کد خبر: ۴۱۱۵۱۱
زمان انتشار: ۱۵:۲۵     ۱۴ بهمن ۱۳۹۵
به دنبال جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی اخیر ایران، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل این آزمایش موشکی را «مطلقا غیرقابل قبول» خطاب کرد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از جام نیـوز، به دنبال جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی اخیر ایران، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل این آزمایش موشکی را «مطلقا غیرقابل قبول» خطاب کرد و گفت این آزمایش تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ شواری امنیت است که در سال ۲۰۱۵ به تأیید رسیده و امضا شده است.

به گزارش وب سایت صدای آمریکا، خانم هیلی در جلسه اضطراری روز سه شنبه شواری امنیت به دو نکته اشاره کرد: یک اینکه ایران از آزمایش موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای منع شده است، و دیگر اینکه بنا به اطلاعات بدست آمده، موشک خرمشهر با باری ۵۰۰ کیلویی قادر به طی مسافتی ۳۰۰ کیلومتری بوده است که به گفته خانم هالی، چنین موشکی قابلیت حمل سلاح هسته ای را دارد.

وی گفت: قطعنامه سال گذشته صادر نشده که صرفا این کار انجام شود بلکه آنها باید بدانند که این کار را کردیم تا به آن احترام گذاشته شود.

روز دوشنبه ۱۱ بهمن، فاکس نیوز به نقل از یک مقام آمریکایی ادعا کرد که ایران روز یکشنبه یک موشک بالستیک موسوم به موشک «خرمشهر» آزمایش کرده است. براساس این گزارش، این آزمایش در یک سامانه موشکی در نزدیکی سمنان انجام شده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل، ضمن اشاره به تهدیدی که آزمایش موشکی ایران ایجاد کرده، گفت «ما قوی خواهیم بود و اقدام خواهیم کرد و هر آنچه برای محافظت از شهروندان آمریکا لازم باشد را انجام خواهیم داد.»

خانم هیلی افزود: می خواهیم مطمئن شویم ممنوعیت تصویب شده رعایت شود. دولت ما بر چنین رخدادهایی چشم نخواهد بست. ما قدرتمند عمل می کنیم و صدایمان بلند خواهد بود.

صدای آمریکا افزود: با اینکه با توافق ایران و غرب، تحریم های بین المللی هسته ای علیه ایران برداشته شد، اما هنوز تحریم های موشکی و آنچه حمایت ایران از تروریسم نامیده می شود، ادامه دارد.

شورای امنیت سازمان ملل ایران را از آزمایش موشک های بالستیک که قابلیت حمل سلاح اتمی دارند، برحذر داشته اما مقام های ایران می گویند آزمایش موشکی آنها جنبه دفاعی دارد.

واکنش ایران و دیگر کشورها

در اولین واکنش بعد از برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این نشست را جلسه ای «سیاسی» نامید و گفت اعلام نظر در خصوص موضوعات امنیت ملی و دفاعی ایران در صلاحیت هیچ کشور خارجی یا نهاد بین المللی نیست.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۱
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۵
۰
۰
مدیوتی اگه ببندی
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها