کد خبر: ۴۵۴۸۸۱
زمان انتشار: ۱۰:۲۱     ۲۷ فروردين ۱۳۹۸
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، از دستگیری متهمان پرونده سرقت مسلحانه‌ای که چند روز گذشته طی سرقت از منزلی در خیابان ظفر، با شلیک گلوله صاحبخانه را به قتل رسانده بودند خبر داد.
به گزارش پایگاه 598، سردار علیرضا لطفی در این باره اظهار کرد: ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه روز جمعه ۲۳ فروردین از طریق مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ سرقت منزلی همراه با تیراندازی در خیابان ظفر – خیابان دانشور به کلانتری ۱۰۳ گاندی اعلام شد که در پی آن با حضور مأموران در محل مشخص شد مردی حدودا ۶۰ ساله در راه پله‌های مابین طبقات اول و دوم در یک مجتمع مسکونی پنج طبقه از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و  جان خود را از دست داده است.

وی ادامه داد:‌ با اعلام خبر وقوع جنایت به پلیس آگاهی تهران بزرگ، کارآگاهان اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تیم تشخیص هویت و قاضی کشیک دادسرای امور جنایی در محل حاضر شده و پرونده مقدماتی با موضوع قتل عمد تشکیل شد و تحقیقات جهت شناسایی عاملان جنایت در دستور کار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

رئیس پلیس آگاهی تهران با اشاره به اظهارات همسر مقتول گفت: با حضور کارآگاهان در محل قتل بلافاصله تحقیقات از همسر مقتول به عنوان شاهد اصلی جنایت در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت  و همسر مقتول در اظهاراتش به کارآگاهان گفت که به همراه همسرش قصد خارج شدن از خانه را داشته که صدای زنگ منزلشان به صدا درآمده و در ادامه شخصی که لباس آبی رنگی به تن داشته خود را مأمور اداره آب معرفی کرده است، وی نیز درب آپارتمان را برایش باز کرده است، این فرد که مرد نسبتا جوانی بوده ادعا کرده با همسرش کار دارد.

وی ادامه داد: همسر مقتول تاکید کرد که مشخص بود این شخص کاملا همسرش را می شناخته زیرا پس از اطلاع از حضور همسر وی در خانه گفته است که به آقای "باستانی" بگویید بیاید. وی نیز همسرش را با خبر کرده اما به محض حاضر شدن همسرش در مقابل درب آپارتمان، ناگهان دو مرد جوان با اسلحه و شوکر به او حمله کرده و وارد آپارتمان شده‌اند.

همسز مقتول در ادامه توضیحات ادامه داده که هنگام ورود آن‌ها همسرش را با شوکر زده و مقتول بیحال روی مبل افتاده است و در حالیکه از ناحیه سر دچار خونریزی شدیدی شده بوده، دو سارق به این خانم گفته‌اند که هرچه طلا و پول دارد بیاورد، وی نیز از ترس جان خود و همسرش به داخل اتاق رفته و کیف حاوی طلاجات را به آنها تحویل داده است.

سرهنگ لطفی در درباره دیگر اظهارات همسر مقول اظهار کرد: این خانم در ادامه نیز گفت که به محض خارج شدن سارقان مسلح از داخل خانه، همسرش به دنبال آن‌ها بیرون رفته و با فریاد «دزد، دزد» از همسایه ها درخواست کمک کرده است، اما همسر مقتول پس از مدتی صدای تیر اندازی شنیده و همسرش را خون آلود روی پله‌ها دیده که روی زمین افتاده است، بنابراین بلافاصله از همسایه‌ها درخواست کمک کرده اما همسرش جان خود را از دست داده بود.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه کارآگاهان در ادامه تحقیقات اطلاع پیدا کردند که مقتول، به نام "محمود باستانی" و ۶۲ ساله است گفت: براساس اظهارات همکاران وی، مقتول تا سال ۱۳۹۲ به عنوان مدیر بیمارستان فیروزگر مشغول به کار بوده و از سال ۱۳۹۲ به بعد به عنوان مشاور عالی مشغول به کار بوده است. همچنین بر اساس اظهارات همکاران، همسایگان، دوستان و اعضای خانواده وی، فردی بسیار آرام بوده که در بسیاری از مواقع نسبت به کمک رسانی به افراد نیازمند بویژه بیماران نیازمند نیز فعالیت مستمر و مؤثری داشته است.

وی با اشاره به انجام اقدامات ویژه پلیسی در خصوص شناسایی عاملان این جنایت گفت: کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی توانستند در کمتر از مدت زمان ۲۴ ساعت نسبت به شناسایی هویت عاملان جنایت اقدام کنند که در اولین مرحله از دستگیری سارقان مسلح، کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی با شناسایی مخفیگاه یکی از متهمان به نام مهرداد. م در منزل پدرش در خیابان مطهری،  ساعت ۱۸ روز یکشنبه ۲۵ فروردین توانستند وی را دستگیر و در بازرسی از مخفیگاهش تمامی طلاجات مسروقه را کشف کنند. مهرداد در همان تحقیقات اولیه، با صراحت به سرقت مسلحانه منجر به جنایت اعتراف کرد و عنوان کرد که دو نفر از دوستانش به نام حمید  و مرتضی که به ترتیب ۲۷ و ۳۵ سال سن دارند نیز در قتل و سرقت مسلحانه حضور داشتند.

رئیس پلیس آگاهی تهران در ادامه با اشاره به انجام بازجویی از مهرداد که پسری ۲۶ ساله است گفت: در بازجویی‌های انجام شده از این فرد وی اظهار کرد که به درخواست خانم جوانی به نام حمیده این فرد را به قتل رسانده است. مهرداد همچنین گفت که حدود یک سال قبل در ایستگاه مترو با خانمی آشنا شده و پس از مدتی متوجه شده نام واقعی‌اش حمیده است. این دو نفر ابتدا به صورت تلفنی با یکدیگر ارتباط داشته اند که در همان مدت نیز حمیده از وی سوال کرده که آیا می‌تواند کسی را برایش بکشد یا نه؟ که مهرداد نیز به او گفته باید فکر کند تا اینکه بعد از چند ماه قبول کرده و به حمیده گفته باید ۱۰ میلیون تومان پول پرداخت کند و حمیده نیز این موضوع را قبول کرده است. 

سرهنگ لطفی افزود: مهرداد در ادامه اظهاراتش ادعا کرد که به علت ترس از انجام قتل چند ماهی ارتباطش را با حمیده قطع کرده تا اینکه پیش از عید امسال حمیده به وی پیام داده و در ادامه به او گفته که باید یکدیگر را ببینند تا سر قیمت با هم صحبت کنند، بنابراین با یکدیگر در ایستگاه مترو قرار گذاشته و حمیده گفته که برای کشتن یک مادر و دخترش که ازدواج کرده و در حال حاضر به همراه همسرش در منزلی واقع در ظفر زندگی می‌کند، مبلغ ۳۰ میلیون تومان می دهد، بنابراین همان شب به همراه حمیده به شهرک اکباتان رفتند و حمیده خانه مادر خانم مقتول را نشان داده است. همچنین روز بعد نیز وی را به منزلی در خیابان میرداماد برده و گفته است که در این محل نیز باید همسر مقتول را به قتل برساند. 

رئیس پلیس آگاهی تهران با بیان اینکه مهرداد یک بار برای ارتکاب قتل به محل رفته اما ترسیده و از محل متواری شده است گفت: مهرداد ادعا کرد که به حمیده گفته این قتل را انجام داده و یک عکس نیز از درب این منزل برای وی ارسال کرده اما حمیده متوجه دروغ وی شده است. 

وی با اشاره به دیگر اظهارات مهرداد نیز گفت: متهم در خصوص انگیزه سرقت و نحوه همراه کردن یکی از دوستانش به نام "حمید" با خود نیز به کارآگاهان اظهار کرد که حمیده بارها در صحبت هایش عنوان کرده بوده که همسر مقتول و مقتول شرایط مالی بسیار خوبی داشته و طلاجات زیادی را در خانه نگهداری می کنند بنابراین علاوه بر پولی که از کشتن همسر مقتول و مادرش به دست می آورند، می‌توانند طلاجات زیادی را نیز بدست بیاورند، بنابراین مهرداد موضوع را چند روز قبل از قتل، با یکی از دوستانش به نام حمید که قبلا در یک شرکت با یکدیگر همکار بوده‌اند در میان گذاشته و وی نیز قبول می‌کند، اما تصمیم می‌گیرند که کسی را نکشند و پس از سرقت طلاجات همسر مقتول را مخفی کنند و بعد از گرفتن دست‌ مزدشان از حمیده وی را رها کنند.

سرهنگ لطفی در در ادامه درباره اظهارات مهرداد در خصوص همراه شدن یکی دیگر از دوستانش به نام "مرتضی" در سرقت مسلحانه منجر به جنایت نیز گفت: وی در این باره به کارآگاهان گفت که از آن جایی که به راننده و خودرو نیاز داشته با مرتضی که یکی از دوستان قدیمی‌اش بوده است تماس گرفته و به وی گفته که برای انجام سرقت مسلحانه نیاز به ماشین و راننده دارد اما مرتضی در ابتدا قبول نکرده ولی بعد از اینکه قرار شده ۵ میلیون تومان دریافت کند قبول کرده است.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: مهرداد درباره اقداماتشان در روز سرقت مسلحانه نیز به کارآگاهان گفت که از یک روز قبل از جنایت همه چیز را با حمیده هماهنگ کرده و ساعت ۴ و ۳۰دقیقه بامداد روز جمعه ۲۳ فروردین از خواب بیدار شده و ساعت پنج صبح در سه راه گوهردشت با مرتضی قرار گذاشته است و سپس در میدان ونک با حمید قرار گذاشته‌اند و با  هم به سمت خانه مقتول رفته و چند ساعتی اطراف منزل بوده‌اند تا اینکه مهرداد و حمید تحت پوشش مأمور آب به سمت ساختمان رفته و پس از معرفی خود به عنوان مأمور آب یکی از ساکنان ساختمان درب مجتمع را برایش باز کرده است. در ادامه نیز مهرداد و حمید در حالی که اسلحه کمری داشتند به طبقه پنجم ساختمان رفته و کنار درب آپارتمان ایستاده‌اند؛ سپس حمید زنگ منزل مقتول را زده و همسر وی درب را باز کرده و حمید گفته که با آقای باستانی (مقتول) کار دارد و زمانی‌ که مقتول به درب آپارتمان مراجعه کرده با شوکر به وی حمله کرده اند که مقتول چند قدم به سمت عقب رفته و پایش به میز گیر کرد و روی مبل افتاد.

وی افزود: متهم درباره ادامه انجام این سرقت مسلحانه نیز گفت که در حالی که مقتول از حال رفته بود، طلاها را از همسر مقتول گرفته و از محل متواری می‌شوند، اما ناگهان متوجه شده که مقتول پشت سرشان است و فریاد می‌زند «دزد‍ دزد» و از همسایه ها درخواست کمک می کند. بنابراین پس از ایجاد درگیری بین مهرداد و مقتول، مهرداد اسلحه را به سمت مقتول گرفته و دو تیر شلیک می‌کند و این افراد از محل متواری می‌شوند. 

به گفته وی، متهمان در ادامه نیز ادعا کردند که پس از اینکه سوار خودرو شدند حمید اسلحه خود را به داخل کانال آب صادقیه، انداخته و از مهرداد و حمید جدا شده است. این افراد نیز پس از آن به منزل مهرداد رفته و اسلحه دیگر را هم به کانال آب فردیس انداخته‌اند.

رئیس پلیس آگاهی تهران با اشاره به اعتراف صریح مهرداد به انجام سرقت مسلحانه و ارتکاب جنایت با همدستی دو تن از دوستانش گفت: کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ طی دو عملیات دو جداگانه در اندیشه – فاز یک و رضوانیه، حمید و مرتضی را نیز دستگیر کردند که آن‌ها نیز با اعتراف صریح به مشارکت در سرقت مسلحانه منجر به جنایت، اظهارات مهرداد در خصوص نقش حمیده را در سرقت و درخواست برای ارتکاب دو جنایت با انگیزه انتقام گیری را تأیید کردند و در ادامه حمیده نیز در منطقه گوهردشت شناسایی و به همراه دیگر متهمان، دستگیر و به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

سرهنگ لطفی با بیان اینکه حمیده در اظهاراتش منکر هرگونه آشنایی با متهمان پرونده شد افزود: اما شواهد و دلایل بدست آمده مشارکت وی در این پرونده را تأیید می کند و همسر مقتول نیز با شناسایی حمیده اظهار کرد که سال ها پیش او و مادرش با حمیده اختلاف شدیدی داشته‌اند.

 به گفته رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، تحقیقات از متهمان پرونده در مراحل اولیه قرار دارد و روز جاری با صدور قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضایی، متهمان جهت ادامه تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفتند.منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها