کد خبر: ۴۴۰۷۷۴
زمان انتشار: ۱۴:۰۷     ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷
رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماده ۶۳ قانون کار گفت: روز کارگر بر اساس قانون کار، روز تعطیل رسمی برای کارگران محسوب می‌شود و کارفرمایان حق ندارند در این روز کارگران را وادار به کار کنند.
به گزارش پایگاه 598، علیرضا محجوب، رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، گفت: روز کارگر بر اساس قانون کار، روز تعطیل رسمی برای کارگران محسوب می‌شود و کارفرمایان حق ندارند در این روز کارگران را وادار به کار کنند.

وی با اشاره به ماده 63 قانون کار جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر( 11 اردیبهشت) نیز جزو تعطیلات رسمی کارگران به‌حساب می‌آید، بنابراین کارگران در این روز مانند جمعه‌ها، تعطیل هستند و می‌توانند از تنها روز خود در سال استفاده کنند.

وی با بیان اینکه طبق قانون کارفرما اجازه ندارد کارگر را به اضافه‌کاری وادار کند گفت: هرچند کارفرمایان و پیمانکاران، این روز را به‌مثابه‌ی روز کاری برای کارگران تلقی و آنها را بعضاً مجبور به کار می‌کنند اما قانون کار تأکید بر تعطیل رسمی برای کارگران دارد.

محجوب گفت: روز جهانی کارگر بر اساس قوانین قانون کار برای کارگرانی که تابع این قانون هستند روزی تعطیل محسوب می‌شود که مزد آن نیز مطابق ایام تعطیل سال باید به کارگران پرداخت شود و اگر به هر دلیلی کارخانه‌ای تعطیل نشود، اولاً باید حضور در کار کارگران با توافق بین کارگران و کارفرما باشد و ثانیاً مطابق اضافه‌کاری در روز تعطیل برای کارگران محاسبه شود.

به گزارش تسنیم، در ماده 63 قانون کار جمهوری اسلامی ایران روز 11اردیبهشت ماه هر سال به‌مناسبت روز جهانی کارگر ثبت شده است که این روز برای تمام کارگران مشمول قانون کار تعطیل رسمی به‌حساب می‌آید.

طبق این ماده از قانون، کارفرمایان حق به‌کارگیری کارگران خود را در این روز ندارند، مگر آنکه حضور آنان با توافق کارگر و پرداخت اضافه‌کاری روز تعطیل میسر شود، بنابراین،  روز سه‌شنبه مصادف با 11 اردیبهشت‌ماه سال 97 برای تمام کارگران مشمول قانون کار تعطیل رسمی است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها