کد خبر: ۴۰۰۳۱۲
زمان انتشار: ۱۱:۱۷     ۱۶ آبان ۱۳۹۵
صادرات نفت ایران با عبور از مرز دو میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه درحالی یک رکورد جدید به ثب رسانده است که هم اکنون بیش از نیمی از بشکه‌های نفت ایران روانه چین و هند می‌شوند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از مهر، با گذشت چند روز از گزارش بیژن زنگنه وزیر نفت مبنی بر ثبت رکورد جدید صادرات روزانه دو میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه نفت خام، مدیریت امور اوپک وزارت نفت به نقل از گزارش منابع ثانویه از ثبت رکورد جدیدی به منظور فروش نفت خام خبر داده است.

بر این اساس ماه اوت سال ۲۰۱۶ میلادی حجم صادرات نفت خام ایران به دو میلیون و ۶۰۸ هزار بشکه در روز رسید که یک رکورد بی‌سابقه به منظور فروش و صادرات نفت خام در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.

نکته قابل توجه درباره افزایش صادرات نفت خام ایران آن است که حجم فروش نفت در ماه اوت در مقایسه با ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی افزایشی حدود ۵۹۵ هزار بشکه‌ای را تجربه می‌کند.

از این رو تا پایان ماه اوت امسال چین با واردات حدود ۷۴۴ هزار بشکه نفت خام کماکان بزرگترین مشتری طلای سیاه ایران بوده و حجم فروش نفت ایران به این کشور آسیایی در ماه اوت در مقایسه با ژوئیه حدود ۱۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

هند هم پس از چین در ماه اوت امسال بالاترین نرخ رشد واردات نفت خام از ایران را در اختیار گرفته است و فروش نفت به این مشتری سنتی آسیایی با افزایشی حدود ۱۲۱ هزار بشکه‌ای در روز به ۶۱۰ هزار بشکه رسیده است.

در شرایط فعلی هند و چین در مجموع ۵۲ درصد بازار نفت خام ایران را به خود اختصاص داده‌اند به طوری‌که هم اکنون چین سهمی ۲۹ درصدی و هند هم سهمی ۲۳ درصدی از مجموع کل واردات نفت ایران را در اختیار دارند.

از سوی دیگر با وجود جهش صادرات نفت به هند و چین، اما حجم فروش نفت ایران به دو کشور ژاپن و کره جنوبی در ماه اوت در مقایسه با ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی روندی کاهشی داشته است.

حجم صادرات نفت خام ایران در ماه اوت با ۲۱ هزار بشکه کاهش به ۲۳۶ هزار بشکه در روز و حجم صادرات نفت به کره جنوبی با ثبت ۱۳ هزار بشکه در روز کاهش به ۲۷۸ هزار بشکه رسیده است. هم اکنون سهم ژاپن در بازار نفت ایران به حدود ۹ درصد و سهم کره جنوبی از بازار نفتی کشور به حدود ۱۱ درصد رسیده است. ترکیه هم جز مشتریان سنتی نفتی کشور بوده که در ماه اوت در مقایسه با ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی با افزایش ۹۱ هزار بشکه‌ای واردات نفت خام در مجموع خریدار روزانه ۱۹۴ هزار بشکه طلای سیاه از کشور بوده و سهم ترکها از بازار نفت ایران به حدود هفت درصد رسیده است.

حجم صادرات نفت خام ایران به کشورهای اروپایی هم در ماه اوت امسال با ۱۵۲ هزار بشکه افزایش در روز در مجموع به ۳۸۷ هزار بشکه رسیده و در مجموع این کشور اروپایی سهمی ۱۵ درصدی از بازار نفت ایران را در اختیار گرفته است.
در مجموع به استناد گزارش مدیریت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت به نقل از منابع ثانویه حجم صادرات نفت خام ایران در ماه اوت با افزایش قابل توجه‌ای همراه شده و پیش بینی می‌شود با توجه به بهره‌برداری از طرح‌های جدید افزایش تولید نفت در میادینی همچون آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران، آذر، لایه نفتی پارس جنوبی و چندین میدان مستقل نفتی با افزایش بیشتری همراه شود.
 
جدول مهمترین بازارهای نفت ایران تا پایان اوت ۲۰۱۶
 نام بازار  میزان افزایش تولید نفت در ماه اوت در مقایسه با ژوئیه ۲۰۱۶ کل فروش روزانه نفت تا پایان ماه اوت ۲۰۱۶  سهم بازارها از کل فروش نفت ایران
 چین  افزایش ۱۸۰ هزار بشکه‌ای در روز  ۷۴۴ هزار بشکه در روز  ۲۹ درصد
 هند  افزایش ۱۲۱ هزار بشکه‌ای در روز  ۶۱۰ هزار بشکه در روز  ۲۳ درصد
 ژاپن  کاهش ۲۱ هزار بشکه‌ای در روز  ۲۳۶ هزار بشکه در روز  ۹ درصد
 کره جنوبی کاهش ۱۲ هزار بشکه ای در روز ۲۷۸ هزار بشکه در روز  ۱۱ درصد
 اروپا  افزایش ۱۵۲ هزار بشکه‌ای در روز  ۳۸۴ هزار بشکه در روز  ۱۵ درصد
 ترکیه  افزایش ۹۱ هزار بشکه‌ای در روز  ۱۹۷ هزار بشکه در روز  هفت درصد
 سایر کشورها  افزایش ۸۷ هزار بشکه‌ای در روز  -

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها