کد خبر: ۳۹۱۴۷۱
زمان انتشار: ۱۲:۴۸     ۱۰ شهريور ۱۳۹۵
طبق نامه‌‌ای منتسب به دولت آلمان که اخیرا منتشر شده عادی سازی روابط آلمان با ایران به رسمیت شناختن صهیونیستی از سوی تهران بستگی دارد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، در نامه‌ای که با نام دولت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان منتشر شده است "روابط با ایران تا زمانی که ایران موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناسد به حالت عادی باز نخواهد گشت".

این نامه که روز گذشته (سه‌شنبه) منتشر شد خطاب به گروه دوستی پارلمانی اسرائیل- آلمان و در پاسخ به پرسشنامه پارلمانی 6 جولای نوشته شد. البته موضوع به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی بخشی از بیانیه‌ای بود که به نگرش منفی ایران به اسرائیل و همچنین وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته بود.

با اینحال در ادامه این بیانیه آمده است: در عین حال دولت فدرال علاقمند به مذاکره با دولت ایران درخصوص موضوعات حساس است.

نشریه بیلد زیتونگ در ماه جولای در گزارشی اعلام کرد فرانک اشتاین مایر، وزیر خارجه و زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان که هر دو سوسیال دموکرات هستند به دنبال دعوت از رئیس جمهور ایران به برلین در پاییز بودند. اما در سوی مقابل بک از حزب سبز آلمان با تماس با دولت مرکل خواست تا با عادی سازی روابط با ایران موافقت نکند.

اشتاین مایر از حامیان اصلی توافق هسته‌ای با ایران در ماه جولای بود و از منتقدان سیاست بنیامین نتانیاهو در مخالفت با برجام بود.

در واکنش به خبر نامه اخیر سفارت رژیم صهیونیستی در برلین به جروزالم پست گفت: دکتر فرانک اشتاین مایر در مصاحبه‌ای اعلام کرد موضوعاتی خاص هستند که به صورت علنی مورد بحث  قرار نمی‌گیرند. به همین ترتیب مسائلی را که باید به اطلاع همتایان آلمانی خود برسانیم به صورت مستقیم و نه از طریق رسانه‌ها انجام خواهیم داد.

منتقدان معتقدند که آلمان پیام‌های متناقضی را به اسرائیل ارسال می‌کند. کمتر از یک هفته پس از دستیابی به توافق هسته‌ای گابریل به همراه یک هیئت تجاری برای دستیابی به توافقات تجاری عازم ایران شد.

در واکنش به "بک" دولت آلمان اعلام کرد آزمایشات موشکی ایران و تهدیدات ضد اسرائیلی را محکوم کرده و درعین حال این موضوع را به اطلاع رهبران ایران رسانده که باید اسرائیل را به رسمیت بشناسند.

دولت آلمان همچنین مدعی شده بود که به شدت نگران وضعیت حقوق بشر در ایران است و همچنان این نگرانی ادامه دارد. بک اعلام کرد که با توجه به آزمایشات موشکی اخیر که با هدف نابودی اسرائیل انجام شده عادی سازی در روابط با ایران صورت نخواهد گرفت.

با اینحال مبادلات تجاری میان ایران وآلمان در شش ماهه اول سال 2016 به 1.13 میلیارد یورو افزایش یافت که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن افزایش 15 درصدی را نشان می‌دهد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها