کد خبر: ۳۴۲۳۲۹
زمان انتشار: ۱۴:۰۴     ۰۷ مهر ۱۳۹۴
خبرگزاری میزان - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با تاکید بر اینکه باید به خودروسازان کمک کنیم، گفت: حذف تولیدکننده داخل سبب افزایش واردات خواهد شد.
به گزارش پایگاه 598، محمدباقر نوبخت در نشست خبری با گرامیداشت هفته دفاع مقدس با ارائه گزارشی از روند اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: براساس اخرین آمار خزانه داری کل تا دوم مهر سال جاری در مجموع 11 هزار و 192 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی پرداخت شد که در مقایسه با شش ماهه سال قبل که 10 هزار 848 میلیارد تومان بود ، افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: افزایش پرداخت اعتبارات طرح های عمرانی در شرایطی است که دولت به دلیل کاهش قیمت نفت با محدودیت درآمد هم مواجه بوده است.

سخنگوی دولت گفت: همانطور که دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی قول داد با روش تخصیص بهینه منابع از جمله صرفه جویی در اعتبارات جاری و در جهت اقتصاد مقاومتی اعتبارات عمرانی افزایش  یافته است.

وی ادامه داد: از مجموع اعتبارات عمرانی پرداخت شده 8 هزار و 243 میلیارد تومان به طور نقدی برای طرح های عمرانی پرداخت شد، 2 هزار و 100 میلیارد تومان پرداخت نقدی در اجرای طرح ملی مهار آب های مرزی و 849 میلیارد تومان به صورت اسناد خزانه اسلامی برای طرح های عمرانی، هفته قبل پرداخت شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با تاکید بر اینکه بر اساس توافق با وزارت صنعت معدن تجارت 200 میلیارد تومان یارانه برای کل صنعت تخصیص یافته است تصریح کرد: برخی رسانه ها به گونه ای این خبر را منعکس کردند که این طور برداشت شد این یارانه فقط برای صنعت خودرو سازی است.

نوبخت با اشاره به اینکه یکی از اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی معطوف شدن به تولید داخلی است افزود: بر اساس توافق نامه ای که با وزیر صنعت معدن و تجارت امضا شد سازمان مدیریت و برنامه ریزی به نیابت از دولت متعهد شد مابه التفاوت بخشی از نرخ سودی را که به صورت تسهیلات در اختیار بنگاه های تولیدی قرار می گیرد، پرداخت کند.

سخنگوی دولت گفت: یارانه بخش تولید با یارانه نقدی خانوارها که به صورت ماهانه توزیع می شود کاملا متفاوت است.

وی افزود: وزارت صنعت معدن تجارت بر اساس ظرفیت هایی که در واحد های تولیدی و با توجه به اشتغالی که ایجاد می کند، با اعطای تسهیلات نظام بانکی تلاش می کند منابع مالی را به این تولید کنندگان بدهد.

نوبخت ادامه داد: اما درصدی از نرخ سود را که قطعا برای تولید کننده به صرفه نیست تفاوت ان را دولت پرداخت می کند و در واقع یارانه تولید منابعی است که صرف پرداخت مابه التفاوت نرخ سود می شود.

جزئیات پرداخت یارانه تولید در 6ماهه اول
سخنگوی دولت با تشریح جزئیات پرداخت یارانه به بخش تولید در نیمه نخست امسال گفت : تا پایان سال 200 میلیارد تومان دیگر نیز پرداخت می شود.

نوبخت افزود: در 6ماه نخست امسال 106 میلیارد تومان بابت یارانه شیر رایگان مدارس، مبلغ خوبی هم برای یارانه افزایش تولید کمباین  و 50 میلیارد تومان بابت افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی به ترتیب به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت معدن و تجارت پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: همچنین 83 میلیارد و 504 میلیون تومان برای یارانه کارخانه های سیمان مازوت سوز که اغلب در مناطق کمتر توسعه یافته واقع شده است و همچنین بابت جابه جایی حمل و نقل ریلی بار و مسافر به ازای هر تن 23 تومان و در مجموع 150 میلیارد تومان به وزارت راه و شهر سازی پرداخت شده است.

نوبخت به اشاره به پرداخت 360 میلیارد تومان یارانه سبد کالا در 6ماهه اول امسال، افزود: ‌همچنین 10 میلیارد تومان بابت یارانه کارخانه قند دزفول پرداخت شده است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه واحدهای تولیدی برای افزایش تولید به مساعدت دولت نیاز دارند، گفت: تا پایان امسال نیز 200 میلیارد تومان دیگر طبق توافق با وزارت صنعت، معدن و تجارت بابت پرداخت تفاوت سود به واحدهای تولیدی پرداخت خواهد شد.

نوبخت با اشاره به بازدید روز گذشته از یکی از واحدهای خودروسازی کشور اضافه کرد: صنعت خودرو، صنعت بزرگ کشور است که 100 هزار میلیارد تومان دارایی موجود دارد و فعالیت این صنعت در اشتغال و رشد اقتصادی موثر است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصریح کرد: از طرفی مردم و مصرف کنندگان از خودروسازان داخلی محصولات باکیفیت و قیمت مناسب را انتظار دارند.

باید به خودروسازان کمک کنیم
نوبخت افزود: دولت همان طور که پای صحبت مردم می نشیند موظف است پای صحبت خودرو سازان نیز بنشیند و باید به آنها کمک کنیم تا بتوانند محصولات خود را با کیفیت و قیمت مناسب بدهند. بر اساس اقتصاد مقاومتی نیز تقویت صنعت داخلی اولویت دارد.

وی با اشاره به سرمایه گذاری های صنعت خودرو کشور تصریح کرد: نباید تولید داخل را کنار بگذاریم زیرا حذف تولید داخلی به معنای واردات بی رویه محصولات خارجی است که دولت با آن مخالف است و سیاست اقتصاد مقاومتی هم بر تولید داخل تاکید دارند.

نوبخت همچنین گفت: علاوه بر بخش صنعت نشست های مشترکی نیز با وزیر جهاد کشاورزی و وزیر راه و شهر سازی برگزار شد تا انتظارات آنها نیز برآورده شود.

وی ادامه داد: در نشستی که شب گذشته با وزیر راه و شهر سازی داشتیم بر اجرای برنامه هایی برای تحرک به بخش مسکن که تاثیر مستقیم در رشد و اشتغال دارد ، تاکید شد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اجرای مصوبه هشتیم آبان سال گذشته هیئت وزیران اظهار کرد: در خصوص اعطای تسهیلات ارزان قیمت به زوج های جوان،‌ احیای بافت های فرسوده و حاشیه شهرها متعهد هستیم تسهیلات با نرخ حداکثر 10 درصد پرداخت شود و بقیه را سازمان مدیریت و برنامه ریزی متعهد شده است.

نوبخت تاکید کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان نهاد برنامه ریز کشور برای 6ماه آینده برنامه مکتوب دارد و برای بعد از لغو تحریم ها نیز برنامه جامع داریم و همچنان اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در دستور کار دولت است.

سخنگوی دولت افزود: ستاد اقتصاد مقاومتی طبق نظر مقام معظم رهبری بازسازی شد و امیدواریم اجرای این برنامه  ها، رفاه و توسعه را برای مردم به همراه داشته باشد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها