کد خبر: ۴۶۴۹۸۵
زمان انتشار: ۱۰:۵۰     ۰۳ دی ۱۳۹۸
رئیس سازمان انرژی اتمی از صحبت اروپایی ها در خصوص رفتن به سوی مکانیزم ماشه انتقاد کرد و درباره احتمال تغییر دکترین هسته ای هشدار داد و در مورد غنی سازی ۲۰ درصد گفت: ما محدودیت سطح غنی سازی را عمل نمی کنیم و متوسط ۴.۲ غنی سازی می کنیم. اگر تصمیم رییس جمهور این موضوع باشد، ما ظرف سه الی چهار روز در حجم بالا این کار را می کنیم. هیئت نظارت بر برجام و رییس جمهور با رصد اوضاع و تحولات تصمیم را خواهند گرفت.
به گزارش پایگاه 598، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دیروز (دوشنبه) در نشست خبری خود که بعد از افتتاح مدار ثانویه رآکتور آب سنگین خنداب اراک برگزار شد، در مورد همکاری با آژانس انرژی اتمی خاطرنشان کرد: مدیرکل جدیدی منصوب شده است و ما ایشان را از قبل می‌شناختیم. ملاقات های خوبی با ایشان داشته ایم. آقای گروسی اشراف خوبی در زمینه امور آژانس دارد و همانطور که گفته است جانب انصاف را خواهد گرفت.

واکنش ایران به رویکرد جدید آژانس انرژی اتمی

صالحی با بیان اینکه گروسی می‌داند اگر بگونه‌ای دیگر عمل شود، ایران به گونه‌ای دیگر رفتار می‌کند، گفت: ما در چارچوب پروتکل الحاقی و برجام با آژانس همکاری داشته‌ایم و در خارج از آن کاری نداریم. ما تعهد بیشتر از آنچه داده‌ایم، اجرا نمی‌کنیم. همکاری با آژانس کمافی‌سابق ادامه خواهد داشت ولی در چارچوب های خودش و نه بیشتر از آن.

صالحی تاکید کرد: عده ای آمده اند و گزارش هایی را در اختیار آژانس قرار داده اند که این نهاد سوالاتی را مطرح کرد که ما نیز جواب داده‌ایم. آخرین بار نیز سه الی چهار هفته پیش این پاسخ را داده ایم. ما خارج از پروتکل های موجود همکاری بیشتری نداریم.

معاون رئیس جمهور درباره پیام راه اندازی قسمت ثانویه رآکتور خنداب به غرب و به‌خصوص آمریکا گفت: آنها که اهل این صنعت هستند، می فهمند چه قدمی از سوی ایران برداشته شده است. کار بزرگی تاکنون انجام گرفته و طرف مقابل می‌داند که اگر آنها کمک نکنند، ما با توانمندی عزیزان خود این پروژه را به سرانجام می‌رسانیم. همکاری آنها افت و خیز داشته ولی در حال حاضر سرعت گرفته و به خوبی پیش می‌رود. ما وظیفه خود را انجام می‌دهیم و امید خود را به دیگران وصل نمی‌کنیم.

کلیات پیام‌ها در سفر روحانی به ژاپن

وی درباره پیام‌ها در سفر آقای روحانی در ژاپن عنوان کرد: در ارتباط با پیشنهادات غربی‌ها، فرانسوی‌ها ورود کرده بودند و پیشنهادی داشتند تا دو طرف بپذیرند و جلو بروند. آمریکایی‌ها می‌گویند ما هیچ شرطی جزی اینکه ایران به سمت سلاح هسته‌ای نرود، نداریم، این را رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده است. از طرفی ما هم می‌گوییم که شما بر طبق برجام باید تحریم ها را بردارید. اگر این دو شرط احراز شود، بقیه مسایل در ۱+۵ حل می‌شود. طرح پیشنهادی اینگونه بود که تحریم‌ها از سوی ترامپ برداشته شود، جمهوری اسلامی هم اعلام کند که به سمت سلاح هسته ای نمی‌رود.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: مثلاً رییس جمهور می تواند فتوای رهبری را امضا کند و کشورهای ۵+۱ هم امضا کنند که تحریم ها برداشته شود. در ژاپن کلیات نیز همین بوده و از جزییات خبر ندارم. ژاپن می خواهد در این قضیه پادرمیانی کند. ایران مشخص کرده که در بعد فنی مذاکره مجدد معنا ندارد، تا تحریم ها برداشته نشود ایران کاری انجام نمی دهد. بحث وزیر امور خارجه در تسریع تصویب پروتکل الحاقی هم یک پیشنهاد است. اما تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است.

توضیح صالحی درخصوص محدودیت‌های که ایران پذیرفته است

صالحی در مورد گام پنجم تاکید کرد: الحمدالله به گونه ای در برجام مباحث انجام گرفت که ماهیت صنعت هسته ای زمین نماند. ما در بعد فنی از هیچ حقوقی فروگذاری نکرده ایم. این دستاورد خوب برجام بوده‌است. ما محدودیت هایی را پذیرفتیم که اگر امروز هم به آن عمل نکنیم، اتفاق خاصی در صنعت هسته ای رخ نمی دهد. مثلاً ما تعهد داده ایم که تا مدتی فلز اورانیوم نسازیم، عدم ساخت این فلز به صنعت هسته‌ای ما لطمه ای نمی زند. ما دانش این کار را داریم و قبلاً هم آن را ساخته‌ایم و به آژانس گفته ایم.

وی افزود: محدودیت دیگری که پذیرفتیم در غنی سازی است. ما باید مواد اولیه را داشته باشیم تا ظرفیت غنی سازی را بالا ببریم. چون ما در اکتشاف و استخراج کار می کنیم این محدودیت را پذیرفتیم. قبل از برجام حداکثر ۱۰ تن اورانیوم برداشت می کردیم و الان ۳۰ تن است. تا دو سال آینده به برداشت ۵۰ تن خواهیم رسید و در بازه ده ساله به ۳۰۰ تن خواهیم رساند که در آن مقطع ظرفیت سوی غنی سازی را بالا برده و می توانیم حتی تا ۲۰۰ هزار سو غنی سازی کنیم. این محدودیت ها دقیقا منطبق بر زمانی بوده است که ما احتیاج داشتیم. قبل از برجام ۲۰ هزار سو سانتریفیوژ داشتیم که تنها ۱۰ هزار سوی آن غنی سازی می کرد. این محدودیت ها به ذات و اصل صنعت هسته ای ضربه نزده است. الان صنعت هسته ای ما پیشرفت داشته است. استخراج و اکتشاف ما بالا رفته، دو نیروگاه جدید در حال ساخت داریم، سانتریفیوژ جدید در حال ساخت بوده و باید بگویم هر روزه دستاورد جدیدی در صنعت هسته ای داریم.

معاون رئیس جمهور گفت: محدودیت هایی که داشتیم برداشته ایم و روزی ۷ هزار گرم اورانیوم غنی می کنیم که برابر قبل از برجام است. حدود ۸۰۰ کیلو هم ذخیره اورانیم غنی شده داریم که عدد خوبی است. هنوز زود است در مورد گام پنجم صحبت کنیم و این مسولیت آقای روحانی است. ایشان هنوز صحبت جدی در مورد گام پنجم نکرده اند. ما پیشنهادهای لازم را کرده ایم و آمادگی داریم. ما در بعد فنی تمامی کارها را انجام داده ایم. اما می توانیم روندها را تسریع بخشیم. مثلاً برخی سانتریفوژهای نسل جدید که تاب آوری خوبی داشته اند، به مرحله نیمه صنعتی برسانیم. من نمی توانم در مورد گام پنجم، اصل آن و جزییات آن حرفی بزنم.

واکنش صالحی به تهدید اروپایی‌ها برای فعال کردن مکانیزم ماشه

وی در مورد تهدید اروپایی ها به فعال کردن مکانیزم ماشه عنوان کرد: اروپا به واقع می خواهد برجام پابرجا بماند. بعد امنیتی برجام برای اروپایی ها مهم است. خواست و توان اروپا در بحث حفظ برجام یکی نیست. توان اروپا به ایستادگی در مقابل آمریکا بازمی گردد، و نشان دادند که مجموعه اتحادیه اروپا استقلال کمتری از یک ایالت آمریکا دارد. مثلاً ایالت کالیفرنیا استقلال سیاسی بیشتری از اروپا دارد و این یک پدیده است. رفتن به سوی مکانیزم ماشه خلاف نیت اروپایی ها است و اگر آنها این کار را انجام بدهند، عملا برجام را بر هم زده اند و نقض حرفهای خودشان است. از نظر وجدان عمومی جهان همه متوجه هستند که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است. اروپا با ادبیات جدید،خود، را در ردیف آمریکا قرار داده است. پرستیژ اروپا در جهان به هم خورده و نباید بیشتر از این خراب شود. این صحبت اروپایی ها نپخته بوده و امیدواریم برجام به مسیر اصلی خود بازگردد.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: همانطور که رییس جمهور گفته اند، گام‌های ایران برگشت پذیر بوده و اگر اروپا به تعهدات خود عمل کند، ما برخی اقدامات خود را عکس می کنیم.

صالحی درباره تحولات جاری و پیش بینی در سال آینده تاکید کرد: معتقدم جمهوری اسلامی ایران با قوت و سربلندی و عزت از این بحران بیرون می آید. در عالم واقع اما مسئله بسیار پیچیده بوده و کار به جای خطرناک خود می رسد. همه ناظران بین المللی می گویند که ایران در این بازی دست برتر را داشته است. درست است که این چالش مشکلات مالی برای مردم ایجاد کرده ولی باید بگویم که با تدبیر تاکنون عمل کرده ایم و اگر اینگونه پیش برویم پیروز خواهیم بود. اگر یک مقدار با صبوری و تحمل پیش برویم، پیروز از میدان خارج شده و دیگران به سخنمان تمکین خواهند کرد. اقتدار ایران را وقتی متوجه می شویم که به بیرون از کشور برویم. نظام ما به پشتوانه مردمی بودن مشکلات را پشت سر گذاشته و یقینا در این چالش بزرگ سربلند بیرون خواهد آمد.

توضیح معاون روحانی درباره غنی سازی 20 درصد

وی در مورد غنی سازی ۲۰ درصد، افزود: ما محدودیت سطح غنی سازی را عمل نمی کنیم و متوسط ۴.۲ غنی سازی می کنیم. اگر تصمیم رییس جمهور این موضوع باشد، ما ظرف سه الی چهار روز در حجم بالا این کار را می کنیم. هیئت نظارت بر برجام و رییس جمهور با رصد اوضاع و تحولات تصمیم را خواهند گرفت.

معاون رئیس جمهور گفت: ما می توانیم گام های دیگری برداریم ولی محدودیت هسته ای نداریم. تصمیم مسئولان است که نوع گام را مشخص می کند. شاید به ما گفته شود که سطح غنی سازی را افزایش دهیم یا سانتریفیوژ های در انبار را دوباره متصل کنیم. گام های ما اتفاقا درست عمل کرده و اگر اندیشکده های اروپایی و آمریکایی را رصد کنید متوجه می شوید که تاثیر گام ها چه بوده است. خود خانم وندی شرمن از کار ترامپ انتقاد کرد. ما این گام ها را باید به اعتبار ایجاد توازن در برجام برداریم. اینکه اروپا تا کی می خواهد بی تفاوت باشد، البته چندان هم بی تفاوت نبوده و در جلسات و گفتگوها صحبت های زیادی شده است، بستگی به خودشان دارد.

صالحی در مورد بحث برگشت پذیری در گام های برداشته شده بیان کرد: رییس جمهور پیش از این گفته اند که گام ها باید به نحوی برگشت پذیر باشند. البته برخی مسائل برگشت پذیر نیست و داده برداری ما هیچ گاه از دست نمی رود. عمده گام های ما برگشت پذیر است.

پاسخ به سوالی درباره احتمال تغییر دکترین هسته ای

وی درباره احتمال تغییر دکترین هسته ای عنوان کرد: امیدواریم پرونده ایران به شورای امنیت نرود و این موضوع به نفع هیچ کس نیست. این اتفاق محاسبات را بر هم می ریزد و هیچ کس عواقب آن را پیش بینی نمی تواند بکند. بعید می دانم چنین چیزی رخ ندهد.

اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی درباره سخنان برجامی روحانی

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره سخنان روحانی درباره عدم ادامه تعهد در برجام و احتمال خروج از برجام به عنوان تصمیم بعدی گفت: اگر قرار باشد اتفاقی رخ ندهد و بخواهیم به قهقرا برویم و اروپا اقدامی نکند، تصمیم مقتضی را خواهیم گرفت. ما امیدواریم طرف اروپایی در فرصت باقی مانده اقدامی کند که موضوع از این پیچیده تر نشود. هر چه به جلو برویم، اقدامات پیچیده می شود و برگشت پذیری سخت خواهد بود. هنوز به ما ابلاغی برای گام پنجم نشده و در زمان آن تصمیم گرفته می شود.

صالحی در مورد تولید۲۰ هزار مگاوات برق در کشور و پیش بینی در این زمینه تاکید کرد: نیروگاه هسته ای از نیروگاه های گران هستند که هر نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی پنج میلیارد دلار پول می خواهد. ما هزار مگاوات داریم و دو هزار مگاوات دیگر در دست ساخت داریم. ان شالله ۶ سال بعد فاز دوم نیروگاه دوم وارد مدار می شود و دو سال بعد از آن نیز فاز سوم وارد مدار می شود. برای یک افق بلند مدت به این مهم که بخواهیم ۲۰ هزار مگاوات برق تولید کنیم خواهیم رسید. در حال حاضر شرایط کشور برای تامین مالی این کار مناسب نیست.

وی افزود: غربی ها در موضوع ساخت نیروگاه هسته‌ای جلو نیامدند. کره جنوبی جلو آمد و سئول پیشنهاد داد که چهار نیروگاه هزار مگاواتی با تامین مالی بسازد که خروج آمریکا مانع شد. ما با چین و روسیه در موضوع رآکتورهای کوچک در حال مذاکره هستیم و برنامه سازمان ساخت این قبیل نیروگاهها است.

معاون رئیس جمهور گفت: شرایط کشور به عنوان کشوری خشک ما را به این نتیجه رساند که باید ساخت نیروگاه های کوچک را در دستور کار داشته باشیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها