کد خبر: ۴۴۸۹۱۵
زمان انتشار: ۲۲:۱۱     ۲۵ آبان ۱۳۹۷
خبرگزاری دولتی کره شمالی امروز (جمعه‌) گزارش داد، یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن جدیدا تولید شده " در حضور کیم جونگ اون، رهبر این کشور آزمایش شده است.
به گزارش پایگاه 598، ایسنا ‌و ‌به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اولین آزمایش تسلیحاتی رسمی کره شمالی از زمانی است که مذاکرات دیپلماتیک حساس خود را با آمریکا بر سر برنامه‌های موشکی و هسته‌ای خود شروع کرد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی موسوم به "KCNA" در گزارش خود نوشت: کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از محل آزمایش تسلیحات در آکادمی علوم دفاعی کره شمالی بازدید به عمل آورده است و در جریان این بازدید بر تست یک سلاح تاکتیکی فوق مدرن جدیدا تولید شده نظارت کرده است.

در این گزارش تصریح شد که این آزمایش موفقیت آمیز بوده است اما توضیح بیشتری درباره نوع سیستم تسلیحاتی آزمایش شده ارائه نشده است. ساعاتی بعد از این که خبرگزاری کره شمالی خبر این آزمایش تسلیحاتی را منتشر کرد، وزارت امور خارجه آمریکا، اعلام کرد: اطمینان دارد که پروسه مذاکرات با کره شمالی هم چنان به قوت خود باقی‌ است.

در بیانیه‌ای از سوی این وزارتخانه آمده است: دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در نشست خود در سنگاپور تعهداتی در مورد خلع سلاح نهایی و کاملا بررسی شده کره شمالی و ایجاد آینده‌ای درخشان‌تر برای این کشور را مورد توافق قرار داده‌اند. ما هم چنان با مقامات کره شمالی درباره اجرای همه این تعهدات مذاکره می‌کنیم و اطمینان داریم که وعده‌های داده شده از سوی ترامپ و کیم جونگ اون، عملی خواهند شد.

این‌ در حالی است که پیشرفت در این فرایند به دلیل اختلاف نظر واشنگتن و پیونگ یانگ بر سر تفسیر خود از توافق رهبران آنها کند شده است و این بازگشت کره شمالی به آزمایش تسلیحاتی آینده این فرایند را با تردیدهای جدی روبرو خواهد کرد.

استفاده از لغت "تاکتیکی" در گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی حاکی از آن است که در این آزمایش تسلیحاتی هیچ موشک بالستیک دور برد و یا سلاح هسته‌ای در کار نبوده است و نشان‌های فوری دال بر تست هر یک از این سلاح‌ها از سوی کره شمالی نیز در کره جنوبی تشخیص داده نشد. با این حال یکی از مقامات نظامی عالی رتبه‌ای که از جمله مقامات همراهی کننده کیم جونگ اون، در این آزمایش نام برده شده فردی به نام پاک جونگ چون است که از سوی یک وب سایت موسوم به "دیده بان رهبران کره شمالی" به عنوان رییس یگان توپخانه ارتش کره شمالی اسم برده شده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی تنها برای این گزارش یک تصویر منتشر کرده است که در آن نظامیان یونیفرم پوش در حین سخنرانی کیم جونگ اون، نت برداری می‌کنند و پس زمینه نیز نشانه چندانی از نوع سلاح آزمایش شده در بر ندارد.

طبق گزارش این خبرگزاری، رهبر کره شمالی در سخنانی ابراز رضایت فراوان کرده است و گفته که این آزمایش یک تحول تعیین کننده در تقویت ظرفیت رزمی ارتش کره شمالی است.

این گزارش تصریح کرد: این سلاح تاکتیکی فوق مدرن در دوره‌ای طولانی تولید شده است و موفقیت بزرگ آن نیز یک نشانه بارز دیگر از اعتبار سیاستگذاری حزب حاکم در اولویت دهی به تکنولوژی و علوم دفاعی و توسعه سریع ظرفیت دفاعی است.

آخرین بار کره شمالی تقریبا یک سال پیش اقدام به آزمایش یک موشک بالستیک قاره پیما کرده بود.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها