کد خبر: ۴۶۴۲۵۳
زمان انتشار: ۱۶:۵۱     ۱۵ آذر ۱۳۹۸
یک منبع آگاه اعلام کرد: قراردادهای خرید تجهیزات اصلی ساخت راکتور منعقد شده است
به گزارش پایگاه 598، یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود در گفت و گو با روزنامه خراسان با اعلام این خبر افزود: هفته گذشته به لطف خدا و تلاش متخصصان ایرانی موفق شدیم درپوش اصلی راکتور آب سنگین اراک موسوم به «Reactor Pit Cover» را که بیش از 100 تن وزن دارد در محل خود در چاله راکتور نصب کنیم، همچنین کار ساخت ماشین سوخت گذاری راکتور نیز پایان یافته و آماده آزمایش با سوخت مجازی است ضمن این که در حال تکمیل بخشی از اتاق کنترل راکتور اراک نیز هستیم.

براساس گفته های این منبع آگاه، کار طراحی راکتور جدید و مدرن اراک در مرحله پایانی بوده و قراردادهای خرید تجهیزات اصلی برای شروع به ساخت منعقد شده است. گفتنی است قلب راکتور اراک که در چاله راکتور قرار دارد شامل سه بخش اصلی از جمله بخش کالندریاست که طبق برجام باید نوسازی و مدرن شود و حالا یک قسمت مهم به نام درپوش راکتور نیز که توسط متخصصان داخلی ساخته شده در قسمت فوقانی قرار گرفته است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پیش از این گفته بود به زودی دو پروژه مهم در راکتور آب سنگین اراک شامل بخش ثانویه و ماشین سوخت راه اندازی خواهند شد که با خبر این منبع آگاه به نظر می رسد علاوه بر بخش ثانویه ، کشورمان توانسته در بخش اولیه و هسته ای راکتور نیز اقدامات مهمی را به سرانجام برساند.نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها