کد خبر: ۴۴۸۲۹۶
زمان انتشار: ۰۸:۴۸     ۱۰ آبان ۱۳۹۷
آمار اخیر سخنگوی وزارت بهداشت، از مرگ و میر با قرص برنج در کشور، نگرانی‌ها از در دسترس بودن این محصول خطرناک را دوچندان کرده است
به گزارش پایگاه 598، آمار اخیر سخنگوی وزارت بهداشت، از مرگ و میر با قرص برنج در کشور، نگرانی‌ها از در دسترس بودن این محصول خطرناک را دوچندان کرده است

موضوع فروش قرص برنج در اعطاری‌ها و برخی مغازه ها، حرف تازه‌ای نیست، اما اینکه بخواهیم نسبت به وقوع مرگ‌هایی با استفاده از این قرص، بی اعتنا باشیم، قدری سخت و دشوار است. چطور ممکن است یک محصول و جنسی برای فروش داشته باشیم، که عوارض آن به مراتب سخت‌تر از نبود آن کالا و محصول است.

دوشنبه گذشته بود که سخنگوی وزارت بهداشت، در نشست خبری به موضوع مرگ و میر با قرص برنج در کشور اشاره کرد و گفت که در ۵ ماهه اول امسال هر روز ۲ نفر به دلیل مصرف قرص برنج جان خود را از دست داده اند.

طرح این آمار و ارقام در ارتباط با استفاده از قرص برنج در کشور، می‌تواند هشداری به مسئولان امر باشد تا نسبت به نحوه فروش این قرص، تصمیمات بهتری اتخاذ کنند.

استفاده از قرص برنج در کشور ما، به ویژه در نواحی شمالی کشور، جهت نگهداری برنج و سایر غلات در انبار‌ها و جلوگیری از تأثیر مخرب آفات، نسبتاً رایج است. این عوامل به علت قیمت پایین و پتانسیل سمیت زایی بالا و قابل در دسترس بودن، سبب بروز مسمومیت‌های حاد عمدی و تصادفی و در نهایت مرگ و میر می‌شوند.

در ۳۵ سال اخیر، موارد زیادی از مسمومیت با میزان مرگ و میر بالای ثانویه به استفاده از قرص برنج در تمام دنیا گزارش شده است که به جز موارد نادری از آن‌ها که به صورت تصادفی بوده، عمده آن‌ها به علت خودکشی بوده است. بطوریکه، از ابتدای فروردین تا پایان مرداد امسال ٣٠٨ نفر بر اثر مسموم شدن با قرص برنج در کشور جان خود را از دست داده اند، یعنی هر روز دو نفر، که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۳۰.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

متاسفانه در سال گذشته نیز آمار فوتی‌های قرص برنج نسبت به سال قبل از آن با رشد ۷ درصدی مواجه بود. از سال ۱۳۹۰ تا اول شهریور امسال ۴ هزار و ۱۰۹ نفر در کشور بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست دادند. مسمومیت با قرص برنج هیچ درمانی ندارد و هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی فقط شامل اقدامات حمایتی است.

در همین حال، محمد نعیم امینی فرد نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه مسمومیت‌ها عامدانه یا اتفاقی است، گفت: مسمومیت‌ها ابعاد وسیعی دارد و به گونه‌ای آلودگی هوا، عوارض زیست محیطی و محیط زیستی که روز به روز فقیرتر می‌شود یک بعد از مسمومیت‌ها است که به طور ناخواسته در معرض آن قرار می‌گیریم البته برخی مسمومیت‌ها نیز اتفاقی و بر اثر بی احتیاطی و عدم رعایت استاندارد‌های کار است.

وی ادامه داد: برخی مسمومیت‌های ناخواسته نیز از حس کنجکاوی ناشی می‌شود البته برخی مسمومیت‌ها نیز عامدانه و با هدف و قصد خودکشی است.

امینی فرد با بیان اینکه در ابعاد مختلف باید تدابیر لازم را برای پیشگیری از مسمومیت‌ها اتخاذ کرد، افزود: رعایت مسائل زیست محیطی همکاری بین بخشی گسترده و عزم حاکمیتی را می‌طلبد، در مورد مسمومیت‌های ناخواسته نیز باید فرهنگ سازی مناسب و توجه به استانداردسازی‌ها در محیط کار در دستور کار قرار گیرد.

وی یادآور شد: مسمومیت‌ها در بسیاری از جوامع دارویی بوده و حتی در بانوان و آقایان نیز نوع مسمومیت‌ها متفاوت است.

امینی فرد ادامه داد: مسئله بهداشت روانی و شناسایی گروه‌های پرخطر مهم‌ترین جنبه پیشگیری را تشکیل می‌دهد که در مورد پایش سلامت روانی جامعه امری بسیار مهم است. در واقع بسیاری از آسیب‌های روانی، نسل نوجوان و جوانان کشور را تهدید می‌کند که منجر به مسمومیت‌های عامدانه می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: بی شک برای مقابله با مسمومیت‌ها در تمامی استان‌ها باید حداقل امکانات را داشته باشیم البته بیمارستان لقمان حکیم از قدیم در پایتخت به عنوان بیمارستان مسمومیت‌های دارویی مطرح بوده و این مانع از این نیست که سایر مراکز درمانی حداقل خدمات را در ارتباط با مسمومیت‌ها نداشته باشند.

حیدرعلی عابدی یکی دیگر از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با یادآوری اینکه قرص برنج و علف کش «پاراکوات» مهم‌ترین علل ایجاد مسمومیت و خودکشی‌ها است، افزود: مرگ حتمی در انتظار مصرف کنندگان قرص برنج و علف کش پاراکوات است. متاسفانه دستگاه‌های مسئول و در راس آن وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با توزیع این سموم ضعف زیادی دارند به گونه‌ای که قرص برنج به راحتی در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

وزارت جهاد کشاورزی پروتکلی برای فروش، مصرف و جایگزینی سموم قرص برنج و علف کش پاراکوات تدوین کند

وی با تاکید بر اینکه به صورت جدی نیاز است وزارت جهاد کشاورزیپروتکلی برای فروش، مصرف و جایگزینی سموم قرص برنج و علف کش پاراکوات تدوین کند، ادامه داد: مسمویت با قرص برنج و علف کش پاراکوات از شایع‌ترین مسمومیت‌ها به شمار می‌رود این در حالی است که به راحتی می‌توان جایگزین‌های متفاوت علمی برای این سموم در نظر گرفت.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه قرص برنج برای دفع آفات در داخل کیسه‌های برنج قرار می‌گیرد، گفت: بی شک روش‌های متنوع علمی و کم خطر در دنیا وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد از سویی علف کش‌های متعدد کم هزینه تری وجود دارد که می‌توان آن‌ها را جایگزین علف کش بسیار خطرناک پاراکوات کرد.


مهر

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها