کد خبر: ۳۷۶۳۰۳
زمان انتشار: ۱۲:۱۶     ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵
استاندار لرستان گفت: توقف پروژه سد بختیاری به سیاست‌های وزارت نیرو برمی‌گردد از این رو در سفر معاون اول رئیس‌جمهوری به استان لرستان به‌طور مفصل در رابطه با سد بختیاری و معشوره که اجرای آن‌ها متوقف‌شده بحث و بررسی شد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از روابط عمومی استانداری لرستان، هوشنگ بازوند در رابطه  با احداث سد معشوره اظهار داشت: برای احداث این سد اختلاف‌نظر در مورد درصد تخصیص آب آن وجود دارد که استان پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر کاهش حجم سد تا حدود 50 میلیون مترمکعب را نپذیرفت و پیشنهاد دیگری در این زمینه از سوی استان مطرح‌شده که به نظر می‌رسد تا هفته آینده نهایی و سد معشوره تعیین تکلیف شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه بسیاری از این پروژه های سد سازی در استان بنا به دلایلی متوقف شده‌اند افزود: در رابطه با سد بختیاری مباحثی پیرامون تخصیص آب خوزستان وجود داشته و توقف این پروژه به سیاست های وزارت نیرو برمی‌گردد از این رو در سفر معاون اول رئیس‌جمهوری به استان لرستان به‌طور مفصل در رابطه با سد بختیاری و معشوره که اجرای آن‌ها متوقف‌شده بحث و بررسی شد.

استاندار لرستان بابیان اینکه در بحث سد بختیاری نیز به‌طور تقریبی همه به اجماع رسیده‌اند که عملیات اجرایی آن را آغاز کنند گفت: پیش از دولت یازدهم سه سد در استان با ظرفیت 17 تا 18 میلیون مترمکعب بهره‌برداری رسید و از سال 92  نیز سدهای اینشان، مروک و حوضیان در دستور کار بوده که با بهره‌برداری از آن‌ها حدود 130 تا 140 میلیون مترمکعب به حجم ذخیره آب در استان افزوده شد.

وی  با اشاره به اینکه  سالانه  12 میلیارد مترمکعب روان آب از استان خارج می‌شود عنوان کرد: درصورتی‌که 15 سد در دست‌ساخت استان به‌ جزء سد بختیاری، به بهره‌برداری برسد تنها حدود 600 میلیون مترمکعب به ظرفیت ذخیره آب استان اضافه می‌شود.

بازوند  تصریح کرد: شرایط توپوگرافی استان لرستان در حوزه دز بسیار زیادی دارد که همین سبب شده آب با سرعت بیشتری از استان خارج شود بنابراین  بهترین روش برای استفاده از نزولات جوی در استان احداث سد است که چنانچه اعتبار مطلوبی در این زمینه تخصیص یابد ممکن است در آینده برخی از مشکلات استان حل شود.

وی اظهار داشت: باوجوداینکه پرباران بودن استان لرستان، میانگین زمین‌های زراعی آبی 25 درصد بود که هم‌اکنون  با اقدامات انجام‌شده به 27 تا 28 درصد رسیده است.

استاندار لرستان بر ضرورت صدور مجوز تخصیص آب وزارت نیرو به استان تأکید کرد و گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای تبدیل حدود هشت هزار هکتار زمین دیم به آبی و اجرای 10 هزار هکتار آبیاری مکانیزه در سال، نیازمند تخصیص آب هستیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها