کد خبر: ۲۳۹۲۵۷
زمان انتشار: ۰۱:۴۵     ۰۸ مرداد ۱۳۹۳
وندی شرمن:
وندی شرمن گفت: معتقدیم که در این مقطع تحریم‌های بیشتر ایرانی، ما و شرکایمان در 1+5 را از مذاکره دور خواهد کرد.

به گزارش پایگاه 598 به نقل از خبرگزاری دانشجو، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و مذاکره کننده هسته‌ای ارشد این کشور، با حضور در کمیته روابط خارجی سنا به تشریح و تبیین مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی پرداخت.

وی در ابتدا اعلام کرد که با موافقت سناتورهای عضو کمیته روابط خارجی سنا به منظور کمک به پیشرفت مذاکرات هسته‌ای از افشای جزئیات مذاکرات اجتناب خواهد کرد.

وی با این ادعا که هدف از دستیابی به راه‌حل نهایی، تضمین عدم دسترسی ایران به بمب هسته‌ای است گفت: "این راه‌حل بنابراین باید شامل محدودیت‌های بسیار  و سخت بر برنامه هسته‌ای ایران، نظارت و شفافیت افزایش یافته برای تضمین این امر است که هر نوع تلاش برای گریز هسته‌ای به سرعت شناسایی خواهد شد."

مذاکره کننده ارشد آمریکا گفت: "ما پیشرفت‌های محسوسی در حوزه‌های کلیدی شامل فردو، اراک و دسترسی آژانس داشتیم. با این حال اختلافات مهمی درباره این موارد و نیز برخی عناصر اساسی دیگر شامل مسأله محوری ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم که باید بخشی از یک برنامه جامع باشد، وجود دارد.

وی در ادامه افزود که بر اساس برنامه جامع اقدام برنامه هسته‌ای ایران برای اولین بار در یک دهه گذشته دچار وقفه شده و به جای خطرزایی روزافزون به صورت فزاینده‌ای محدود گشته است.

شرمن درباره تحریم‌های آمریکا گفت: "تسهیل تحریم‌های ایران هدفمند و محدود باقی مانده و تأثیر صفر یا بسیار کمی بر روی اقتصاد عمیقا بیمار ایران خواهد گذاشت. از نقطه‌نظر سرمایه‌گذاران بین‌المللی ایران برای تجارت بسته مانده است. رژیم کلی تحریم‌ها به قوت خود باقی خواهد ماند. ایران هنوز هم از سیستم مالی جهانی قطع خواهد ماند. تأثیرگذاری منفی بر صنعت نفت و ارز رایج ایران ادامه خواهد داشت."

مذاکره کننده  ارشد آمریکایی تعداد مقامات و نهادهای ایرانی را که بر اساس قوانین آمریکا تحت تحریم‌ قرار گرفته‌‌اند بیش از 680 نفر اعلام کرد.

وی در ادامه افزود که آمریکا به فشار به ایران برای آزادی "شهروندان آمریکایی" محبوس در این کشور ادامه داده و همچنین خواهان آزادی سریع خبرنگار بازداشت شده واشنگتن‌پست و برخی همکاران وی شد.

معاون وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اینکه سرنوشت مذاکرات هسته‌ای در چهار ماه آتی مشخص خواهد شد گفت: "نباید فراموش کنیم که یک راه‌حل جامع، اگر بتوایم به آن دست یابیم،‌به نفع همه خواهد بود. این راه‌حل نگرانی‌ها را در خاورمیانه کاسته و امنیت را افزایش خواهد داد."

وی افزود: "[توافق نهایی] در مقایسه با هر گزینه دیگری، راه‌حل جامع‌تر، بلندمدت‌تر، و صلح‌آمیز تری را برای نگرانی‌های ناشی از برنامه هسته‌ای ایران ارائه می‌کند.

وندی شرمن در پاسخ به سؤالات نمایندگان سنا درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: "قصد ما این است که تا 24 نوامبر این فرآینده تمام شود و تکلیف آن مشخص شود. ما به رایزنی‌های محرمانه با کنگره ادامه خواهیم داد و تصمیمی که در پایان 24 نوامبر اتخاذ می‌شود تصمیم مشترک ما با کنگره خواهد بود."

وی همچنین گفت: "ما معتقدیم که دوره زمانی توافق نهایی باید دو رقمی باشدو من عدد مشخصی را الان مطرح نمی‌کنم و تمایل دارم که آن را در جلسه‌ای خصوصی با شما در میان بگذارم. ما معتقدیم که هر گونه لغو عمده تحریم‌ها نیاز به مصوبه قوه مقننه دارد. ما نمی‌توانیم تحریمی را بدون مصوبه کنگره لغو کنیم، ما می توانیم فقط آنها را تعلیق کنیم. من به شما تعهد می‌دهم که شما از تصمیمی که ما خواهیم گرفت و یا شما آن را در مطبوعات خواهید خواند، متعجب نخواهید شد."

"تحریم‌های ما در زمینه تروریسم و حقوق بشر پابرجا بوده و ادامه خواهد داشت. اقدامات ایران در همه زمینه‌هایی که شما ذکر کردید از جمله حقوق بشر و تروریسم هنوز نگران کننده هستند."

مذاکره کننده ارشد آمریکایی گفت: "ادبیاتی که در قطعنامه سازمان ملل آمده این است که ایران غنی سازی خود را تعلیق کند، نه متوقف. ترجیح دولت (آمریکا) این بوده است که ایران غنی‌سازی نداشته باشد، آنها می توانند از بازار آزاد نیازهای خود را تامین کنند. اما در غیر اینصورت، و در پایان توافق جامع فقط می‌شود که برنامه غنی‌سازی محدود برای نیازهای اساسی باشد."

وی افزود: "تلاش ما این است که ما همه مسیرهای رسیدن به بمب را ببندیم. بحث ما درباره اعتماد نیست، بحث درباره راستی‌آزمایی، نظارت و اطمینان‌بخشی به جامعه بین‌الملل است. ما باید تصمیمات سختی را باید بگیریم و باید با هم (کنگره) مشورت کنیم."

شرمن در بخشی از اظهارات خود گفت: "فردو نباید سایت تأسیسات غنی‌سازی شود... بدون دیپلماسی ما نمی‌توانیم دوام تحریم‌ها را داشته باشیم. دیپلماسی جامعه بین‌الملل را در اجرای تحریم‌ها متحد نگه می دارد. تضمینی برای حصول به توافق در پایان این 4 ماه وجود ندارد."

وی همچنین گفت: "کنگره یکی از موضوعات همیشگی مورد بحث با ایرانی‌ها بوده است. آنها از بحث کنگره مطلع هستند."

شرمن در پاسخ به سؤالی درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران گفت: "توافق نهایی شامل رضایت آژانس از ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران خواهد بود."

وی درباره احتمال تصویب تحریم‌های بیشتر از جانب کنگره گفت: "معتقدیم که در این مقطع تحریم‌های بیشتر ایرانی، ما و شرکای‌مان در 1+5 را از مذاکره دور خواهد کرد. دولت بر این اعتقاد است که تحریم‌های بیشتر الان می‌تواند مذاکرات را از مسیر خارج کند."

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها