کد خبر: ۳۷۱۷۵۴
زمان انتشار: ۱۸:۵۲     ۲۸ فروردين ۱۳۹۵
کمتر از ۴۸ ساعت پس از اظهارات حسن روحانی در حوزه مسکن، جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه ای سرگشاده پاسخ سخنان وی را داد.
به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، کمتر از ۴۸ ساعت پس از اظهارات حسن روحانی در حوزه مسکن، جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه ای سرگشاده پاسخ سخنان وی را داد. گفتنی است این نامه با توجه به فوت مرحوم محمد جواد جلال فرد، مسول کمیته مسکن این اتحادیه، حاوی پیام استمرار فعالیت های و پیگیری مطالبات مردم در حوزه زمین و مسکن است.

جناب آقای روحانی،
ریاست محترم جمهور

سلام

در سی و هفتمین سالگرد اولین پیام اقتصادی حضرت امام در خصوص افتتاح حساب ۱۰۰ و تأمین مسکن محرومین، از مسکن صحبت های بسیاری زیبایی را عنوان کردید که فاصله زیادی با عملکرد دولت و وزارت راه و شهرسازی و دیدگاه های آقای آخوندی وزیر مربوطه دارد. لازم آمد نطق زیبای شما و کارنامه زشت وزیر مسکن و شهرسازی دولتتان را خدمتتان یادآور شویم.

جناب آقای روحانی چه زیبا گفتید «وقتی در تاریخ می بینیم یکی از نهادهایی که در ماه های آغازین پس از پیروزی انقلاب حضرت امام دستور تشکیل آن را دادند، بنیاد مسکن بود؛ این نشانگر نیاز جامعه به مسکن و اهمیت آن در زندگی مردم است» و چه زشت است که وقتی میبینیم مسکن در دوره شما وارد بزرگترین رکود خود در طول تاریخ شده است و برنامه  منسجمی برای حل این معضل مشاهده نمی شود و همچنان وعده و وعیدهایی را مشاهده میکنیم که هر روز تغییر می یابند.

جناب آقای روحانی چه زیبا گفتید «از فرمان امام برمی‌آید که اراده ایشان بر این بوده که در زمانی کوتاه افراد به شدت نیازمند را برای تامین مسکن یاری کنیم» و چه زشت است که امروز متقاضیان مسکن مهر را میبینند که در دولت شما وعده تکمیل مسکن مهر در سال ۹۳ به سال ۹۴ داده شد و وعده سال ۹۴ به سال ۹۵٫ آقای روحانی امسال سال ۹۵ است. سال ۹۴ نیست سال ۹۳ هم نیست. مسکن مهر با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت تحویل دولت شما شد و امروز مردم شاهد تعطیلی کارگاه های آن هستند و طبق گفته مسئولین امر، امروز و پس از ۳ سال، کمتر از ۱۰ درصد پیشرفت داشته است.

جناب آقای روحانی چه زیبا به خواسته امام مبنی بر عرضه زمین رایگان توسط دولت به محرومین اشاره کردید و چه زشت است که امروز می‌بینیم تمامی راه های تأمین زمین برای ساخت مسکن محرومین و نیازمندان، در دولت شما بسته شده است و در عوض زمین های دولتی، هکتار هکتار در اختیار برخی از بانک ها قرار می گیرند.

آقای رئیس جمهور! چه زیبا گفتید که «از برنامه های دولت، صندوق پس انداز جوانان است تا با پس انداز آنان در کنار کمک هایی که بانک مسکن از طریق تسهیلات در اختیارشان قرار می دهد بتوانند صاحب مسکن شوند» و چه زشت است که امروز میبینیم عمر صندوق جوانان به یکسال هم نرسید و دولت و بانک مرکزی با حذف شروط مربوط به خانه اولی ها و جوانان، تسهیلات مسکن را به سوی دلالان و سوداگران سوق دادند.

جناب آقای روحانی چه زیبا گفتید «مسکن تنها به‌عنوان محل خوابگاه نیست و به تعبیر قرآنی که بیت و خانه باید محل آرامش و سکون و سکونت باشد، مدنظر قرار دارد و برخی از افراد جامعه اکثر عمر خود را در محیط خانه می‌گذرانند، از جمله خانم‌های خانه‌دار و یا افرادی که شغل آنها در درون خانه است؛ بنابراین مسکن تنها محل استراحت نیست، بلکه محل عبادت و اشتغال مردم نیز می‌باشد» و چه زشت است که امروز وزارت راه و شهرسازی مردم و سازندگان و تسهیلات را برای ساخت واحدهای کمتر از ۴۰ و ۵۰ متری سوق میدهد. آیا آرامش و سکون و اشتغال و عبادت در این خانه ها رقم خواهد خورد؟

آقای روحانی چه زیبا گفتید «تربیت هم از مسکن شروع می‌شود و آغاز تربیت فرزندان جامعه است. پس مسکن مکانی جمعی است برای یک مسلمان، و یک مکان مقدس است، چرا که در آن عبادت، تعلیم و تربیت و محبت والدین به فرزندان و فرزندان به والدین شکل می‌گیرد» اما چه زشت است که سیاست های متراکم سازی و کوچک سازی وزارت راه و شهرسازی دیگر حریم های خانوادگی و جنسیتی را برخواهد داشت.

جناب آقای روحانی چه زیبا به اشتباه بودن سوداگری مسکن و ساخت خانه های مجلل و مراکز تجاری در مقابل ساخت مسکن برای محرومین و مستضغفین اشاره کردید و چه زشت است که وزیر شما مانع از تصویب مالیات بر سوداگری مسکن در مجلس شورای اسلامی شد؛ و چه زشت تر که بعد از ۲ سال از تصویب مالیات بر خانه های خالی و سامانه اطلاعات املاک و مستغلات کشور در مجلس شورای اسلامی هنوز این قوانین اجرایی نشده اند.

جناب آقای روحانی چه زیبا گفتید «مسکن مانند امنیت، سلامت و آموزش می‌ماند و جزء نیازهای فراگیر در جامعه است» و چه زشت است که سهم این نیاز فراگیر در سبد اقتصاد خانوار در حال رسیدن به ۳ برابر استاندارد جهانی است و علیرغم رکود حاصل شده، اجاره مسکن هر روز بیش از پیش شده و حنجره مستأجرین را بیش از پیش می فشارد.

جناب آقای روحانی چه زیبا گفتید که «شاید با صرفه ترین کار در گذشته این بود که به بافت فرسوده توجه بیشتر می شد» اما چه زشت است که طبق گزارش مسئولین مربوطه و همچنین مجلس شورای اسلامی پرداخت تسهیلات بافت فرسوده در دولت شما با کاهش ۷۰ درصدی مواجه بوده و چه زشت تر آنکه مردم امروز می‌بینند که وعده پرداخت سالانه ۳۰۰ هزار تسهیلات برای احیای بافت فرسوده پوچ و تو خالی از آب درآمده است.

جناب آقای روحانی چه زیبا گفتید که «برای مسکن باید پس انداز کرد» و چه زشت است که در دولت شما کسی به این نمی اندیشد که مردم چه را پس انداز کنند. طبق آمار بانک مرکزی و مرکز آمار درآمد خانوار کمتر از هزینه هایش بوده و تأمین پس انداز برای مسکن آرزویی دست نیافتنی است.

جناب آقای روحانی چه زیبا گفتید که «در فرهنگ ایرانی مسکن در کنار این که محلی برای زندگی بوده، به‌عنوان پس‌انداز اصلی خانوار مطرح بوده است و یکی از مسائلی است که افراد از جوانی برای تامین آن تلاش می‌کنند» و چه زشت است که امروز فشار مسکن به عنوان زیرساخت اصلی تشکیل خانوار چنان بر جوانان فشار می آورد که سن ازدواج برای جوانان ما از ۳۰ سال هم گذشته است و امروز متاسفانه میبینیم که بیش از ۱ میلیون دختر در کشور وجود دارد که از سن ازدواج گذشته و به دوران تجرد قطعی رسیده اند و این ریشه اصلی فساد در جامعه است. آیا این اقتدا به راه ابراهیمی است که فرموده اید؟

جناب آقای روحانی چه زیبا گفتید که «از اولویت های اصلی باید نوسازی بافت های فرسوده روستایی باشد» و چه زشت است که امروز می‌بینیم تسهیلات پرداختی برای نوسازی مسکن روستایی از سالانه ۲۰۰ هزار فقره به ۵ هزار فقره تنزل یافته است.

جناب آقای روحانی! ضمن تقدیر و تشکر از سخنان جنابعالی در خصوص مسکن، باید توجه داشت که مردم در سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، به جای وعده و وعیدهای دست نیافتنی و سخنان فلسفی جنابعالی و وزیر محترمتان در خصوص مسکن، نیازمند اقدام و عمل هستند. مردم نیازمند گشایشی در حوزه مسکن، اشتغال و خروج از رکود هستند که هنوز عملی نشده است. آقای روحانی متقاضیان مسکن، تمام امیدشان برای خانه دار شدن همان مساکنی است که در بیابان ها ساخته شده است؛ چرا که توان پرداخت اقساط بیش از دو میلیونی وام های مسکن را ندارند. آقای روحانی! آنها مانند شما و وزیرتان حقوق نمیگیرند و تازه امسال با تفقد دولت محترمتان حقوق شان به ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

آقای رئیس جمهور! امیدواریم با نگاهی به تقویم، نطق های ماههای پایانی سال سوم ریاست جمهوریتان را با نطق های دوران تبلیغات انتخاباتی ۳سال قبل اشتباه نگرفته باشید.

به امید ظهور عدالت گستر گیتی

جنبش عدالتخواه دانشجویی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها