کد خبر: ۳۱۸۵۹۲
زمان انتشار: ۱۱:۳۳     ۱۰ خرداد ۱۳۹۴
مقامات غربی به رویترز اعلام کردند که کشورهای گروه ۱+۵ در خصوص شیوه احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورت نقض توافق جامع هسته‌ای به توافق رسیدند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس ، مقامات غربی به خبرگزاری رویترز اعلام کردند که کشورهای گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در خصوص شیوه احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورتیکه تهران شرایط توافق نهایی هسته‌ای را نقض کند، به توافق رسیدند و مانع اصلی در مسیر توافق قبل از پایان مهلت ۳۰ ژوئن را از میان برداشتند.
 
طبق این گزارش، تفاهم جدید در خصوص احیای سریع تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، کشورهای ۱+۵ را به توافق احتمالی هسته‌ای با ایران نزدیک‌تر کرده است. با اینحال همچنان موانعی در مسیر مذاکرات باقی مانده است که شامل دسترسی سازمان ملل به تأسیسات نظامی ایران می‌شود.
 
هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ پنجشنبه (۱۳ فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده ۳۰ ژوئن (۹ تیرماه) باشد.
 
با اینحال همچنان اختلافاتی در خصوص زمانبندی کاهش تحریم‌ها، دسترسی به تأسیسات نظامی ایران و همچنین مکانیسمی برای احیای تحریم‌های ایران بعد از توافق احتمالی هسته‌ای باقی مانده بود.
 
مذاکره‌کنندگان آمریکا و اروپا خواستار بازگشت خودکار مجدد تحریم بعد از توافق هسته‌ای هستند و روسیه و چین مخالف هرگونه بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران هستند.
 
مقامات غربی به رویترز اعلام کردند، بعنوان بخشی از توافق جدید در خصوص بازگشت سریع تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، هرگونه نقض احتمالی مفاد توافق نهایی توسط ایران توسط پنل حل اختلاف که احتمالاً شامل اعضای ۱+۵ و ایران می‌شود، پیگیری و ارزیابی می‌شود و در نهایت یک ایده غیرالزام آور مطرح می‌شود.
 
طبق این گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به گزارشات مداوم درباره برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد و به گروه ۱+۵ و شورای امنیت اطلاعاتی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌دهد و آنها می‌توانند همکاری ایران را در زمینه توافق هسته‌ای مورد ارزیابی قرار دهند و اگر مشخص شود که ایران در خصوص شرایط توافق همکاری نمی‌کند، تحریم‌های سازمان ملل احیا خواهد شد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها