کد خبر: ۴۴۸۷۵۰
زمان انتشار: ۱۱:۴۸     ۲۲ آبان ۱۳۹۷
هشداری که دبیرکل حزب‌الله لبنان ضد رژیم صهیونیستی مطرح کرد، از لحاظ محتوا و زمان چندین پیام مهم خطاب به تل‌آویو داشت.
به گزارش پایگاه 598، هشداری که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به رژیم صهیونیستی داد، به نظر می‌رسد در محتوا و زمانبندی خود به دقت انتخاب شده بود.

پیام‌های این هشدار بیشترین حضور را در موسسات تصمیم‌گیری سیاسی و امنیتی در تل‌آویو ایجاد کرد و به همان نسبت متحدان حزب الله و رقبایش در عرصه سیاسی لبنان را نیز تحت تاثیر قرار داد.

دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی دو روز پیش خود که به مناسبت روز شهید انجام داد، تکرار تعهد خود به واکنش قطعی به هر نوع تجاوز اسرائیل ضد لبنان را به افزایش فشارهای اسرائیل و آمریکا و برخی کشورهای اروپایی مرتبط دانست که با هدف جدا کردن محور مقاومت از مهمترین عنصر قدرت آن یعنی موشک‌های حزب الله انجام می‌شود. نصرالله این موضوع را در درون معادله بازدارنده برای جلوگیری از تجاوز دشمن به عرصه لبنان مطرح کرد.

به موازات این اظهارات، دشمن صهیونیستی همچنان سیاست ارعاب لبنان را در پیش گرفته و اینگونه وانمود می‌کند که لبنانی‌ها دو گزینه بیشتر ندارند، اول اینکه باید از توانمندی‌های موشکی حزب‌الله لبنان که چتر حمایتی این کشور در خطرناک‌ترین و سرنوشت سازترین مراحل منطقه است، دست بردارند یا اینکه تل‌آویو تجاوزها و حملات برنامه‌ریزی شده و هدفمند خود را ضد اراضی لبنان انجام خواهد داد.

تل‌آویو به همراه دیگر تریبون‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و داخلی در لبنان سعی دارند بزرگنمایی‌ها نسبت به توانمندی‌های موشکی حزب‌الله را دنبال کنند. توانمندی‌هایی که طی 12 سال گذشته باعث حفاظت از لبنان شده است. جریان‌های داخلی هوادار غرب در لبنان نیز سعی دارند در رقابت های داخلی خود این موضوع را دنبال کرده و دیپلماسی فشار و تهدید را با استفاده از آمریکایی‌ها و برخی کشورهای اروپایی جهت ترساندن حزب الله لبنان دنبال کنند.

موضع حزب الله لبنان در سخنرانی روز شنبه سید حسن نصرالله تاکیدی بر تصمیم این حزب بود: من نکته جدیدی را مطرح نمی‌کنم، بلکه به اسرائیلی‌ها می گویم هر تجاوز به لبنان، هر حمله هوایی یا موشک باران لبنان، قطعاً و قطعاً و قطعاً با واکنش ما مواجه خواهد شد.

در زمانبندی بیان این مطالب باید گفت که این اظهارات در شرایطی مطرح شده که لبنان بیشترین نیاز را به تاکید بر توانمندی‌های خود دارد و تصمیم خود را برای واکنش قطعی به حملات متجاوزان اعلام کرده است. این رویکرد برخلاف موضع‌گیری برخی سطوح رسمی لبنانی‌ها در تسلیم شدن در برابر فشارهای اسرائیل و آمریکا و کشورهای اروپایی است.

مواضع دبیرکل حزب الله لبنان همچنین از این منظر حائز اهمیت است که بر این نکته تأکید می‌کند که گزینه‌های لبنان تنها منحصر به پذیرش دیکته‌های خارجی و کنار گذاشتن عناصر قدرت یا تسلیم شدن در برابر تجاوزهای اسرائیل نیست، بلکه قطعا کنار گذاشتن توانمندی‌های موشکی حزب‌الله، مقدمه‌ای خواهد بود که دشمن اسرائیلی خاک لبنان را به توبره بکشد، آن هم در شرایطی که امنیت و معادلات و گزینه‌های این کشور تغییر کرده است.

همین که تعهد و واکنش قطعی به حملات رژیم صهیونیستی از زبان سیدحسن نصرالله مطرح شود، پیام‌های زیادی برای سردمداران دشمن اسرائیلی دارد. این اتفاق بار دیگر مجموعه ای از سناریوها و گزینه های مطرح شده بر روی میز تصمیم‌گیری سیاستمداران و عناصر امنیتی در تل‌آویو را کنار خواهد زد. گزینه هایی که بر اساس آن‌ها دشمن دچار توهم شده و در واکنش‌های احتمالی حزب‌الله نسبت به هر تجاوزی دچار تردید شده است. طبعا این موضوع به معنی آغاز جنگ در کوتاه مدت نیست، چرا که اسرائیل از پیامدهای این جنگ می‌ترسد. بلکه آنها به دنبال تحمیل معادله‌ای هستند که به تل‌آویو اجازه بازگشت به لبنان و ویران کردن این کشور را بدهد.

به این ترتیب دشمن صهیونیستی بار دیگر بعد از پیام‌های سید حسن نصرالله خود را در برابر یک واقعیت ثابت می‌بیند و آن اینکه هر نوع تجاوز به خطوطی که حزب الله لبنان ترسیم کرده است، باعث واکنش‌های درد آوری از سوی حزب‌الله می شود که دشمن باید این گزینه‌ها و نتایج پیامدهای آن را بررسی کند.

رژیم صهیونیستی در حال حاضر سه سناریو را پیش روی خود دارد:
  1. امتناع از تجاوز به لبنان که می‌تواند باعث واکنش قطعی حزب‌الله شود.

    انجام تجاوز به لبنان و دریافت پاسخ قطعی حزب الله و امتناع دشمن از واکنش نشان دادن به این پاسخ.

    انجام تجاوز به لبنان و واکنش نشان دادن به هر نوع پاسخ حزب الله لبنان.
بر اساس سناریوی اول احتمالا دشمن صهیونیستی از هر نوع ماجراجویی نظامی دست بر می‌دارد و به این ترتیب حزب‌الله لبنان موفق به تحقق اهداف بازدارنده خود می‌شود.

در سناریوی دوم دشمن بعد از آزمایش جدیت حزب الله لبنان، مقهور قدرت بازدارنده حزب الله می‌شود. البته در این سناریو ممکن است حزب الله متحمل خسارت‌هایی شود و دشمن نیز واکنش‌های دردناکی را تجربه کند.

بر اساس سناریوی سوم که بسیار در شرایط کنونی بعید به نظر می‌رسد، ممکن است دشمن به سمت درگیری‌های وسیع‌تر کشیده شود. در این سناریو دشمن با وجود اطلاع از واکنش نیروهای حزب الله لبنان ، تجاوز به این کشور را آغاز می‌کند، اما در عین حال می‌داند که پیامدهای این اقدام بسیار دردناک است. در حال حاضر حتی کسانی که بیشترین بزرگنمایی‌ها را در سرزمین‌های اشغالی انجام می‌دهند، از جنگ اسرائیل و لبنان سخن نمی‌گویند.

بر اساس فرض هر کدام از سناریوها حزب‌الله لبنان بار دیگر موفق شده محاسبات اسرائیلی‌ها را به هم بریزد و برگه های روی میز تصمیم سازان تل‌آویو را از بین ببرد و محاسبات هزینه و فایده آنها را دچار تزلزل نماید. با وجود اینکه سید حسن نصرالله ماهیت و حجم واکنش احتمالی حزب‌الله به حملات صهیونیست‌ها را مشخص نکرده، اما یک مبنای اساسی در بیان چارچوب این واکنش مطرح کرد و گفت: دیگر پذیرفته نخواهد بود که دشمن مانند دهه‌های پیشین به لبنان بازگردد و خاک آن را به توبره بکشد.

این موضوع ضرورتاً به آن معنا است که هدف بازدارندگی حزب‌الله، جلوگیری از تجاوز دشمن صهیونیستی به لبنان خواهد بود. مهم‌تر از همه اینکه حزب‌الله لبنان پیامی پیش‌دستانه ارسال کرده و برای دشمن صهیونیستی سناریویی را مطرح کرده که تاثیر خود را بر موسسات تصمیم‌سازی اسرائیل گذاشته و محاسبات آنها را به هم ریخته است.

منبع: الاخبار لبنان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها