کد خبر: ۴۴۹۰۸۴
زمان انتشار: ۱۲:۱۰     ۲۹ آبان ۱۳۹۷
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به نقش شاه پری زنگنه در قراردادهای نفتی گفت: وزیر نفت باید در خصوص ارتباط فامیلی اش با این خانم پاسخگو باشد.

به گزارش پایگاه 598، جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بولتن نیوز با بیان اینکه شاه پری زنگنه در سال 1370 با عدنان خاشقچی (عموی جمال خاشقچی) ازدواج کرد، گفت: شاه‌پری زنگنه زن‌عمو جمال خاشقجی و زن عدنان خاشقجی میلیاردر عرب است.

وی با طرح این سوال که آیا می دانید نام شاه‌پری زنگنه در پرونده فساد مالی (نفتی) مهدی هاشمی، توتال و بسیاری دیگر از قراردادهای نفتی نیز وجود داشته است؟، تصریح کرد: از جمله نکات قابل توجهی که به چشم می خورد ارتباط تنگاتنگ شاه پری زنگنه با عناصر جریان اصلاحات می باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه یکی از سایت های حامی اصلاح طلبان گزارش خود در مورد « شاه پری زنگنه» که تحت عنوان « بانوی ایرانی که به " الهه تجارت" شهره شد، کیست؟ » را از روی این سایت حذف کرد، افزود: البته این گزارش در سایت های مختلف قابل دسترسی است.

کریمی قدوسی با اشاره به محتوای این گزارش گفت: با ملموس تر شدن احتمال رفع تحریم ها، هیئت های اقتصادی و سیاسی کشورهای اروپایی عازم ایران شدند تا زمینه را برای از سرگیری مبادلات تجاری آماده سازند که یکی از این موارد هیئت یک صد نفره فرانسه بود که طی اقامت خود در تهران به بررسی نیازهای صنعتی ایران، به ویژه در زمینه صنایع خودروسازی پرداخت.

وی با بیان اینکه در رابطه با این رفت وآمد های سیاسی – اقتصادی نام یک بانوی ایرانی به میان آمده است، افزود: بانویی که به نوشته نشریه " ابسسیون" مردان اهل سیاست و تجارت، حسرت دسترسی به دفتر تلفن و ارتباطات او را دارند، بانوی ایرانی ای که در ضیافت های مجلل اروپا هرجا که حاضراست چشم ها را متوجه خود می کند. نام این بانوی ایرانی « شاه پری زنگنه» است که به « الهه تجارت» شهره شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به ادامه محتوای گزارش مذکور گفت: شاه پری در سال های دهه 2 هزار میلادی به « کریستوف دو مارژوری» مدیرعامل شرکت توتال در رسیدن به قرار دادهای کلان نفتی و گرفتن سهم عظیم در ذخایر نفت و گاز در پارس جنوبی کمک کرد. وی همچنین به شرکت عظیم فرانسوی استفاده بهینه از آب « وی واندی» کمک کرد تا در تهران ضمن آشنایی با « ر- ا» معاون وقت وزارت انرژی قرار داد عظیمی را با وی به امضا برساند که با آغاز و تشدید تحریم های بین المللی عملیات اجرایی این قرارداد همچنان عقیم مانده است.

کریمی قدوسی گفت: نشریه فرانسوی اُبسسیون با نگاهی گذرا به رکود تجارت و اقتصاد بین المللی ایران و غرب در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد می نویسد: « در سال دو هزار و سیزده میلادی حسن روحانی جای احمدی نژاد را گرفت و بار دیگر امید گشوده شدن درهای تجارت به روی صاحبان صنایع فرانسه به یک باره بالا گرفت، ولی مشکل این بود که 10 سال دوری از بازار ایران، همه شبکهٔ تجاری فرانسه در این کشور را دچار اختلال کرده بود و اینجاست که بار دیگر در ماه های اخیر تلفن های شاه پری زنگنه یک لحظه هم خاموش نمی شود ».

وی افزود: پس تا اینجا مشخص است که شاه پری زنگنه از دوران خاتمی حداقل دربحث قرارداد شرکت هایی مانند توتال و… دخیل بوده است و ارتباطات تنگاتنگی با دولتمردان اصلاحات خصوصا از نوع کارگزارانی آن مانند بیژن زنگنه، و «ر- ا» و… داشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: از سوی دیگر براساس نوشته اُبسسیون، از زمان به قدرت رسیدن اقای روحانی و بازگشت کارگزاران سازندگی دوباره ارتباط با شاه پری برقرار شده است. به نوشته اُبسسیون: « بار دیگر در ماه های اخیر تلفن های شاه پری زنگنه یک لحظه هم خاموش نمی شود».

کریمی قدوسی افزود: اما مهم ترین سوال که همچنان باقی خواهد ماند و انتظار پاسخگویی مسئولان محترم نسبت به آن وجود دارد این است که آیا این تشابه فامیلی شاه پری صرفا اتفاقی رخ داده است یا حاکی از نسب و رابطه ای خانوادگی میان این عروس سعودی و خانواده ای ایرانی است؟! آیا ردپای این تشابه فامیلی در بسیاری از قراردادهای کلان نفتی و مالی در داخل و خارج از کشور که از قضاء کاملا مرتبط با مسئول همنام وی در ایران بوده است نیز اتفاقی می باشد و هیچگونه ارتباط و هماهنگی در پس پرده وجود نداشته است؟! یا آنکه باید خود را مهیا شنیدن حقایقی تلخ و البته تکان دهنده در این خصوص نماییم.

وی تاکید کرد: نه محکمه ای برپا کرده ایم و نه حکمی صادر نموده ایم، تنها انتظاری که در این خصوص وجود دارد شهامت مسئول ذی ربط و ارائه نمودن توضیحات و مستدلات خود در این خصوص است، انتظار می رود جناب آقای بیژن زنگنه وزیر محترم نفت اصلاحات و سازندگی با سعه صدر و آرامش خاطر کامل، به شفاف سازی و روشنگری در خصوص ارتباط خود با فردی نمایند که ردپای او در برخی از پرونده های فساد مالی و نفتی ملموس و روشن است و از قضاء هم نام ایشان نیز هستند و فعالیت های وی نیز مرتبط با حوزه کاری ایشان می باشد، و ما سراپا گوشیم.

کریمی قدوسی گفت: آقای زنگنه باید با حضور در مجلس پاسخ دهد که نقش این خانم در قراردادهای نفتی چه بوده، چه ارتباط فامیلی با این خانم دارد و و آیا رانت و فسادی در این زمینه بوده یا نه.

وی اضافه کرد: اینجانب در همین زمینه از وزیر نفت سوال کردم که وی باید با حضور در مجلس پاسخگوی این سوالات باشد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها