کد خبر: ۳۷۵۳۲۴
زمان انتشار: ۱۵:۰۸     ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵
در دوران غیبت محمدرضا باهنر و محمدحسن ابوترابی‌فر در مجلس، صندلی‌های نایب‌رئیسی قطعا افراد جدیدی را تجربه خواهند کرد و تحولات روزهای آینده نشان خواهد داد چه کسی به صندلی‌ نایب رئیسی مجلس تکیه خواهد زد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایلنا، در روزهایی که بحث بر سر انتخاب ریاست مجلس بین لاریجانی و عارف از هر زمان دیگری داغ‌تر شده است با این حال در راهرو‌ها و لابی‌های مجلس، رقابت شدیدتری برای نشستن روی صندلی نایب رئیسی در جریان است.

نکته قابل توجه اینجاست که در دوران غیبت محمدرضا باهنر و محمدحسن ابوترابی‌فر در مجلس، صندلی‌های نایب‌رئیسی قطعا افراد جدیدی را تجربه خواهند کرد و تحولات روزهای آینده نشان خواهد داد چه کسی به صندلی‌ نایب رئیسی مجلس تکیه خواهد زد.

اصلاح‌طلبی از نوع شورای شهر

در این رقابت افراد زیادی وجود دارند. اصلاح‌طلبانی که معقدند در صورت حمایت از لاریجانی سهم بیشتری در قدرت مجلس دارند و اصولگرایانی که در حوزه انتخابیه خود ادعای نشستن بر روی کرسی‌های ریاست مجلس داده بودند و حالا با جمعی از نمایندگان اصلاح‌طلب مواجه شده‌اند که ممکن است رویای آن‌ها را به کابوس تبدیل کند.

اصلاح‌طلبی به سبک «مسعود پزشکیان»

وزیر بهداشت دولت خاتمی سال‌های سال است که خط خود را از گروه‌های اصلاح‌طلب جدا کرده است و به تنهایی ساز سیاست خود را کوک کرده است.

نفر اول انتخابات تبریز در سال ۹۲ مستقل از سایر گروه‌های اصلاح‌طلب نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد و در سال ۹۴ نیز با انجام چند مصاحبه ناراحتی خود را از قرار گرفتن چهره‌های گمنام در لیست اصلاح‌طلبان ابراز کرد و شایعه شد که از لیست دیگری حمایت کرده است که البته توفیق کمتری از لیست امید داشت.

پزشکیان در حالی که یکی از مشهور‌ترین چهره‌های اصلاح‌طلب مجلس آینده به شمار می‌رود اما در جلسه فراکسیون امید نیز حاضر نشد و به نظر می‌رسد تلاش دارد نمایندگان آذری مجلس را برای حضور خود در هیئت رئیسه مجلس متقاعد کند و خود را رهبر نمایندگان آذری مجلس معرفی کند نه نماینده لیست امید.

نفوذ بالای پزشکیان در شهرهای آذری نشین به حدی بود که حتی نماینده اصولگرا و مستقل ارومیه نیز از تصویر او در تبلیغات استفاده می‌کردند.

تاج‌گردون در مسیر پزشکیان

اگر پزشکیان در میان نمایندگان آذری محبوبیت داشت، تاج گردون سعی کرده است تا حامیانی در میان زاگرس‌نشین‌ها پیدا کند. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم از جمله اصلاح‌طلبانی است که رابطه نزدیکی با لاریجانی دارد با این حال مشخص نیست که حمایت تاج‌گردون از لاریجانی منتهی به حمایت لاریجانی از تاج‌گردون خواهد شد یا نه؟

تاج‌گردون بر خلاف پزشکیان ارتباط نزدیک‌تری با لیست امید داشت و احتمالا در فراکسیون امید نیز در میان رهبران قرار خواهد گرفت.

حاجی‌بابایی: سهمیه‌ای برای احمدی‌نژاد

وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی‌نژاد مهم‌ترین چهره اصولگرایی بود که برای حمایت از اصولگرایان در دور دوم به سفرهای استانی می‌رفت و حتی سودای ریاست بر مجلس داشت. اما حالا برای نشستن روی صندلی نایب‌رئیسی آماده می‌شود. حمایت همه جانبه نمایندگان جبهه پایداری و نزدیک به احمدی‌نژاد از ریاست لاریجانی ناشی از رابطه حاجی‌بابایی و لاریجانی است.

جلالی: ‌سهم لاریجانی از لیست امید
نماینده لیست امید همانطور که پیش بینی شد بعد از وارد شدن به مجلس علیه بعضی اصلاح‌طلبان موضع گرفت و بدون توجه به آنچه در ایام انتخابات شعار داده بود، مواضع گذشته خود را تکرار کرد. جلالی اگر چه مشتاق حضور در مرکزپژوهش‌هاست اما نزدیک‌ترین فرد به لاریجانی است و حمایت لاریجانی را برای قرار گرفتن در صندلی نایب رئیسی مجلس دارد.

کوهکن جانشین باهنر
نماینده لنجان در مجلس دهم که در ائتلاف پیروان خط امام و رهبری نایب رئیس باهنر است، دوست دارد که در مجلس نیز روی صندلی باهنر بنشیند. کوهکن دبیر کل تشکلی از نمایندگان اصولگرای ادوار است و همین مسئله قدرت او را برای مانور نشستن روی صندلی نایب رئیسی بیشتر کرده است و امیدوار است باهنر برای رسیدن به این صندلی به او کمک کند.

مطهری مورد حمایت همه
چهره جنجالی مجلس نهم علی مطهری بود. فردی که محبوبیت خود را مدیون آزادگی‌اش است و البته در ساختارهای دو فراکسیون بزرگ مجلس قرار نمی‌گیرد. علی مطهری گفته است که شاید برای نایب‌رئیسی مجلس نامزد شود و بسیاری از احزاب معتدل نیز متمایل به نایب‌رئیسی مطهری هستند اما فرزند شهیدمطهری نشان داده اهل لابی‌بازی نیست و شاید شانس زیادی برای نشستن روی صندلی نایب‌رئیسی نداشته باشد. با این حال مطهری در هر دو فراکسیون مجلس طرفدارانی دارد.

جلودارزاده خانم نایب‌رئیس
از میان هجده نماینده زن مجلس سهیلا جلودارزاده تنها کسی است که سابقه نشستن روی صندلی‌های مجلس را دارد و شاید بهترین گزینه برای قرار گرفتن یک بانو در هیئت رئیسه مجلس مردانه باشد. در سه مجلس قبلی هیچ‌وقت به زنان اجازه ندادند در صندلی‌های ریاست قرار بگیرند. به نظر می‌رسد لیست امید نیز نسبت به حضور یک زن در هیئت رئیسه مجلس خوشبین باشد.

تابش: ریاست و نایب‌رئیسی
نماینده اردکان تلاش زیادی برای تشکیل فراکسیون امید کرد و چه بسا به عنوان رئیس این فراکسیون نیز انتخاب شود. با این حال چهره سیاسی نزدیک به سید محمد خاتمی نیز نیم‌نگاهی به کرسی ریاست مجلس دارد و بعید نیست بتواند با حمایت برخی نمایندگان قدیمی‌تر مجلس، صندلی نایب رئیسی را به دست بیاورد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها