کد خبر: ۴۵۶۲۱۸
زمان انتشار: ۱۲:۲۴     ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸
رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: راهبرد ما این است که در انتخابات ائتلاف نکنیم و شورای عالی اصلاح طلبان تا اینجا به این نتیجه رسیده است که لیست اصلاح طلبانه باشد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم، محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در دیدار با اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه خود اصفهان و دانشجویان اصفهان همیشه پیشتاز بوده‌اند، گفت: شما جوان‌های نخبه، سرمایه‌های کشور هستید و آینده کشور در گروی تلاش‌ها و دیدگاه‌های امروز شماست.

وی اظهار داشت: در اصفهان سرمایه‌های ارزشمندی در جریان اصلاحات داریم که از شما می‌خواهیم با آنها تعامل داشته باشید؛ باید با سعه صدر و میدان دادن به جوان‌ها با آنها کار کرد. شما انجمن‌های اسلامی دانشجویان می‌توانید پل ارتباطی بین جوان‌ها و ریش سفیدان باشید. نقش انجمن‌های اسلامی در انتخابات 92 و 92 نقش بی‌بدیلی بود.

عارف با اشاره به اینکه جنبش‌های دانشجویی باید در فضای دوستانه ارزیابی عملکردی از خود داشته باشند و عملکرد خود را آسیب‌شناسی کنند، ادامه داد: باید این موضوع آسیب شناسی شود که چه اتفاقی می‌افتد وقتی فرد دانشجوست یک موضع می‌گیرد و وقتی استاد می‌شود با دانشجویی که همسو و هم‌جهت با وی است، تلقی رودررو شدن می‌گیرد. درست است مسئولیت‌ها متفاوت است، اما من عضو انجمن اسلامی سابق و معلم اسبق نباید با شما رودررو شوم چرا که مسئولیت‌ها متفاوت است.

رئیس فراکسیون امید افزود: ما فضای دانشگاه را یک فضای فعال، بانشاط، پرسشگر، پرخاشگر در چارچوب ارزش‌ها می‌خواهیم و خود دانشجویان به این ارزش‌ها واقف هستند.

وی با اشاره به سخنان دانشجویان در مورد وعده‌هایی که در انتخابات 94 از سوی نمایندگان لیست فراکسیون امید مطرح شد، گفت: اگر بخواهیم صادقانه بگوییم باید تاکید کنم که بسیاری از نمایندگان وظایف خودشان را نمی‌دانند، ممکن است با این نیت بگویند اگر نماینده این شهر شوم در طول چهار سال می‌توانم همه مشکلات این شهر را حل کنم و به مجلس بیایند اما وقتی که به مجلس راه می‌یابند، متوجه می‌شوند که حل بسیاری از مشکلات و مسایل وظیفه آنها و در اختیار آنها نبوده است و یک نماینده مجلس فقط وظیفه قانون‌گذاری و نظارت دارد.

او ادامه داد: این شرایط برای دولت نیز هست البته ما اعتقادمان بر این هست که دولت‌ها باید به اندازه‌ای وعده بدهند که بتوانند به آن عمل کنند. شرایط دولت‌ها متفاوت است، شرایط دولت اول آقای روحانی با دولت دوم وی کاملا متفاوت است. ما این تفاوت شرایط را درک می‌کنیم ولی در عین حال خیلی گلایه هم داریم.

رییس فراکسیون امید تصریح کرد: فضای کشور یک فضای رقابتی است اما ملاحظات امنیتی خاص خودش را دارد که البته گاهی از ملاحظات امنیتی سوء استفاده خاص می‌شود؛ مشکل امروز ما این است که تصمیمات دانشگاه را بعضا کسانی می‌گیرند که فضای دانشگاه را نمی‌شناسند و حداکثر یک مدرک لیسانس از دانشگاه دارند.

عارف گفت: ما باید رعایت شرایط را در هر حالی داشته باشیم، اگر رعایت شرایط را نکنیم طبیعتا بهانه به دست کسانی می‌دهیم که موجودیت ما را قبول ندارند و می‌خواهند موجودیت ما را زیر سؤال ببرند، نگاهی که به گفتمان اصلاحات از88 تا 92 شد را بررسی کنید؛ چه چیزی می‌بینید جز اینکه می‌گفتند برانداز و جاسوس و بی‌دین؛ پس دستاورد انتخابات 94 و نیمه پر لیوان را ببینید و تلاش کنید که نیمه خالی را پر کنید.

او با اشاره به بخش دیگری از سخنان دانشجویان در مورد رفع حصر گفت: نماینده‌ای که وعده رفع حصر داده است، چرا که رفع حصر جزو وظایف نمایندگی نیست؛ در عین حال ما رفع حصر را به عنوان یک مسئله ملی که انسجام ملی را بالا می‌برد مورد پیگیری قرار دادیم، کارگروه تشکیل دادیم و به جاهایی نیز رسیدیم و حتی در جلسه‌ای که با آقای روحانی داشتیم وی تاکید کرد که از حصر پوسته‌ای بیشتر باقی نمانده است و در واقع روند، روند قابل قبولی بود البته ما اعتقاد داشتیم که باید این موضوع تا الان حل می‌شد و اگر کاره‌ای بودیم آن را حل می‌کردیم البته ملاحظات دیگری نیز بوده است ولی در هر حال ما معتقدیم با سعه صدر باید مسایل را حل کرد.

عارف همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دغدغه‌های دانشجویان در خصوص احتمال کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم گفت: واقعیت این است که سرمایه اصلی ما مردم هستند، بنا به دلایلی مردم انگیزه‌شان را از دست داده‌اند، چه کسی باید تلاش کند صحنه را برگرداند، اگر از من بپرسند می‌گویم تشکل‌ها و انجمن‌های اسلامی می‌توانند در این زمینه موثر باشند و به مردم امید بدهند.

او گفت: شاخص‌ها و نظرسنجی‌ها وضعیت نگران کننده‌ای را دارد، من از شما انجمن‌های اسلامی چه در دانشگاه علوم پزشکی و چه سایر دانشگاه‌ها می‌خواهم که برای برگرداندن امید به مردم تلاش کنید چرا که امروز مهمترین مسئولیت ما دلگرم کردن و امید دادن به آنهاست.

عارف گفت: ما باید از این شرایط عبور کنیم البته باید مطالبه‌گری‌ها باشد و در این راستا دانشجویان باید از مسئولان استانی چه استاندار، چه فرماندار و چه سایرین مطالبه گری داشته باشند.

رئیس فراکسیون امید خاطرنشان کرد: ما کشوری هستیم که اگر این سرمایه عظیم اجتماعی را از دست بدهیم معلوم نیست که وضعیت‌مان چه می‌شود، نمی‌خواهم دلایل را یک به یک عنوان کنم اما به هر حال بخشی از این ضعف‌ها متوجه ناکارآمدی ماست، بخشی نیز متوجه سایر عوامل است.

او با اشاره به انتقادات نمایندگان در مورد تعامل فراکسیون امید در انتخابات مجلس دهم با سایر گروه‌های سیاسی گفت: ما در آن شرایط می‌دانستیم که مار در آستین مان پرورش می‌دهیم ولی شرایط را در نظر بگیرید که چه شرایطی بود. ما در سال 94 در چه شرایطی بودیم که مجبور شدیم تعامل کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر و با توجه به آن تجربه تا الان شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان جمع بندی‌اش این است که ما ائتلاف نکنیم چرا که نتوانستیم مطالبات مردم را پاسخ دهیم، ما مدعی هستیم که در مجلس اکثریت را داریم اما همین امروز در طرح خط مشی، اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیما چهار رای کم آوردیم. ما زورمان 110 رای است. در این طرح 110رای آوردیم و رقبا 87 رای آوردند، چهار رای کم آوردیم. درست است ما اکثریت مجلس هستیم ولی اکثریت نسبی هستیم و سه فراکسیون دیگر نیز در مجلس هستند و هیچ فراکسیونی نمی‌تواند بدون تعامل با سایر فراکسیون‌ها و تعامل با آنها به نتیجه برسد.

عارف تاکید کرد: شعاری که در گفتمان اصلاحات در دهه 90 داده شد، درست‌ترین راهبرد ما بود. ما به راحتی در حال حاضر با رقیب در فضای دوستانه می‌نشینیم، صحبت و همفکری می‌کنیم و بحث جدی انتخابات اسفند را دو جریان با هم داریم که چه کار کنیم امید بدهیم، چه کار کنیم 20 هزار کاندیدا نیایند و مطالبات مردم را بالا ببرند و حتی به این نتیجه رسیدیم که منشور اخلاقی و میثاق اخلاقی مشترک بنویسیم که این خودش یک پیشرفت بزرگ است؛ برای ما پیشرفت است چرا که دیگر نگاهی که به بچه‌های اصلاح طلب مبنی بر برانداز و یا بی‌دین می‌شد، دیگر نمی‌شود.

رییس فراکسیون امید با تاکید بر اینکه راهبرد ما این است که در انتخابات ائتلاف نکنیم، گفت: شورای عالی اصلاح طلبان تا اینجا به این نتیجه رسیده است که لیست اصلاح طلبانه باشد چرا که ما در مجلس و بیرون از مجلس نیروهای خوبی داریم و امیدواریم با تعامل با هیئت‌های نظارت این هیئت‌ها منطقی‌تر برخورد کنند.

عارف ادامه داد: شورای عالی اصلاح طلبان در حال حاضر تقریبا تصمیماتش را گرفته است و در حال ساماندهی استان‌هاست. در برخی استان‌ها انسجام حفظ شده است و انتظار ما این است که در استان‌ها انسجام بخش باشند.

او خاطرنشان کرد: ما می‌‌توانیم دانشجویان را به میدان بیاوریم و با آنها موفق عمل کنیم چرا که همه دستاوردهایمان در دهه 60 را مرهون دانشجویان هستیم الان تقاضا داریم که دانشجویان به میدان بیایند، ایثار کنند و تحمل کنند. ما پیگیر مشکلات مردم هستیم شاید گزارش ندهیم ولی برای عدم ارایه گزارش نیز دلیل داریم چرا که معتقدیم تا کار به نتیجه نرسد نباید گزارش بدهیم و اگر خدای ناکرده گزارشی بدهیم که بخواهد یاس را به جامعه تزریق کند، درست نیست.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها