کد خبر: ۴۰۲۰۵۳
زمان انتشار: ۲۰:۲۴     ۲۹ آبان ۱۳۹۵
وال‌استریت ژورنال می‌گوید ایران ظرف دو روز آینده در حدود 11 تن آب سنگین به عمان ارسال خواهد کرد تا ذخایر آب سنگین این کشور به پایین‌تر از 130 تن برسد.

به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، «لورنس نورمن»، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در شهر بروکسل، مقر اتحادیه اروپا، مدعی شده که ایران ظرف دو روز آینده در حدود 11 تن آب سنگین به عمان ارسال خواهد کرد تا ذخایر آب سنگین این کشور به پایین‌تر از 130 تن برسد.

این خبرنگار همچنین بنا به اطلاعات به دست آمده از «افراد آشنا با روند انتقال» ادعا کرده که آب سنگین ایران تحت پلمپ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در یکی از بنادر این کشور آماده صدور است.

با این اقدام، میزان ذخایر فعلی آب سنگین ایران به حدود 120 تن خواهد رسید؛ سقف مجاز وجود آب سنگین در قلمرو تحت حاکمیت دولت ایران، بر اساس متن برجام، 130 تن است.

منابع مطلع وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که البته عمان مقصد نهایی این محموله ارزشمند نیست و بنادر عمان این کشور عربی، اولین توقفگاه در مسیر فروش آب سنگین ایران در بازارهای بین‌المللی است.

ایران می‌تواند سالانه 20 تا 25 تن آب سنگین تولید کند؛ چند ماه پیش بود که پس از جنجال فراوان، ایران 32 تن آب سنگین را به مبلغ حدود 8 میلیون دلار به آمریکا فروخت.

ایران برای نگذشتن از سقف 130 تنی، آب سنگین تولیدی خود را با تکیه بر قول‌های 1+5 ذیل برجام، به مصرف‌کنندگان خارجی می‌فروشد.

این خبر هنوز از سوی مقامات رسمی کشور رد یا تائید نشده است ولی روز پنج‌شنبه و پس از اعلام نارضایتی شدید آمریکایی‌ها از «عدم پایبندی ایران به برجام و گذشتن میزان آب سنگین این کشور از سقف مقرر»، رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرگی اتمی گفت که دولت ایران برای صادرات 5 تن آب سنگین، برنامه‌ریزی کرده است.نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها