کد خبر: ۴۴۸۴۹۱
زمان انتشار: ۱۹:۰۰     ۱۴ آبان ۱۳۹۷
برای عملیاتی شدن SPV باید صبور بودسخنگو وزارت خارجه گفت:روند سازوکار کانال مالی اروپا به خوبی پیش می‌رود و برای عملیاتی شدن آن باید صبور بود.
به گزارش پایگاه 598، بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه اظهار کرد: اربعین و رحلت رسول اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) را تسلیت عرض می‌کنم.

قاسمی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان در مورد سازوکار کانال مالی اروپا که قرار بود تا ماه نوامبر اعمال شود، افزود: این موضوع به خوبی پیش می‌رود و مذاکرات خود را با چهار به علاوه یک ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد:این سازوکار به دلیل پیچیدگی‌هایی که در وجود دارد زمان بر است و با توجه به شرایطی که ایران مطرح کرده است باید صبور بود و در زمان مناسب اس پی وی عملیاتی شود.

سخنگو دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سئوال که انتخابات میان دوره سنا آمریکا چه اهمیتی برای ایران، دارد؟ افزود: این موضوع مسئله داخلی آمریکاست و به خود آن‌ها مربوط می‌شود، اما صدا‌هایی که از داخل جامعه آمریکا شنیده می‌شود مربوط به عدم رضایت در مورد سیاست خارجی ترامپ است.

وی ادامه داد: تجربه ما در قبال ایالات متحده نشان می‌دهد که نهایتا همواره با یک ایران هراسی و ایران ستیزی روبرو بوده ایم و امیدواریم تجارب گذشته خردورزی را به سیاست خارجی آمریکا باز گرداند.

قاسمی در پاسخ به سوالی درمورد قتل خاشقجی، گفت: اظهار نظر‌های متناقضی در مورد قتل خاشقجی وجود دارد. این پرونده هنوز به نتایج قطعی نرسیده است هر وقت نتایج قطعی شد ماهم با صراحت اظهار نظر خواهیم کرد.

سخنگو وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درمورد توییت بعیدی نژاد در مورد شبکه ایران اینترنشنال و اینکه درصورتی که کارمندان این شبکه قصد بازگشت به ایران را داشته باشند وزارت خارجه به آن‌ها کمک خواهد کرد؟ خاطرنشان کرد:در مورد متن توییت اظهار نظر نمی‌کنم. اما وزارت خارجه تمام تلاش خود را می‌کند تا از تمام اتباع ایرانی حمایت کند، اگر در این مورد هم نیاز به حمایت باشد انجام خواهیم داد.

وی در ادامه در رابطه با بازگشت تحریم‌های آمریکا و واکنش‌ها برای خنثی سازی آن‌ها، افزود: تحریم‌های آمریکا موضوع جدیدی نیست و از بعد از انقلاب در حوزه‌های مختلف تحریم‌هایی وجود داشته است. فکر می‌کنم تحریم برای دولت آمریکا به صورت یک اعتیاد و عادت درآمده و ترک آن برای ترامپ سخت است.

قاسمی ادامه داد: این موضوع یک نوع خود تحریمی علیه خود ایالات متحده است، زیرا تمام معاهدات را زیر پا می‌گذارد و این امر نشان داد که واشنگتن نمی‌تواند با سازوکار‌های بین المللی کار کند و در انزوا قرار گرفته است که نشانه عجز و تنهایی آن‌ها است. درواقع این تحریم‌ها سرآغازی برای انزوای بیشتر آمریکاست. همچنین باید بگویم که این تحریم‌ها مربوط به آمریکاست نه شورای امنیت. ما با وحود تحریم شورای امنیت پیش رفت کرده ایم در نتیجه این کار آمریکا بی ثمر است.

وی گفت:با وجود عدم همراهی سایر کشور‌ها این تحریم چیزی جز جنگ روانی نیست و با یک صبر راهبردی می‌توان با سازوکار‌های پیش بینی شده و همکاری با سایر دولت‌ها این تحریم‌ها نتایج دلخواه ترامپ را به بار نخواهد آورد و این تحریم‌ها هم به تاریخ خواهد پیوست.

سخنگو وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درمورد پیام سری عادل الجبیر به ایران، تصریح کرد: اطلاعات من چنین تماسی را تایید نمی‌کند و خبری را با این مضمون دریافت نکرده‌ام. سیاست‌های ما با همسایگان ثابت است و علاقه مندیم در جهت همزیستی مسالمت آمیز در جهت رفاه مردم منطقه تلاش بکنیم.

معافیت هشت کشور از تحریم‌های آمریکا برای خرید نفت از ایران سوال دیگری بود که قاسمی درمورد آن خاطرنشان کرد:اخبار گوناگونی در سطح رسانه‌ها در مورد دریافت فرصت و معافیت برای همکاری با ایران از آمریکا منتشر می‌شود. اما قضاوت قطعی و نهایی در مورد اینکه چقدر این اخبار اجرایی می‌شود زود است. اطلاعات ما مبنی بر این است که کشور‌های زیادی به دنبال یافتن راه‌هایی هستند تا همکاری خود را با ایران ادامه بدهند

وی ادامه داد: طی ماه‌های اخیر علیرغم سخن پراکنی‌های ایالات متحده به این نتیجه رسیده است که این طور قلدر مابی‌های واشنکتن بر بازار انرژی اثر نمی‌گذارد و این معافیت‌ها حاکی از تعدیل مواضع آمریکاست رویا‌های ایالات متحده در این زمینه به فرجام کامل نخواهد رسید و این امر ناشی از عدم شناخت سیاست مداران آمریکایی است، زیرا وابستگی و درهم تنیدگی جهانی احازه چنین خواست‌هایی را به آمریکا نمی‌دهد. دوران تمامیت خواهی آمریکا به پایان رسیده و دیر یا زود باید شاهد تغییر رفتار این کشور باشیم و نمی‌تواند با این خود تحریمی‌ها ادامه بدهد.

سخنگو وزارت خارجه درمورد آمادگی پاکستان برای میانجگری بین ایران و عربستان در موضوع یمن، افزود: سفر وزیر خارجه به پاکستان در ادامه تلاش‌های مستمر ایران برای پیگیری موضوع مرزبانان بوده است که توسط گروه‌های تروریستی گروگان گرفته شده اند. موضوع سفر مربوط به این امر بوده است تا مرز‌های امن‌تر و مطمئن‌تر شکل بگیرد و این اتفاقات پایان پیدان یابد. درنتیجه موضوع اصلی سفر این بوده تا تمامی نیرو‌های مرزبان آزاد شوند و توافقاتی هم در این زمینه برای امنیت مرز‌ها انجام شده است. در حاشیه این دیدار در مورد تحولات منطقه هم صحبت‌هایی شد مواضع ما نسبت به همسایگان روشن است و علاقه به داشتن مشکل با همسایگان نیستیم. در یمن یک فاجعه بشری رخ داده است، درنتیجه از هر اقدامی که بتواند موحب بازگشت آرامش گفتگو و رساندن غذا به مردم یمن باشد خیر مقدم خواهیم گفت.

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر کلید زده شدن ایجاد بدبینی علیه ایران در بین اروپایی‌ها و ادامه همکاری آن‌ها با تهران، عنوان کرد: بعد از حوادثی که علیه ایران در یکی دو کشور اروپایی رقم خورد ایران با تمام توان برای مقابله با این معضل که از کانون‌های مشخص نشات می‌گرفت موضوع را دنبال کرد. در مورد موضوع دانمارک اقدامات لازم از همان روز اول در کپنهاگ و تهران انجام شد و مقامات آن‌ها به وزارت خارجه احضار شدند، ما این گونه رفتار‌ها را محکوم می‌کنیم. این اقدامات بخشی از جنگ روانی معاندین است تا رابطه مطلوب ایران و اروپا را تحت تاثیر قرار دهند.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها اعلام کرده اند همکاری‌های خود را ادامه خواهند داد این موضوع برای برخی کشور‌های منطقه و رژیم صهیونیستی قابل قبول نیست، در نتیجه با جنگ روانی در صدد پیشبرد اهداف خود هستند، این موضوع هم راه به جایی نخواهد برد. آمادگی خود را برای گفتگو و روشن شدن مسئله به اروپایی‌ها اعلام کردیم. به همه ایرانی ها‌ی خارج از کشور توصیه می‌کنم از هر گونه تماس با افرادی به نام نیرو‌های امنیتی ایران خود داری کنند و در صورت لزوم به سفارتخانه‌ها مراجعه کنند تا دشمنان نتوانند جنگ روانی علیه کشورمان را گسترش دهند. آن‌ها به دنبال تخریب روابط ایران با کشور‌های مختلف هستند.

سخنگو وزارت خارجه همچنین درمورد عدم اجرایی شدن اقدامات جدی اروپایی‌ها و سازوکار مالی آنها، افزود: مسیر قبلی خود را ادامه می‌دهیم و به جا‌های خوبی رسیدیم و به زودی این سازوکار‌ها مطرح خواهد شد. ایجاد چنین سازوکاری حتما کار پیچیده‌ای است به خصوص اینکه تعداد زیادی از کشور‌های اروپایی در مورد آن اظهار نظر خواهند کرد.

عدم حضور ایران در نشست اخیر استانبول، سوال دیگری بودکه قاسمی درپاسخ به آن توضیح داد: قرار نیست ایران در همه جا حضور داشته باشد، ما از ابتدا در جریان این نشست و مذاکرات صورت گرفته قرار داشته ایم. در همین اجلاس بر روند آستانه تاکید شد و دو شریک ما یعنی ترکیه و روسیه حضور داشتند. باید بگویم که در مورد سوریه می‌تواند نشست‌های مختلفی انجام شود. هر اقدامی که بتواند موجب تثبیت حکومت سوریه شود و آلام مردم این کشور را کاهش دهد بخشی از راهکار درمورد این کشور خواهد بود.

وی درمورد ضرب العجل آمریکا به عربستان در مورد یمن، توضیح داد:فاجعه یمن به نقاط حساسی رسیده است و این روند نمی‌تواند استمرار داشته باشد و نقطه نخست پایان تجاوز و کشتار مردم یمن است، تا گام‌های بعدی انجام شود و جهان بتواند این لکه ننگ را پاک کند و تاریخ این فاجعه را نخواهد بخشید.

قاسمی در ادامه نشست خبری درمورد سفر ظریف به ترکیه و شرکت در نشست کشور‌های اسلامی، گفت:در این نشست مباحث بسیاری مطرح شد و همکاری‌های دیگر مانند پولی، مالی، تجاری و مبارزه با یکجانبه گرایی همچنین تقویت چند جانبه گرایی از موضوعات اصلی این نشست بود و تحلیل مثبتی نسبت به آن داریم.

سخنگو وزارت خارجه در رابطه با رد CFT از سوی شورای نگهبان و گمانه زنی‌های رسانه‌ای در مورد آن، گفت:در این زمینه تحلیل‌های مختلفی منتشر می‌شود، اما موضع ما به عنوان وزارت خاوجه همان موضوع قبلی و اصولی ما است و اعتقاد داریم باید این کنوانسیون تصویب شود، چراکه سودمندی‌های بسیاری دارد و بدون پیوستن به آن می‌توانیم با مشکلات عدیده‌ای روبرو شویم. امیدواریم شبهات و ابهامات برای مجلس و شورای نگهبان رفع بشود و بتوانیم در این مسیر درست گام برداریم و منافع ملی مان تامین شود.

وی در جواب این سوالی مبنی براینکه توانایی اروپا برای مستقل عمل کردن از آمریکا در مورد برجام، گفت: این امر یک آزمون بزرگ برای اروپاست تا استقلال آن‌ها را بازگرداند، علایم نشان می‌دهد اروپا جدی است و مصمم است همان طور که سایر کشور‌ها یکجانبه گرایی آمریکا را نمی‌پذیرند، آن‌ها در یک صف بندی قرار گرفته اند و امیدواریم اروپا به عنوان جامعه اقتصادی نقش تاریخی خود را ایفا کند.

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری در مورد پیگیری وضعیت مرزبانان گروگان گرفته شده کشورمان در پاکستان، افزود: در گفتگو‌های صورت گرفته سیاست‌های خود را تنظیم می‌کنم و از اظهار نظر صریح به دلایل خاص اجتناب می‌کنم و امیدوارم هر چه زودتر سربازان به مام وطن بازگردند.

انتقاد از عملکرد دستگاه دیپلماسی در مورد مراسم اربعین و کم کاری آن‌ها در این زمینه، خاطرنشان کرد: یک بیماری در برخی افراد وجود دارد تا وزارت خارجه را مورد نقد قرار دهد. وزارت خارجه از ابتدا در ستاد اربعین فعال بوده و با نظم بسیار، کار خود را انجام داده است و تفاهمات برای استفاده از دینار و مذاکرات متعدد با کشور‌های منطقه مانند افغانستان، پاکستان و تسهیل در صدور ویزا وزارت خارجه تلاش خوبی را انجام داده است و در اینجا لازم می‌دانم که از همکاران خود در این زمینه تشکر کنم.

سخنگو وزارت خارجه همچنین درمورد همکاری‌های سیاسی پاکستان برای مرزبانان کشورمان و در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد بخش امنیتی و نظامی پاکستان همکاری لازم در این زمینه را ندارد، گفت: این نوع اقدامات الزاما از دولت پاکستان نشات نمی‌گیرد و گروه‌های تروریستی ریشه در کانون‌های دیگری دارند تا به ایران ضربه بزنند، البته از دولت و مقامات عالی رتبه پاکستان انتظار می‌رود تا با جدیت بیشتر در مرز‌ها اقدامات دقیق تری را انجام دهند تا شاهد حوادث تلخ نباشیم. در سفر‌های گذشته به راهکار‌هایی دست یافتیم و با یک اقدام هماهنگ کار‌های خوبی برای امنیت مرز‌ها صورت گرفت در نشست اخیر هم به تفاهماتی دست یافتیم و امیدواریم این تفاهمات عملی شود تا مرز‌های ما با کشور دوست پاکستان امن شود.

قاسمی درمورد نظر ایران در مورد کشته شدن ضیاءالحق پدر معنوی طالبان، گفت: ما هر گونه اقدام تروریستی را محکوم می‌کنیم و باید ریشه‌های این پدیده شوم را خشکاند.

وی در پاسخ به این سوال که رژیم صهیونیستی ادعا کرده ایران نباید در مرز‌های لبنان حضور داشته باشد و باید ساخت موشک در این منطقه را متوقف کند، عنوان کرد:دیپلماسی فعال رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران و گسترش رابطه با اعراب بوده و اقدامات این رژیم هم روشن است، آن‌ها تلاش می‌کنند در منطقه و جهان اسلام ایجاد نفاق کنند، حتما با هوشیاری مردم منطقه این سیاست‌ها شکست خواهد خورد و امیدوارم جهان اسلام در برابر این سیاست‌های نا مشروع ایستادگی کند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها