کد خبر: ۴۵۴۴۷۷
زمان انتشار: ۱۴:۲۳     ۱۷ فروردين ۱۳۹۸
مدیر بانک نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه تاکنون هزار نفر در سایت اهدای جسد ثبت نام کرده‌اند، گفت: ۳ جسد تاکنون از این طریق به دانشگاه‌ها تحویل داده شده است و دو نفر از این اجساد، مربوط به کسانی است که طی یکسال گذشته در این سامانه ثبت نام کرده بودند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایلنا، رادمنش (مدیر بانک نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور) درباره اهدای اجساد به دانشگاه‌ها گفت: طی یک سال و نیم گذشته تاکنون حدود ۱۰۵۰ نفر در سایت اهدای جسد ثبت نام کرده اند و از این تعداد ۵۵ درصد مرد و ۴۵ درصد زنان هستند. همچنین ۳۵ درصد از این افراد دارای تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم بوده و ۶۵ درصد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

 وی با بیان اینکه آمار ثبت نام کنندگان در شهرهای با جمعیت بیشتر، بالاتر است، ادامه داد: به همین دلیل در تهران تعداد درخواست کنندگان نیز بیشتر است و تقریبا ۶۰ درصد اهداکنندگان ساکن تهران هستند. در برخی از استانها نیز به دلیل مسائل فرهنگی استقبال بهتر بوده است.

مدیر بانک نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور درباره محدوده سنی افرادی که داوطلب اهدای جسدشان بوده‌اند، تصریح کرد: محدوده سنی این افراد متفاوت است. ۷ درصد از افرادی که برای اهدای جسدشان تماس گرفته‌اند و نامشان در سامانه ثبت شده، ۱۸ تا ۲۵ ساله هستند. همچنین ۱۷ درصد ثبت نام کنندگان بیش از ۶۵ سال سن دارند. 

رادمنش با بیان اینکه ۳ جسد تاکنون از این طریق به دانشگاه‌ها تحویل داده شده‌اند، خاطرنشان کرد: دو نفر از این اجساد، کسانی بودند که طی یکسال گذشته در این سامانه ثبت نام کرده بودند. جسد سوم نیز با توجه به درخواست خود متوفی در زمان حیات، بستگانشان جسد او را برای اهداف آموزشی اهدا کردند. این افراد حدود ۷۰-۶۵ سال سن داشته و به مرگ طبیعی از دنیا رفته بودند.

وی با بیان اینکه ما همچنان با مشکل کمبود جسد برای تشریح در دانشگاه‌ها مواجه هستیم، ادامه داد: در مجموع استقبال درحد انتظار ما بوده، ولی نیاز دانشگاه‌ها مطلقا مرتفع نشده است. ما انتظار نداریم که این مشکل طی یک الی دو سال برطرف شود، چرا که یک پروسه طولانی مدت است. ما انتظار داریم با اهدای جسد و این ایثار علمی در زمان ۱۰ الی ۱۵ ساله مشکلاتمان در زمینه تامین جسد برای تشریح و سایر فعالیتهای پژوهشی در دانشگاه ها برطرف شود. 

مدیر بانک نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور درباره استفاده از اجساد مجهول‌الهویه برای تشریح در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط اطلاع رسانی که وجود دارد و همچنین پیگیری‌هایی که از سوی  مراجعه کنندگان و بستگان برای یافتن افراد مجهول‌الهویه می‌شود، تعداد اجساد این افراد که به دانشگاه ها تحویل داده می شود، بسیار کم است و شاید حتی در طول سال به ده نفر هم نرسد.

به گفته رادمنش دانشگاه‌ها متقاضی اجساد زنان و مردان هستند، چرا که آناتومی بدن زنان و مردان باهم متفاوت است و برای رشته‌های مختلف هر دوی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها