خبرهای لحظه‌ای سایت 598 را در کانال تلگرامی ما به آدرس       https://t.me/www_598_ir بخوانید.      امام على عليه السلام: از توكّلت تو را همين بس كه براى خود روزى رسانى جز خداوند سبحان نبينى.      
آخرین اخبار
کد خبر: ۳۷۲۵۱۹
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۹
رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: با وجود بدعهدی‌های طرف مقابل مذاکرات، ایران آن‌گونه به تعهدات خود پایبند بود که آژانس اتمی اعلام کرد این کشور فراتر از تعهدات خود عمل کرده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با تبریک میلاد حضرت علی (ع) و تسلیت رحلت حضرت زینب کبری (س) در ارتباط با بررسی موضوع برجام اظهار کرد: برجام و چگونگی انجام تعهدات ایران و همچنین طرف مقابلش محل بحث جدی‌ است. با تلاش‌های بسیار زیاد تیم‌های مذاکره کننده به ویژه اعضای مذاکره کننده دولت دهم با قبول شروطی برجام به نتیجه رسید. 10 شرط به اضافه 9 بند قانونی و همچنین نامه مقام معظم رهبری در 29 دی ماه و تاکید ایشان بر این نکته که شیطنت‌های آمریکا را نباید از یاد ببریم باعث شد تا برجام را قبول کنیم.

وی ادامه داد: در نامه هدایت‌گر مقام معظم رهبری تاکید شده بود که رفع تحریم‌ها به خودی خود مشکلی از کشور حل نمی‌کند بلکه باید به اقتصاد درون‌زا توجه کنیم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: ما در برجام تعهداتی داریم و طرف مقابل هم متعهد شد تا نکاتی را رعایت کند. مهمترین تعهد ما کاهش مواد غنی‌ سازی شده بود. طبق برجام دومین تعهد ویژه ما کاهش ظرفیت غنی‌سازی بود. سومین تعهد ما این بود که با همکاری فراتر از پروتکل الحاقی راه را برای بازرسی لحظه به لحظه آژانس اتمی باز کنیم.

وی ادامه داد: شش کشور مقابل ما متعهد شدند که دست از تهدید ایران اسلامی بردارند اما این مساله در عمل صورت نگرفته است. همچنین آنها تعهد دادند که تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران رفع شود. آنچه که ما از آنها خواستیم لغو و رفع تحریم‌ها بود. در نامه مقام معظم رهبری هم بر لغو تحریم‌ها تاکید ویژه‌ای شد.

زاکانی گفت: همچنین آنها تعهد دادند که شرایط به سویی حرکت کند که راه برای مراودات و ارتباط‌های اقتصادی ایران با کشورها هموار شود. تعهد دیگر آنها نیز در مورد بسته شدن پرونده دروغین «پی ام دی» بود.

وی تصریح کرد: ما همه تعهدات خودمان را به درستی انجام دادیم. حتی آژانس اعلام کرد که ایران فراتر از تعهدات خود عمل کرده است اما در مقابل هیچ کدام از تعهدات طرف آمریکایی و اتحادیه اروپا انجام نشده است. آنها مرتبا ما را تهدید کردند.

زاکانی خاطرنشان کرد: لغو تحریم‌ها و ایجاد امکانات پولی و مالی فقط روی کاغذ نوشته شد اما در عمل اتفاق مثبتی برای ما نیفتاد. همین امروز هم ما با مشکلات متعدد پولی و مالی مواجه هستیم. نه تنها مبادله با دلار، یورو و درهم برای ما آسان نشد بلکه مبادله با ارزهای کشورهایی که مراوده زیاد مالی با ما دارند مثل چین، هند، ترکیه کره جنوبی هم به سختی انجام می‌شود و حتی نسبت به دوران قبل از برجام هم سخت‌تر شده است.

این نماینده مجلس در ارتباط با پرونده پی ام دی یادآور شد: در پرونده پی ام دی با شروطی که مقام معظم رهبری گذاشتند توانستیم به پیروزی برسیم. بسته شدن این پرونده مهم بود اما اگر تدبیر رهبر نبود روز اجرای تعهدات ما فرا می‌رسید و غربی‌ها از اجرای تعهد خود و بسته شدن این پرونده دروغین سرباز می‌زدند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به تعهدات خود عمل نکردند، گفت: آنها به ظاهر برای ارتباط ایران با دنیا ممانعتی ایجاد نکردند اما سرمایه‌گذاران را تهدید می‌کنند و به صراحت می‌گویند که به ایران اعتماد ندارند. این رفتار با تعهداتی که دادند مغایرت دارد.

زاکانی همچنین ادامه داد: عده‌ای می‌گویند مگر می‌شود این همه گفت‌وگو و وعده دستاوردی نداشته باشد. در پاسخ باید بگوییم بله. همه آن حرف‌ها در مقام گفت‌وگو باقی ماند و ثمره عملی برای جمهوری اسلامی نداشت باید از مسئولین تشکر کنیم که به صراحت این موضوع را اعلام می‌کنند. مسئولین سطح بالای کشور به سطوح آمدندکه چرا آمریکایی‌ها به وعده خود عمل نمی‌کنند.

وی افزود: آقای کری اعلام کرد 55 میلیارد دلار از پول‌های ایران نزد آمریکا بلوکه شده است. بعد از برجام فقط سه میلیارد دلار از این پول‌ها به ایران فرستاده شده است. ما اگر وارد مذاکره شدیم دنبال محصولی بودیم. بالاترین دلیل ما برای مذاکره به گفته رهبری رفع تحریم‌ها بود که این مهم هنوز اتفاق نیفتاده است. چرا باید رئیس جمهور کشورمان با زحمت وقت بگذارد و با ایرباس در فرانسه دیدار کند تا آنها را مجاب کند در کشورمان 5 / 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنند و هواپیماهایی به ایران بدهند اما پس از چندی آنها بگویند که چون آمریکایی‌ها در شرکت ما سهام دارند ما را برای سرمایه‌گذاری در ایران تهدید کرده‌اند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: ممکن است آنها بخواهند در بخش‌های مصرفی ما قراردادهای اقتصادی ببندند. این کار را برای وابستگی ایران به خودشان انجام می‌دهند و خلاف اقتصاد مقاومتی است. حتی مشارکت آنها در بخش‌هایی مثل حوزه نفت هم درست نیست و در آینده مشکلاتی ایجاد می‌کند. آنها حتی نخواستند در حوزه ارائه وام با ایران همکاری کنند و هنوز هم به شدت به دنبال تشدید تحریم‌های ایران هستند.

وی یادآور شد: آمریکا به ایران به عنوان یک رقیب و دشمن نگاه می‌کند. این فکرشان هم درست است چرا که ما دشمن ظالم‌ها هستیم. ما نیز باید به آنها نگاهی واقع بینانه داشته باشیم و آمریکا را در هیبت دشمن ببینیم و نه یک دوست. آنها می‌خواهند که برجام دو و سه را ایجاد کنند.

آمریکایی‌ها پا را فراترگذاشته و با ایجاد بدعت‌های نادرست و غلط علیه ایران اعمالی انجام می‌دهند. به طور مثال چرا آمریکا باید به خودش اجازه دهد که اموال کشورمان را بابت موضوع انفجاری در بیروت که هیچ نسبتی هم با ایران اسلامی ندارد به نفع خود بلوکه کند. این کار بدعتی علیه ایران است.

زاکانی همچنین گفت: چرا بر اساس ماده 3 قانون مجلس با آمریکایی‌ها برخورد نمی‌کنیم؟ چرا نقض برجام اعلام نمی‌شود؟ چرا حتی آنها را تهدید نمی‌کنیم که اگر این وضع ادامه پیدا کند برجامی ادامه نخواهد کرد؟

وی در ارتباط با بدعهدی آمریکایی‌ها خاطرنشان کرد: دو تجربه داخلی و خارجی از بدعهدی آمریکایی‌ها داریم یکی قرارداد الجزایر است که آمریکایی‌ها سر ما را کلاه گذاشتند و دومی تجربه لیبی در زمان قذافی است که با آنکه خودشان از قذافی حمایت می‌کردند اما به او حمله کردند.

زاکانی گفت: ما می‌توانیم مذاکره کنیم اما چگونه مذاکره کردن مهم است. زیر نظر رهبری برای مبادله چهار جاسوس آمریکایی شرایطی را دنبال کردیم. در ازای آن چهار نفر، هفت ایرانی زندانی آزاد شدند و قرار شد هفت ایرانی دیگر نیز آزاد شوند.

وی ادامه داد:محدودیت‌هایی که برای 14 نفر از مسئولین کشور ایجاد کرده بودند نیز برطرف شد. در ادامه قرار شد اموالیکه از زمان شاه ملعون در دسترس آمریکایی‌ها بود به ایران بازگردانده شود. ما فقط به این‌ها بسنده نکردیم بلکه تحریم علیه بانک سپه و دو بانک دیگر ایران را همه لغو کردیم. این یک مذاکره درست بود ما جوری عمل نکردیم که آمریکا فکر کند به آنها احتیاج داریم.

زاکانی در پایان اظهار کرد: امروز آمریکایی‌ها به دنبال برجام 2 هستند می‌خواهند که عراق و سوریه تجزیه شود. از طرفی هم برجامی را در داخل کشور ما برای خودشان تصور می‌کنند که توانمندی‌های داخلی ایران محدود شده است. لذا باید همه ما تلاش کنیم که به نکاتی که در برجام تاکید شده بود پایبند بمانیم و به دولت کمک کنیم که مطالبه حق مردم را دنبال کند و تاکید کنیم که برجام به عنوان موضوعی فراجناحی در دستور کار دولت محترم قرار بگیرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: