کد خبر: ۴۵۵۲۴۶
زمان انتشار: ۱۴:۰۸     ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸
درحالیکه آمارهای ۱۲ ماهه سال ۹۷ می‌گوید ۹۰ درصد صادرات ایران به ۲۰ کشور انجام شده و رشد ۳۶، ۳۵ و ۳۲ درصدی به کشورهای عراق، پاکستان و عمان را نشان می‌دهد، صادرات ایران در ۹۷ به کشورهای تایوان، ایتالیا و آلمان قابل توجه است.

به گزارش پایگاه 598، درحالیکه آمارهای ۱۲ ماهه سال ۹۷ می‌گوید ۹۰ درصد صادرات ایران به ۲۰ کشور انجام شده و رشد ۳۶، ۳۵ و ۳۲ درصدی به کشورهای عراق، پاکستان و عمان را نشان می‌دهد، صادرات ایران در ۹۷ به کشورهای تایوان، ایتالیا و آلمان قابل توجه است.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده در گمرک، مهمترین بازارهای هدف صادراتی کشورمان در سال ۹۷ را ۵ کشور چین، عراق، امارات، افغانستان و کره جنوبی تشکیل داده‌اند که مجموع صادرات کشورمان به این ۵ کشور، بیش از ۶۷ درصد کل صادرات ایران در سال ۹۷ را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمار اعلام شده، در سال ۹۷ صادرات ایران به کشور چین رقمی بالغ بر ۹.۲ میلیارد دلار بوده و این رقم، چین را در بالاترین رده بازارهای صادراتی کشورمان قرار داده است؛ این در حالی است که میزان صادرات کشورمان در سال ۹۷، حدود ۲.۲ درصد از نظر ارزش دلاری رشد داشته است.

همچنین صادرات ۱۲ ماهه به عراق در سال گذشته به رقم ۸.۹ میلیارد رسید که با جهشی ۳۶ درصدی نسبت به صادرات ایران به این کشور در سال ۹۶، عراق را به عنوان دومین کشور هدف صادراتی ایران در سال ۹۷ قرار داد.

پس از چین و عراق، کشورهای امارات با ۵.۹ میلیارد دلار، افعانستان با ۲.۹ میلیارد دلار و کره جنوبی با ۲.۵ میلیارد دلار در رده‌های سوم تا پنجم قرار دارند که به نسبت ۱۲ ماهه سال ۹۶، به ترتیب ۱۲- درصد، ۵.۱ درصد و ۴۱.۴- درصد تغییر در ارزش صادراتی داشته‌اند.

آمارهای ارائه شده نشان می‌دهد که ۹۰ درصد صادرات ایران در سال ۹۷ به ۲۰ کشور انجام شده و در این میان کاهش صادرات ایران به کشورهای تایوان، ایتالیا و آلمان به نسبت سال ۹۶، قابل توجه است و بر اساس آمارها، صادرات ایران به کشور تایوان ۵ هزار درصد، ایتالیا ۳ هزار و ۴۰۰ درصد و آلمان ۲۹ درصد کاهش یافته است و در مقابل صادرات ایران به کشورهای عراق، پاکستان و عمان به ترتیب ۳۶، ۳۵ و ۳۲ درصد رشد داشته است.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها