کد خبر: ۳۱۸۶۱۴
زمان انتشار: ۱۲:۱۹     ۱۰ خرداد ۱۳۹۴
وزیر بهداشت با اشاره به مخالفت با پیشنهاد افزایش مالیات بر عرضه دخانیات، تاکید کرد: مجلس و دولت، هر دو خطا کردند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از مهر، دکتر سید حسن هاشمی در مراسم روز جهانی مبارزه با دخانیات که روز یکشنبه در تالا امام جواد(ع) وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: سال گذشته با استفاده از مطالعات کارشناسان بین المللی، طرحی پیشنهاد کردیم مبنی بر اینکه اگر با افزایش مالیات بر عرضه دخانیات موافقت شود، ظرف مدت ۵ سال ۱۱ هزار میلیارد تومان به خزانه دولت واریز خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت هیچ طمعی از این درآمدها ندارد، افزود: در حال حاضر کشور با مشکلات اقتصادی مواجه است که افزایش مالیات بر عرضه دخانیات، می تواند محل درآمدی برای دولت باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به مخالفت مجلس شورای اسلامی با طرح پیشنهادی افزایش مالیات بر عرضه دخانیات، گفت: البته مجلس به تنهایی مقصر نیست، زیرا دولت هم در این مسیر همراهی نکرد و چه اشکالی دارد با شهامت بگویم که هر دو خطا کردند.

هاشمی با عنوان این مطلب که وقتی قانون را اجرا نمی کنیم چه انتظاری از بنده دارید، افزود: ۹۰ درصد موارد ابتلا به سرطان ریه ناشی از مصرف دخانیات است و بیماری های ریوی چهارمین عامل مرگ و میر است.

وی با اشاره به اینکه هزینه یک دوره درمان بیمار ریوی بالای یک میلیارد تومان است، گفت: هر سال جمع می شویم دور هم و راجع به مبارزه با دخانیات صحبت می کنیم ولی اتفاق خاصی نمی افتد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در ایران نیز قانون بسیار مترقی در زمینه کنترل دخانیات داریم، گفت: تنها ۱۰ درصد از این قانون به مرحله عمل و اجرا درآمده است.

وی با بیان اینکه براساس قانون کنترل و مصرف دخانیات استعمال دخانیات در محیط های سربسته ممنوع است و باید مکان های مشخصی برای استعمال آن درنظر گرفته شود، گفت: عملاً این اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات که از سوی سازمان جهانی بهداشت کنترل قاچاق در مواد دخانی نامگذاری شده است، گفت: مهم ترین راهکار سازمان جهانی بهداشت برای کنترل و کاهش مصرف دخانیات مالیات بر خرده فروشی است.

هاشمی گفت: به طریق علمی ثابت شده است که افزایش مالیات بر خرده فروشی ها در ۷۰ کشور دنیا باعث کاهش مصرف دخانیات شده است در حالی که برای اجرای این راهکار در کشورمان می گویند افزایش مالیات باعث افزایش قاچاق می شود در حالی که پدیده قاچاق در هر موضوع دیگری هم می تواند وجود داشته باشد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر باور داریم که استفاده از دخانیات بلا و مصیبت جامعه ماست، باید بدانیم که راهکار عملی کاهش مضرات استعمال دخانیات افزایش مالیات بر خرده فروشی هاست.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها