بگذارند و همانطور كه رهبر معظم انقلاب اسلامی هم فرمودند؛ برخی از اشتباهات و برخی از اختلافاتی كه وجود داشت باید صرف نظر شود و روی مسئله فلسطین و آینده این منطقه تمركز پیدا كنند. امیدواریم كه این توجه به وجود بیاید. نگاه ما این است.

وی تصریح كرد: ما برای سعودی ها و عربستان و كشورهای دیگر به عنوان فرزندان امت اسلامی ارزش زیادی قائل هستیم و برخلاف این حرف هایی كه گاهی در رسانه ها می زنند كه مثلا رقابت هایی هست. ما (رقابت) نداریم. ما معتقد به این حرف ها نیستیم. آن چیزی كه امام خمینی (ره) مبنای حركت انقلاب اسلامی قرار داد؛ وحدت كلمه و وحدت امت اسلامی بود.

* راه حل بحران بحرین
لاریجانی در خصوص مسأله بحرین گفت: اگر در مسأله بحرین دخالت نظامی نمی شد و برخی سركوب هایی كه همیشه كینه ها را افزایش می دهد صورت نمی گرفت، می توانست زودتر و راحت تر از اینها حل شود.

وی افزود: جریان اكثریتی در بحرین است كه می گوید از حقوق سیاسی اجتماعی محروم است؛ مسیری كه ایران توصیه می كرد این بود كه از طریق مذاكره به نتیجه برسند، ولی برخی آن را نخواستند.
لاریجانی تأكید كرد: این بحران ادامه یافت و كهنه شد و اكنون كه این جراحت كهنه شده، حل آن هم مقداری مشكلتر شده است. اما باز هم ما توصیه ما این است كه مشكلات را از طریق گفتگوهای سیاسی حل كنند، و حقوق افراد را رعایت كنند و حقوق سیاسی برابر داشته باشند؛ امیدواریم به این راه حل برسند.

* نگاه ایران به تحولات یمن
رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص بحران یمن اظهار داشت: امیدواریم یمنی ها از طریق گفتگوهای سیاسی به راه حل هایی كه وفاق در آنها وجود داشته باشد برسند؛ تمایل ما همكاری همه گروه ها با یكدیگر است، مانند آنچه درباره عراق گفتیم.
لاریجانی خاطرنشان كرد: باید بپذیریم كه سعه صدر تفكر اسلامی در تحمل عقاید مختلف زیاد است، و تنگ نظری كشورها را به آشوب می كشاند؛ لذا ما همه این گروه ها را دعوت می كنیم كه با گفتگو و روابط سالم به سمت وحدت بروند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها