کد خبر: ۳۱۸۷۲۸
زمان انتشار: ۱۰:۲۵     ۱۱ خرداد ۱۳۹۴
زیباکلام:
سعید زیباکلام با بیان اینکه کاروان سیاست خارجی رو به سمت واشنگتن است گفت: در انفرادی نیز بروم، می‌گویم برداشتن تمام تحریم‌ها بعد از توافق دروغ است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل ازفارس ، سعید زیباکلام یکشنبه‌شب در اجتماع بزرگ "مخالفان مذاکره زیرشبح تهدید" در شیراز با عنوان «کدام استقلال؟ کدام پیروزی؟» اظهار داشت: لغو تمام تحریم‌ها پس از توافق دروغی بزرگ است.

وی ادامه داد: زمانی که ما تمام تعهدات کلیدی مانند تعطیلی راکتور آب‌سنگین اراک و تغییر کاربری فردو را انجام دادیم، (البته هرکدام سال‌ها طول می‌کشد و هزینه‌های بسیاری برای ما در بردارد) بعد تازه طرف مذاکره برای بررسی و راستی‌آزمایی می‌آید و اگر لطف کرده و تائید کند که تعهدات را انجام دادیم فقط تحریم‌های ثانویه اقتصادی و مالی مربوط به بحث هسته‌ای را متوقف می‌کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در صورت توافق فقط و فقط تحریم‌های مربوط به هسته‌ای نه همه تحریم‌ها متوقف می‌شود، گفت: یعنی تحریم‌های مربوط به حمایت از جبهه مقاومت و تحریم‌های موشکی و تحریم‌هایی که مربوط به آنچه به اصطلاح حقوق بشر می‌خوانند؛ به قوت خود باقی می‌ماند. در بیانیه مطبوعاتی نیز تصریح‌ شده که آن تحریم‌ها به قوت خود باقی است.

زیباکلام با اشاره به اینکه فقط یک‌پنجم تحریم‌ها مربوط به هسته‌ای است، گفت: از این ‌یک‌پنجم نیز فقط تحریم‌های ثانویه آن ممکن است متوقف شود؛ یعنی تحریم‌هایی که به اشخاص و نهادها و شرکت‌ها و ارگان‌های غیرآمریکایی بازمی‌گردد.

این فعال سیاسی اضافه کرد: علاوه بر آن این توقف فقط مربوط به تحریم‌های اقتصادی و مالی بوده، یعنی تحریم‌های بیمه‌ای و کشتی‌رانی و... به قوت خود باقی است.

وی با اشاره به اینکه حالا ببینید در قبال این احتمال کوچک ما چه امتیازات بزرگی داریم می‌دهیم! ادامه داد: ما باید قلب راکتور آب‌سنگین اراک که کلی هزینه و انرژی صرف آن شده و سال‌ها رژیم غاصب اسرائیل و آمریکا به دنبال طراحی آن بودند را یا با دست خودمان و جلوی چشم آن‌ها تخریب کنیم و یا دودستی بدهیم تا ببرند و دست آخر هم فردو نیز باید از غنی‌سازی تغییر کاربری دهد و فقط مرکز پژوهشی شود.

زیباکلام با اشاره به اینکه این فقط دو مورد از این بیانیه مطبوعاتی فاجعه‌بار است، افزود: الآن این وضعیت چه جشنی دارد؟ والله ما زیر ذره‌بین آن‌ها هستیم و خودشان تعجب می‌کنند که این‌ها همان ملتی هستند که در دفاع مقدس هشت سال جلوی ما ایستادند؟ و مگر نمی‌دانند چه بر سرشان آوردیم که جشن می‌گیرند؟

وی با بیان اینکه مطبوعات ما تعطیل است و زیر باز زر و زور و تزویر است، با طرح این پرسش تصریح کرد: رسانه ملی نباید ملی بودن خود را احراز کند؟ و آیا باید رسانه دولتی باشد؟

این فعال سیاسی در ادامه با بیان اینکه ۱۸ ماه است که فریاد می‌زنیم همه‌چیز را بردند، خاطرنشان کرد: من دروغ‌نامه‌های داخلی را نمی‌خوانم چراکه بر اساس بیانیه مطبوعاتی لوزان تمام قطع‌نامه‌های شورای امنیت که غیرهسته‌ای است در قطع‌نامه جدید ثبت می‌شود.

زیباکلام با بیان اینکه یک نفر را در اتاق‌های فکر آمریکا نمی‌یابید که بگوید تحریم‌ها را با توجه به امتیازات بزرگی که گرفتیم لغو می‌کنیم اضافه کرد: همگی بلااستثنا می‌گویند تحریم‌ها باید ادامه یابد، آن‌وقت این‌طرف برخی مرتب فریاد می‌زنند «تحریم‌ها شکسته شد»، آخر دروغ هم حدوحصری دارد.

وی گفت: به کدام مسیر می‌رویم؟ بد آتشی به خانه‌مان افتاده و باید دست‌به‌دست یکدیگر دهیم و این آتش را خاموش‌کنیم.

این فعال سیاسی با بیان اینکه در انفرادی نیز بروم، می‌گویم برداشتن تمام تحریم‌ها بعد از توافق دروغ است گفت: چرا فکت‌شیت را منتشر نمی‌کنید؟ چرا با کسانی که تقاضای انتشار فکت‌شیت دارند برخورد می‌کنید؟ می‌دانید مشکل چیست؟ چراکه توافق‌هایی شده که قابل‌ انتشار نیست.

زیباکلام تصریح کرد: امروز شنیدم روی افرادی که باید بازجویی شوند نیز توافق شده، اسم ۲۳ نفر را دادند و درخواست مصاحبه دارند و اسم پنج مکان نظامی نیز برای بازدید در توافق آمده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آخر فکت‌شیت را چطور بین مردم منتشر کنند و بگویند جشن بگیرید؟ که به همین خاطر منتشر هم نمی‌کنند، اظهار داشت: باید از نمایندگان مجلس مطالبه جدی شود که چرا مجلس این‌قدر دراین‌باره ضعیف عمل می‌کند؟ آیا این مجلس نماینده یک ملت انقلاب کرده است؟ عملکرد این‌ها را با سنای آمریکا مقایسه کنید آدم شرم می‌کند.

زیباکلام با بیان اینکه باید از صداوسیمای ملی و مراکز استان‌ها مطالبه شود که درباره مسئله هسته‌ای برنامه بسازند و به مخاطبان ارائه دهند تصریح کرد: بدون مبالغه می‌گویم که «مردم و فعالان دانشجویی شیراز از پیشگامان مطالبه و حرکت و روشنگری در این مسیر هستند».

زیباکلام با اشاره به اینکه شما خودتان تحقیق کنید به پایگاه اطلاع‌رسانی رهبری نیز دسترسی دارید که هیچ جا نگفتند هرچه من گفتم شما انجام دهید و برعکس گفتند «این روش خطرناک است شما خودتان باید تحلیل داشته باشید و تکلیف خود را بشناسید»، اضافه کرد: ما مخالف سازش و انحلال انقلاب هستیم و معترضیم که استقلال مملکت و اقتدار ملی در این روند به‌تدریج از بین برود و هسته‌ای گام اول ماجرا بوده و گام‌های جدی‌تری درراه است.

وی گفت: امروز به‌طور کامل واضح است که هسته‌ای پله نخست است، درباره حمایت از مقاومت نیز و آنچه حقوق بشر می‌نامند همین‌طور برنامه‌هایی را دارند.

زیباکلام ادامه داد: چطور خانم اشتون وارد کشور می‌شود و یک‌راست سراغ کسانی می‌رود که پرونده خاص دارند و وزارت خارجه و وزارت ارشاد نیز هردو اعلام می‌کنند که خبر نداشتند پس اجنه خبر داشتند؟

وی با بیان اینکه نوبت به برنامه‌های موشکی ما نیز خواهد رسید چراکه دشمن روند انحلال انقلاب را دنبال می‌کند، گفت: وظیفه ماست که به کاروان سیاست خارجی که رو به سمت واشنگتن است اعتراض کنیم و من علیه دولت سخن نمی‌گویم.

زیباکلام ادامه داد: دولت قانونی است، دولتی که با رأی مردم هرچند رأی ضعیف سرکار آمده حرمت دارد اما این دلیل نمی‌شود که راجع به سیاست خارجی دولت انتقاد نکنم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها