کد خبر: ۳۹۳۳۲۳
زمان انتشار: ۰۹:۵۷     ۲۴ شهريور ۱۳۹۵
سرخابی‌ها در شرایطی با استقبال دربی ۸۳ می‌روند که شرایطی کاملا متفاوت با یکدیگر دارند و این تفاوت چه از نظر فنی و چه روحی‌ و روانی مشهود است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم: حساس‌ترین بازی هفته ششم را بدون تردید تیم‌های پرطرفدار پایتخت از ساعت 17 روز جمعه در ورزشگاه آزادی برگزار می‌کنند و شاید مهمترین نکته این بازی شرایط کاملا متفاوت دو تیم در جدول رقابت‌ها باشد که باعث شده خیلی‌ها شانس تیم برانکو را برای کسب 3 امتیاز این بازی بیشتر بدانند. هر چند پیشکسوتان دو باشگاه همچنان اعتقاد دارند شرایط جدول تاثیری در بازی دو تیم ندارد و نتیجه دربی را اتفاقات رقم می‌زند اما در آخرین دربی خلاف این موضوع را شاهد بودیم و تیمی برنده شد که از لحاظ تاکتیکی و کار ترکیبی بهتر عمل کرد.
 
مهره‌های تعیین کننده در ترکیب دو تیم
پرسپولیس و استقلال در حالی لیگ شانزدهم را آغاز کردند که در فصل نقل‌وانتقالات بهترین یارگیری را داشتند تا حدی که هیچ یک از مربیان دو تیم بابت کمبود بازیکن ابراز گلایه نکرده و در واقع به خواسته‌شان در جذب بازیکنان مدنظر رسیدند. ترکیب دو تیم را شماری از بهترین بازیکنان لیگ تشکیل داده‌اند و بازیکنی که حتی بتواند یک نفره نتیجه دربی را به نفع تیمش تغییر دهد در بین نفرات دو تیم وجود دارد. در چنین شرایطی انتظار یک بازی زیبا از سوی دو تیم می‌رود و این موضوع به تاکتیک اتخاذ شده از سوی مربیان دو تیم هم بستگی دارد.
 
برانکو به بردن می‌اندیشد، منصوریان به نباختن
پرسپولیس به خاطر موقعیت خوبش در جدول رقابت‌ها و پیروزی در دربی‌های اخیر مطمئنا با شرایط روحی و روانی بهتری به استقبال دربی می‌آید. طبیعی است در این شرایط برانکو ترکیب تیمش را تقریبا تهاجمی بچیند و برد، اولویت اصلی‌اش باشد. در آن سو منصوریان موقعیت خوبی روی نیمکت تیمش ندارد و نتیجه دربی به نوعی در ادامه کار او با استقلال سرنوشت‌ساز است. از طرفی بازیکنان استقلال هم به خاطر عدم پیروزی در 5 بازی ابتدایی فصل‌شان از لحاظ روحی و روانی شرایط ایده‌آلی ندارند و طبیعی است که دربی را با استرس بیشتری نسبت به رقیب خود آغاز کنند.
 
منصوریان فصل گذشته با تیم نفت در دو بازی رفت‌وبرگشت 4 امتیاز از تیم برانکو گرفت. در بازی رفت او از سیستم تهاجمی استفاده کرد اما در بازی برگشت با یک بازی کاملا بسته مقابل پرسپولیس تهاجمی به میدان آمد و در دقایق پایانی روی دو ضد حمله به گل رسید و بازی را برد. احتمال اینکه منصوریان در دربی هم ارنج تیمش را همانند بازی برگشت فصل قبل پرسپولیس و نفت، دفاعی بچیند زیاد است. او خوب می‌داند تیمش آن قدر هماهنگ و منسجم نشده که بخواهد مقابل پرسپولیس باز و تهاجمی بازی کند و به این خاطر ترجیح خواهد داد در این شرایط ریسک نکند.  
 
یکی در اوج آمادگی یکی در اوج پختگی
مقایسه عملکرد علیرضا بیرانوند تقریبا جوان و مهدی رحمتی کارکشته در این فصل از لحاظ آماری کفه ترازو را به نفع دروازه‌بان پرسپولیس سنگین‌تر می‌کند. از این جهت که بیرانوند در 5 بازی تیمش در لیگ و دو بازی تیم ملی فقط یک گل دریافت کرده و این مسئله روحیه و انگیزه او را برای دربی دو چندان کرده است. این در شرایطی است که مهدی رحمتی در 4 بازی که برای تیمش در این فصل به میدان رفته 6 گل خورده است. از لحاظ تجربه حضور در دربی، دو دروازه‌بان قابل مقایسه با یکدیگر نیستند و در حالی که بیرانوند اولین دربی خود را تجربه می‌کند، رحمتی بیشتر از تمام بازیکنان دو تیم این مسابقه را تجربه کرده است.
 
بهترین دفاع و بی‌ثبات‌ترین دفاع لیگ
برانکو ایوانکوویچ از هفته اول لیگ ترکیب 4نفره دفاع تیمش را تغییر نداده و این خط دفاعی در حال حاضر با یک گل خورده بهترین دفاع لیگ به حساب می‌آید. امکان اینکه برانکو بخواهد به این ترکیب موفق و متشکل از سید‌جلال حسینی، محمد انصاری، فرهاد ربیع‌خواه و حسین ماهینی، دست بزند خیلی کم است. در سوی مقابل منصوریان بعد از سپری شدن 5 هفته از لیگ هنوز ترکیب دفاعی تیمش را پیدا نکرده و مدام عناصر دفاعی تیمش را جا به جا کرده است. 7 گل خورده در 5 بازی حاصل این خط دفاع بی‌ثبات بوده که باعث می‌شود هواداران استقلال بیشترین نگرانی را در این مورد داشته باشند. امکان اینکه در دربی پادوانی، رابسون، مگویان و غفوری دفاع 4 نفره آبی‌پوشان را تشکیل دهند زیاد است.
 
جدال اصلی در میانه میدان
هافبک‌های دو تیم نقش اصلی را در موفقیت تیمشان در دربی ایفا می‌کنند. پرسپولیس در خط هافبک هم ارنج خود را شناخته و بیشترین هماهنگی را در این قسمت از زمین برخوردار است. جایی که کمال کامیابی‌نیا توپ‌گیری می‌کند، محسن مسلمان با پاس‌های به موقع و بدون مکث حملات را طرح ریزی کرده و احمدزاده با دوندگی بی‌امان فضا‌ها را در اشغال خود در می‌آورد. امید عالیشاه هم سعی می‌کند با دور زدن مدافعان کناری حریف برای تیمش موقعیت‌سازی کند. این 4 نفر به خاطر یک فصل بازی در کنار هم کاملا با یکدیگر هماهنگ بوده و قدرت دوندگی بالایی دارند.
 
در مقابل، هافبک‌های استقلال همانند خط دفاع این تیم چندان با یکدیگر هماهنگ نیستند. وظایف امید ابراهیمی و فرشید باقری بیشتر در کارهای دفاعی خلاصه می‌شود. در سمت راست خسرو حیدری بار سنگینی را در حملات تیمش به دوش کشیده و به نوعی نقطه قوت و امید آبی‌پوشان در دربی 83 است. اینکه منصوریان بخواهد در بازی روز جمع از بختیار رحمانی طراح و تیزهوش استفاده کند یا فرشید اسماعیلی دونده و با انگیزه، هنوز مشخص نیست. جابر انصاری هم سعی خواهد کرد با دوندگی زیاد در فضاهای خالی همچنان نقش یک مهاجم دوم را برای تیمش داشته باشد و قدر کوچکترین موقعیت‌ها را بداند. تفاوت خط هافبک‌های دو تیم در این است که پرسپولیس با 4 هافبک بازی می‌کند و استقلال با 5 هافبک که در این بین انصاری بیشتر در پشت محوطه جریمه حریفان جاگیری می‌کند.
 
نقش تعیین کننده شماره 9‌ها
زوج علیپور و مهدی طارمی (شماره 9 پرسپولیس) شاید خیلی گلزن نبوده اما در تحت فشار قرار دادن مدافعان حریف و انجام کارهای ترکیبی بسیار موفق بوده است. این دو بازیکن به خاطر درک بالایی که از بازی یکدیگر دارند خیلی خوب همدیگر را در زمین حریف پیدا می‌کنند اما مشکل بزرگشان عدم دقت در ضربات آخر است. هر چند طارمی اگر روزش باشد کمتر مدافعی مقابل او آسایش خواهد داشت. کاوه رضایی نیز به عنوان تک مهاجم استقلال باید قدر توپ‌های بلندی که از کناره‌ها و یا مدافعان استقلال برایش ارسال خواهد شد را بداند. شماره 9 استقلال نشان داده توپ‌های سخت را راحت‌تر به گل تبدیل می‌کند و این توانایی را دارد که در اولین دربی‌اش درخشان ظاهر شود.
 
آرزوی علی‌منصور؛ شکست پرفسور این بار در دربی
منصوریان خوب می‌داند اگر برنده دربی 83 باشد آن وقت هم تیمش احیا خواهد شد و هم اینکه جایگاه خودش روی نیمکت آبی‌پوشان را تثبیت کرده است. شکست دادن پرسپولیس با پرفسور یک موفقیت بزرگ برای منصوریان به حساب می‌آید هر چند او یک بار با تیم نفت موفق به این کار شده است و شاید رسیدن به نیمکت استقلال را هم مدیون همین برد باشد. چه بسا شکست در دربی 83 هم برای منصوریان به قیمت از دست دادن همین نیمکت باشد. برانکو با کوله باری از تجربه تیمش را برای این مسابقه مهم آماده می‌کند و منصوریان غیر از اینکه باید به فکر نباختن در دربی باشد تا جایگاهش را از دست ندهد توجه ویژه‌ای هم به احیا شدن تیمش در این مسابقه دارد. او شاید در ذهنش به این موضوع فکر می‌کند که با یک بازی بسته همانند زمان حضورش در نفت و با استفاده از ضدحملات پرسپولیس را شکست دهد. در صورت وقوع این اتفاق باید دید برانکو این بار چه تدبیری به کار خواهد بست تا همانند فصل گذشته مغلوب منصوریان نشود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها