کد خبر: ۳۹۳۰۴۳
زمان انتشار: ۱۴:۱۱     ۲۱ شهريور ۱۳۹۵
وزیر کشور گفت: در بحث FATF شورای عالی ضد پولشویی کشور فعال است و اقدامات خوبی هم در داخل و خارج انجام می‌گیرد و مبارزه با تأمین مالی تروریسم را نیز مجلس تصویب کرده است.

به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس از تبریز، عبدالرضا رحمانی‌فضلی صبح امروز در نشست منطقه‌ای استانداران، سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای منتخب اظهار داشت: وزارت خارجه زحمات زیادی کشیده و دو جلسه اجلاس را در سطح کلان و ملی با حضور سفرا برگزار کردیم و مشکلات و موضوعات و راه‌حل‌های منطقه را بررسی و در جهت حل مشکلات پیش می‌رویم.

وی با بیان اینکه به تناسب موضوعات وزارتخانه‌های دیگر هم به قافله اضافه خواهند شد، افزود: بحث اقتصاد مقاومتی برای ما جبر و ضرورتی قطعی است که باید آن را محقق کنیم؛ از منظر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و علمی نیز این مسأله پذیرفته شده است، زیرا مواجه با واقعیت‌هایی هستیم که توجیه‌گر اقتصاد مقاومتی است.

رحمانی‌فضلی تصریح کرد: دولت و شخص رئیس‌جمهور به این سیاست و برنامه پایبند بوده و اعتقاد دارند و بیش از 70 درصد انرژی دولت در داخل صرف اقتصاد مقاومتی می‌شود؛ ما بعد از برجام باید تلاش کنیم اقتصاد مقاومتی بستری باشد برای اینکه دستاوردهای برجام را به صورت عینی و ملموس به مردم نشان دهیم.

* برجام قرار نیست مشکلات را حل کند؛ برجام بستر و زمینه برای حل مسائل

وی با بیان اینکه از سر ناآگاهی بعضی از ایراداتی بر نتایج برجام گرفته می‌شود که گویا با این برنامه قرار بوده همه مسائل خود به خود حل شود، ادامه داد: برجام بستر و زمینه‌ای است که ضمن دفع شر فعالیت‌های ما در عرصه داخلی و خارجی را تسهیل و روان‌سازی می‌کند.

وی افزود: بعد از توافق برجام صادرات نفت ما بیش از دو و نیم برابر و ایران هراسی کمتر شده و سرمایه‌گذاران خارجی تمایل بیشتر برای حضور در ایران دارند؛ تلاقی مهم سیاست خارجی و اقتصاد مقاومتی می‌تواند زمینه‌های بهره‌برداری مناسب شود اما این کار آسانی نیست و باید عزم خود را جزم کنیم و در عرصه سخت رقابتی وارد شویم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه با یک سری از قوانین، مقررات، ساختارها، فرهنگ‌ها، کیفیت‌ها و موانع سیاسی و اندیشه‌های مخالف مواجه هستیم و در یک جاده صاف قرار نداریم و همت بالایی می‌خواهد، افزود: مزیت‌های خوبی هم داریم که می‌تواند نقش شتاب دهندگی و تسهیل کنندگی بالایی داشته باشد.

وزیر کشور اذعان داشت: ما تلاش می کنیم در داخل امر روان‌سازی را انجام دهیم که در این زمینه توانسته‌ایم 100 اختیار را از دولت برای دستگاه‌های اجرایی بگیریم؛ مشکلات پیش رو را باید تبیین و حل کنیم و همه موارد را تک تک پیگیری می‌کنیم.

وی تأکید کرد: آنچه برای ما مهم است، این است که بی‌نهایت راه برای حل مسائل داریم و اگر می‌خواهیم رقابت و بازار را تصرف کنیم نباید ناامید شویم و باید که تمام راه‌ها را طی کنیم و به دنبال راه‌های جدید باشیم.

رحمانی‌فضلی در عین حال بر استفاده از مشاوران خوب در حوزه تجارت تأکید و اضافه کرد: هرگز نباید از علم و تجربه اندوزی غفلت کنیم.

* تلاش می‌کنیم بهانه‌ها را در عرصه تجارت بین‌المللی از بین ببریم و رفع مشکل کنیم

وی یادآور شد: گام‌هایی که در حوزه بین‌الملل در توافق برجام برداشته شد موجب شده بستر مناسبی ایجاد شود که یکی از موارد بحث پولشویی، مبارزه با تأمین مالی تروریسم است و تلاش می‌کنیم بهانه‌ها را در عرصه تجارت بین‌المللی از بین ببریم و رفع مشکل کنیم.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: در بحث FATF، شورای عالی ضد پولشویی فعال است و اقدامات خوبی هم در داخل و خارج انجام گرفته و مبارزه با تأمین مالی تروریسم را هم مجلس تصویب کرد و باید گفت مجموعه برنامه اقدامی است که کشورها باید انجام دهند، زیرا کشورهایی که انجام نمی‌دهند در لیست سیاه قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه ایران و کره شمالی در لیست سیاه قرار داشتند، خاطرنشان کرد: امسال 18 ماه از لیست سیاه تعلیق شدیم و بعد از 12 ماه هم ارزیابی می‌شویم؛ انتخاب بسیار مهمی است، زیرا در سطح بین‌المللی از بحث اتهام بزرگ که بحث پولشویی و کمک به تأمین مالی تروریسم خارج شویم.

* تعهدات خود را متناسب با قوانین خودمان بررسی می‌کنیم و ارجاعمان به قانون اساسی است

رحمانی فضلی اذعان داشت: در تعریف تروریسم نهضت‌هایی که برای احقاق حق خود تلاش می‌کنند تروریسم نمی‌دانیم؛ البته اشکالاتی در این حوزه‌ها بوده است، به هر حال ما تعهدات خود را متناسب با قوانین خودمان بررسی می‌کنیم و ارجاعمان به قانون اساسی است و قطعاً برای حفظ همه ملاحظات امنیتی و سیاسی ایستادگی می‌کنیم و اگر تأمین شد قبول می‌کنیم در غیر این صورت قبول نخواهیم کرد.

وزیر کشور اعلام کرد: باید ملت اعتماد کنند که آنچه به عنوان عزت و آبرو و عزت کشور در این تعهدات مورد نظر خواهد بود و ناگزیر هستیم بستر بهانه جویی را در نظام بین الملل فراهم نکنیم، ما در امر تجارت با مجموعه از عناصر و مقررات و قوانین سر و کار داریم که باید در اصلاح و تبیین قوانین جدید بعد حمایتی آن رعایت شود.

وی توضیح داد: در بعد رقابت پذیری وارد عرصه‌ای می‌شویم که رقبای زیادی داریم و باید از تجار و تولیدکنندگان داشته حمایت داشته باشیم که در دنیا نیز چنین حمایت هایی انجام می‌شود.

رحمانی‌فضلی همچنین بر ثبات و استمرار قوانین و مقررات تأکید و اضافه کرد: حجم صادرات ما با کشورهای منطقه کم است اما بازار بزرگی داریم و باید سهم صادرات خود را به کشورهای همسایه افزایش دهیم.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۳
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۷ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۵
۳
۰
احتمالاً FATF دیگه مشکلاتو حل کنه!
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۸ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۵
۱
۰
سنگ پای هسته ای
پاسخ
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۸ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۵
۱
۰
میبینم روزی رو که می گید fatf قرار نیست مشکلی رو حل کنه.
آقایون فقط یادتون باشه که شما با وعده حل سریع مشکلات مملکت رای آوردید نه بستر سازی برای حل مشکلات .البته خود این بستر سازی ها هم مثل ریشه دواندن غده سرطان است که در آینده مشخص می شود.
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها