کد خبر: ۴۴۰۹۸۶
زمان انتشار: ۱۲:۴۱     ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
۴ روایت از همراهی دولت با فیلترینگ تلگرام؛
فیلترینگ تلگرام همچنان به موضوع پربحث در فضای مجازی کشور و البته در بین اصحاب رسانه و مطبوعات تبدیل شده است. بررسی تحلیل موضوع تلگرام و واکنش به این مسئله نشان می‌دهد که دولت حداقل مخالف مسدود سازی این پیام‌رسانی خارجی نبوده است.
به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه 598، فیلترینگ تلگرام همچنان به موضوع پربحث در فضای مجازی کشور و البته در بین اصحاب رسانه و مطبوعات تبدیل شده؛‌ اخبار منتشر شده در این زمینه گاهاً تایید و عمدتا هم تکذیب می‌شود. اما مسئله‌ای که این روزها از سوی حامیان دولت و یا حتی برخی چهره‌های دولتی مطرح می‌شود این است که گویا دولت خارج از دایره مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام قرار داشته و اساسا در جریان نبوده قرار است چه اتفاقی رخ دهد و رفتارهایی هزینه‌زا از خود نشان می‌دهد.

آیا دولت اساسا در جریان فیلترینگ تلگرام نبوده؟ در گزارش زیر به این مسئله پرداخته می‌شود که چطور دولت قدم به قدم در مسدود سازی شبکه‌های اجتماعی همراهی کرده است!

فرمان معاون روحانی برای خروج از تلگرام

پلان اول:‌ اما سوالی که در بین افکار عمومی درباره رفتار دولت در قبال مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام پیش می‌آید تناقص در گفتار مسئولان دولتی در این زمینه است؛‌ برای روشن‌تر شدن این موضوع به یک هفته قبل باز می‌گردیم جایی که معاون اول رئیس‌جمهور در ابلاغیه‌ای الزامی نه تنها دولت و دستگاه‌های دولتی بلکه سایر قوا و دستگاه‌های زیرمجموعه را ملزم به خروج از تلگرام می‌کند. بالافاصله پس از این بخش نامه الزام آور، تمامی کانال‌های فعال دولت از جمله کانال تلگرامی رئیس‌جمهور و معاون اول تمامی فعالیت خود را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل می‌کند.

مشاور روحانی: با تلگرام قطع همکاری کردیم

پلان دوم:‌ چند روز بعد از این بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهور، سرعت تلگرام در کشور به شدت کاهش یافته و زمزمه فیلتر آن در فضای مجازی نیز مطرح می‌شود، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور مشخصاً، کندشدن سرعت تلگرام را اقدام دولت در قطع همکاری با تلگرام بدلیل خلف وعده دروف اعلام می‌کند.

آشنا دراین باره می‌نویسد: «مجوز استقرار سرورهای شبکه توزیع محتوای پیام رسان تلگرام(CDN) در ایران لغو شده است و ترافیک این پیام رسان تنها از طریق «ارتباطات بین المللی کشور» راهیابی خواهد شد.این تسهیلات حاصل یک توافق مشروط بود حالا که موسس تلگرام به تعهداتش عمل نکرده است دلیلی برای ادامه آن باقی نمی ماند.»

کاملا مشخص است که دولت تمایلی برای ادامه فعالیت آزاد تلگرام در کشور نداشته و توییت «آشنا» از نزدیک‌ترین چهره‌ها به رئیس‌جمهور، این فرضیه را اثبات می‌کند که قطع همکاری با تلگرام با موافقت و نظر مثبت رئیس‌جمهور نیز بوده است.

در مرحله بعدی بعدی دادسرای فرهنگ و رسانه حکم فیلترینگ تلگراتم را صادر می‌کند؛ دولت به عنوان مجری این دستور را اجرایی می‌کند و بیانیه شب گذشته روحانی طوری است که مخاطب فکر می‌کند گویا دولت دیگری تلگرام را فیلتر کرده است.

پلان سوم:‌ حالا تلگرام فیلتر شده و اخبار در فضای مجازی که عمدتا از سوی حامیان دولت مطرح می‌شود به سمت و سوی استعفای آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات رفته است، وب سایت جماران در این زمینه پیشتاز بوده و خبر استعفای وزیر ارتباطات را در کانال خود منتشر می‌کند. اما دقیقا در همان ساعاتی که این اخبار منتشر و گفته می‌شود که وزیر ارتباطات در جلسه‌ای دونفره با رئیس جمهور استعفای خود را اعلام کرده و منتظر پاسخ وی است، رئیس‌جمهور در جلسه‌ای با حضور استاندار مشهد و معاونان خود مقدمات سفرش به مشهد مقدس و پروژه‌های در دست انجام را مورد بررسی قرار می دهد.

پلان چهارم:‌ نکته قابل تامل و قابل توجه در اطلاعیه دیشب رئیس‌جمهور این است که تمامی سخنرانی‌ها و اطلاعیه‌ها روحانی در وب‌سایت رسمی ریاست‌جمهوی یعنی در president.ir منتشر می‌شود و انتشار اطلاعیه دیشب وی درباره تلگرام، در اینستاگرام این مسئله را تقویت می‌کند که نظر رسمی دولت چیزی غیر از مطلبی است که شب گذشته منتشر شده است.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها