کد خبر: ۴۰۱۸۲۷
زمان انتشار: ۱۴:۲۸     ۲۷ آبان ۱۳۹۵
سخنگوی جنبش انصارالله:
«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله و رئیس هیات مذاکره کنندگان یمنی، با بیان اینکه توقف حملات ائتلاف عربی و پایان یافتن تحریم های ظالمانه علیه مردم، از مهم ترین خواسته های ملت یمن است، تصریح کرد: ما به خوبی می دانیم که آمریکا جنگ علیه یمن را رهبری کرده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایرنا، عبدالسلام روز چهارشنبه در گفت وگو با شبکه خبری «المسیره» یمن تاکید کرد، توافقی که روز چهارشنبه در مسقط پایتخت عمان حاصل شده، توافق کلی بود که جزئیات آن مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با آمریکا از کانال عمان مذاکره می کنید، افزود: آمریکا صرف نظر از دلایلی که برای توقف جنگ در یمن دارد، اما این کشور در تجاوز به یمن، مسئولیت تاریخی و اخلاقی دارد.

سخنگوی جنبش انصارالله تاکید کرد، ما به خوبی می دانیم که واشینگتن جنگ علیه یمن را رهبری کرده است و در واقع جنگ از سوی آمریکا آغاز شد و این آمریکایی ها بودند که نمایندگان عربستان و امارات و دیگر کشورهای عضو ائتلاف عربی به شمار می رفتند.

وی در ادامه یادآور شد: زمانی که با آمریکایی ها و با یک کشور میانجی مانند عمان به عنوان ناظر و ضامن این گفت و گو مذاکره می کنیم، به خوبی می دانیم که آمریکا متجاوز است، اما این سوال پیش می آید که اگر مستقیما با عربستان و یا آمریکایی ها مذاکره نکنیم و بر سر یک میز ننشینیم، پس با کدام کشور باید مذاکره کنیم؟

عبدالسلام گفت، آیا باید با کشورهایی مذاکره کنیم که خود آلت دست دیگر کشورها هستند و نه از اوضاع جنگ یمن آگاهی داشته و نه هیچ اختیاری در این باره دارند؟

سخنگوی جنبش انصارالله تاکید کرد، این کشورها از آغاز جنگ یمن هیچ اطلاعاتی از جنگ و جزئیات آن نداشتند، به همین دلیل ما مذاکره با این کشورها را اتلاف وقت و نادیده گرفتن تلاش های ارتش و کمیته های مردمی می دانیم.

در همین حال «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن گفت: هیچ تغییری در موضع انصارالله نسبت به سخنان جان کری درباره برقراری آتش بس رخ نداده است.

وی ادامه داد: عمان از همان ابتدا در زمینه توقف جنگ و زیر نظر سازمان ملل نقش مثبتی ایفا کرده است و دستیابی به توافق را می توان حاصل تلاش های دولت سلطان قابوس به شمار آورد.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز سه شنبه در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی گفت که عربستان و انصار الله یمن توافق کرده اند که آتش بس بار دیگر از 17 نوامبر در سراسر یمن برقرار شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها