کد خبر: ۴۴۰۹۰۸
زمان انتشار: ۱۱:۱۹     ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷
چین: همه اعضای ۱+۵ باید به حفظ برجام پایبند باشند
به گزارش پایگاه 598، وزارت خارجه چین ضمن اشاره به این مسئله که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار‌ها پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است، گفت که همه اعضای ۱+۵ باید به حفظ توافق هسته‌ای تهران ادامه دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه چین روز چهارشنبه (امروز) تأکید کرد که تمامی طرفین گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) باید به حفظ برجام پایبند باشند و اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار‌ها بر پایبندی ایران به این توافق هسته‌ای تأکید کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، «هوا، چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در یک کنفرانس خبری روزانه به گزارشاتی درباره اظهارات اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اشاره کرد که شامگاه دوشنبه (۱۰ اردیبهشت) در شوی تبلیغاتی جدید علیه ایران، در یک سخنرانی زنده تلویزیونی، زونکن و لوح‌های فشرده‌ای تحت عنوان «اسناد و مدارک» نشان داد و مدعی شد بعد از امضای برجام، ایران به صورت مخفیانه بُعد نظامی برنامه هسته‌ای خود را حفظ کرده و تلاش داشته به سلاح اتمی برسد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اظهارات تصرحی کرد که تنها هیأت بین‌المللی که حق نظارت بر این توافق هسته‌ای و قضاوت درباره آن را دارد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و ادامه داد که چین تصریح می‌کند که آژانس بار‌ها پایبندی ایران به برجام را تأکید کرده است.

وی در ادامه افزود که همه طرفین باید به حفظ برجام پایبند باشند.

چین که یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و از اعضای برجام هست، بار‌ها بر ادامه پایبندی تمامی اعضای این توافق هسته‌ای به برجام تأکید کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا قرار است در تاریخ ۱۲ می‌درباره تمدید یا عدم تمدید تحریم ایران ذیل برجام، تصمیم گیری کند و اگر در تاریخ مذکور، تعلیق تحریم‌های ایران طبق برجام را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید نکند، امکان خروج واشنگتن از برجام و از بین رفتن این توافق که میان ایران و مجموعه موسوم به «۱+۵» (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) به امضا درآمده است، وجود دارد.

رئیس‌جمهور آمریکا به طور مداوم از برجام بعنوان بدترین توافق تاریخ که تاکنون درباره آن مذاکره شده است، یاد می‌کند و در مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، کمپین انتخاباتی خود را بر پایه لغو این توافق هسته‌ای بنا نهاد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها