کد خبر: ۴۶۵۷۲۳
زمان انتشار: ۱۲:۲۰     ۱۷ دی ۱۳۹۸
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که انتقام خواست ملت و حتمی است، گفت:‌ انتقام یعنی دشمن را باید از کار خودش پشیمان کرد، اگر انتقام نگیریم دشمن جری می‌شود و جلوتر می‌آید.
به گزارش پایگاه 598، سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای راهبردی روابط خارجی در برنامه تلویزیونی نگاه یک با موضوع بررسی ابعاد شهادت حاج قاسم سلیمانی  با اشاره به بیانات حضرت امام خمینی (ره) در رابطه با مردم ایران اظهار داشت: امام بزرگوار ما، در وصیت نامه خود مردم ایران را اینگونه توصیف کردند؛ من شهادت می‌دهم که مردم ایران از مردم دوران پیامبر اکرم (ص) و حضرت امیر (ع) بهتر هستند؛ آنچه که در این سه روز اتفاق افتاد، صدق گواهی سخن امام بزرگوار ما بود.

وی افزود: حاج قاسم تبلور ظهور اراده یک ملت بود؛ او کسی بود که توانست شکست را به بسیاری از قدرت‌ها و رؤسای جمهور آمریکا نشان دهد.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی گفت: شاید یک سوالی ایجاد شود و آن هم این است که چرا ملت ما توانست در این 40 سال با موفقیت پیش برود؟ در جواب این سوال باید گفت که این موفقیت وابسته به یک یا دو نفر نبود؛ در این 40 سال مردمی پیدا شدند که آگاهانه یک مسیر صحیح را انتخاب کردند و احیا شدند، البته امروز دشمنان ما هم به این موضوع اعتراف می‌کنند.

جلیلی اضافه کرد: مردم دارای فضائل بسیار هستند و امروز عصاره فضائل خودشان را در یک چهره و شخصیت مشاهده کردند و با بروز این عصاره فضائل، با تمام وجود برای قدرانی از این چهره آمدند.

او گفت: حاج قاسم ملت ما را نمایندگی می‌کرد، مردم مشاهده کردند که او با تمام وجود کإر‌هایی را انجام می‌داد که "امنیت" به ارمغان آورد. چرا دشمنان ما بیش از ٣٠ سال دیگر جرأت نمی‌کنند به مرز ایران نزدیک شوند؟ جوابش واضح است، " أمثال حاج قاسم‌ها و تفکری که ایستاد".

نماینده رهبر انقلاب در شورایعالی امنیت ملی یادآور شد: امروز حاج قاسم سردار محبوبِ امت اسلامی است یعنی غزه و حماس أهل سنت هم همان ارادت به حاج قاسم دارند که حزب الله شیعه دارد؛ من به خاطر دارم که هوگو چاوز رئیس جمهور وقت ونزوئلا به ایران سفر کرد، وقتی با سردار سلیمانی جلسه گذاشتیم آقای چاوز هنگامی که سخنان سردار را می‌شنید، تمام قد احساس احترام و خضوع داشت.

جلیلی با بیان اینکه امروز سوال دوست و دشمن این است که چرا این ملت در این 40 سال توانست به این موفقیت‌ها دست پیدا کند؟ و موانع را از سر راه خود بردارد؟ گفت: این موفقیت، ناشی از عمل یک یا 2 نفر نیست. ائمه، قلّه کمال بودند، امّا چرا موفقیت‌های بالایی به‌دست نیاوردند؟ چون مردم همراه آن‌ها نبودند، امّا در این 40 سال، مردمی بودند که مسیر صحیحی را انتخاب کردند و احیا شدند.

وی با بیان اینکه امروز دشمنان اعتراف می‌کنند که قدرت ملت ایران قابل انکار نیست، تصریح کرد: حاج قاسم تبلور ظهور اراده یک ملت بود. او کسی بود که با همین نگاه، طعم شکست را به روسای جمهور آمریکا چشاند.

جلیلی رای مجلس عراق به خروج نظامیان آمریکا را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه این برخلاف تصور آمریکا بود، تصریح کرد: این اول بسم‌الله است و آمریکا باید طعم شکست‌های متعدد را بچشد، دیگر از آن دورانی که آمریکایی‌ها اراده کنند هر کاری را انجام دهند، خبری نیست.

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی امنیت ملی در ادامه برنامه نگاه گفت: امروز رئیس دولت آمریکا به صراحت می‌گوید ما سیاستمان فشار حداکثری است و این را هم اعلام می‌کند و هم اعمال می‌کند اما چرا در این چهل سال ملت ما موفق شد؟ زیرا ملت ما نگاه راهبردی را در همه زمینه ها درک کرده است.

جلیلی افزود: وقتی که آمریکا در سال 32 می آید و بر علیه یک دولت به راحتی کودتا میکند و این حرکت‌های او تا امروز ادامه پیدا میکند یعنی این دشمنی موضوعی نیست که ما بگوییم بلکه با اقدامات او به صراحت بیان می‌شود.بنابراین این نشان می‌دهد که نگاه ما حتی در انتقام هم راهبردی است.

عصو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در همین کشورما عده ای می‌گفتن که نه غزه و نه لبنان که این شعار در خوشبینانه‌ترین حالت حاوی جهالت این افراد است زیرا اینها نمی‌فهمند که نمی‎‌شود در یک منطقه ناامن شما امنیت داشته باشید و آیا می‌شود در منطقه‌ای که توسط دشمن احاطه شده‌اید با دشمنانی که رسما می‌خواهند مانع پیشرفت شما شوند شما پیشرفت کنید؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: یکی از هنرهای امام خمینی این بود که واقعیت‌ها را می‌دید و می‌گفت که وقتی شما می‌بینید دشمنی دارید که برای هر نوع دشمنی آماده است باید آمادگی لازم را داشته باشید و نمی‌توانید در برابر او بی تفاوت باشید.

او ادامه داد: امام(ره) در زمان تسخیر لانه جاسوسی گفت که خود شاه اقرار می‌کرد که من ماموریت دارم برای وطنم و امام می‌گفت که او یک مامور بود و ما به دنبال این هستیم که ببینیم آمر چه کسی است که این بلا را سر ملت ما آورده ؟ پس امام راحل آگاه به کانون اصلی اتفاقات بوده است و اصل هم همین است که اگر کسی می‌خواهد مانع پیشرفت ملت ما شود ما باید مانع شویم و این همان نگاه راهبردی است.

جلیلی افزود: من به یاد دارم که مرحوم مهدوی کنی می‌گفت برای مبارزه با شاه اقدامات بسیاری می‌کردیم که امام خیلی آنها را قبول نداشت و حتی برخی‌ها اقدامات مسلحانه برخی گروه‌ها را امام قبول نداشت بلکه امام می‌گفت شما شاه را هدف قرار بدهید زیرا او که برود همه مسائل حل خواهد شد. بعد از انقلاب هم همین نگاه را داشتند و می‌گفتند شما آمریکا را هدف قرار بدهید زیرا بقیه مشکلات حل خواهد شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: برخی از مقامات آمریکایی می‌گویند بازی عوض شد و مهره‌شان را زدیم ماهم برویم یک مهره را بزنیم نه این بازی اینگونه تمام نمی‌شود ،بازی چطور تمام می‌شود؟ اینکه آنها شکست بخورند و شکستشان این است که از منطقه خارج شوند.

او ادامه داد: این انتقام را ملت ما می‌خواهد و منطقه نیز این قدرت را دارد و امروز این امر مبتنی بر یک تجربه 40 است و اگر یک روزی این موضوع باور دینی ما بود امروز به تجربه عمیق 40 ساله تبدیل شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که آیا با شهادت حاج قاسم این روند کند خواهد شد، گفت: اتفاقا همین چند روز نشان داد که با شهادت او این روند قدرت پیدا کرده و شما می‌بینید که حضور میلیونی متشکل از زن و مرد یعنی این راه با قدرت ادامه دارد.

جلیلی تاکید کرد: این حضور پیام روشنی دارد مبنی براینکه راه حاج قاسم تمام شدنی نیست موضوعی که باعث شده دشمن مستاصل بشود و از همین رو نیز پیام تهدید ارائه می‌کند.

وی ادامه داد: اما می‌خواهم به یک نکته ارزشمند اشاره کنم مبنی براینکه این پیام ملت ما به حاج قاسم بود اما در این شرایط پیام حاج قاسم به ما چیست ؟ پیام او در زمان حیاتش این بود که می‌توان پیروزی‌های بزرگ به دست آورد و شکست‌های سنگین را به دشمن تحمیل کرد که این را در عمل نیز نشان داد.

جلیلی افزود: آیا حاج قاسم یکبار در این برنامه‌های تلوزیونی صحبت کرد مانند امثال من؟ خیر اما چرا مردم شیفته او بودند؟ چون او در عمل حقانیت و راهبرد خود را ثابت کرد. من یادم است که چند سال پیش رفتیم شهر او در بافق و در روستا من خدمت پدر او رسیدم که یک پیرمرد روستایی در یکی از شهرستان‌های کرمان بود. حاج قاسم از یک همچین خانواده‌ای بود و امروز یک شخصیت جهانی شده که هیچکس نمی‌تواند عظمت او را انکار کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: زمانی که من از پدر او پرسیدم چرا حاج قاسم به این مقام رسید پاسخ دادند که من به او نان حلال دادم. بنابراین ملت امروز خاضعانه دربرابر او قیام می‌کند زیرا را از خود می‌داند و می‌فهمد اگر به توانایی خود اتکا کند چه دارایی‌هایی دارد.

جلیلی بیان کرد: یکی از عادت‌های آمریکایی‌ها این بود که هر جا می‌رفتند و در آن منطقه حضور نظامی پیدا کردند، آنجا را ترک نمی‌کردند؛ از سال 1945 که آمریکایی‌ها به ژاپن رفتند تا همین امروز، هنوز پایگاه نظامی خود در ژاپن دارند؛ در آنجا انتخابات و رفراندوم شد، مردم گفتند که باید آن‌ها بروند، اما دولت ژاپن گفت نمی‌توانیم آن‌ها را بیرون کنیم، این وضع همین امروزه 2020 جهان است؛ همین کشور‌هایی که مثلا می‌گویند ما پیشرفت کردیم، این‌ها به همان دموکراسی مردم آن منطقه رای می‌دهند که باید آمریکا برود، اما دولتش می‌گوید ما نمی‌توانیم، چون آمریکا زورگو است.

او ادامه داد: بنده چند سال قبل با نخست وزیر وقت ژاپن ملاقات داشتم، او در میان صحبت‌های خود بیان کرد که سال 88 با شعار اینکه آمریکا باید از ژاپن بروند رای آوردم و انتخاب شدم؛ اما الان می‌بینم که نمی‌توانم این شعار را عملی کنم و باید استعفا کنم و چند ماه بعد استعفا کرد، استدلال او این بود که آمریکایی‌ها را نمی‌توان تغییر داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حاج قاسم طعم شکست را به آمریکا یا چشاند، گفت: ما یادمان نمی‌رود، آمریکا یادداشت‌های متعدد می‌داد و التماس می‌کرد، که ما در عراق تحت‌فشار هستیم. ترامپ ادعا کرد که 7 هزار میلیارد دلار هزینه کرده است اما چیزی به دست نیاورد.

آنها دوباره حرکتی را تحت عنوان داعش شروع کردند که همین آقای ترامپ می‌گوید رئیس جمهور قبل از او، این گروه را ساخته است.

جلیلی تصریح کرد: آمریکا به اصطلاح خود می‌خواست وحشت و ارعاب را درست کند؛ اما آخرین اقدامی که انجام داد نتیجه آن برعکس شد؛ چون ملتی اعتماد به نفس پیدا کرد و دید آمریکا همه کاره نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: امروز ملت عراق این اعتماد به نفس پیدا می‌کند و می‌گوید که نمایندگان آمریکایی در عراق باید خارج شوند، آمریکا در این چهل سال شکست‌های پی‌درپی داشته و در اقدامات خود ناکام بوده است؛ همچنین رژیم صهیونیستی در غزه شکست‌های پی در پی داشته است. بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که چگونه می‌توانیم این پیروزی‌ها و موفقیت‌ها خود را دربرابر آمریکا ادامه بدهیم؛ آمریکا ادعا دارد که قدرت نظامی و اقتصادی و .. دارد؛ اما فقط به این موارد اتکا نمی‌کند؛ بلکه از اهرم‌های اقتصادی و نظامی به اصطلاح از یک ابزار نرم برای ترساندن ملت‌ها استفاده می‌کنند.

جلیلی در ادامه با بیان اینکه برای آمریکا مهم است که ملت‌ها از او بترسند گفت: ترساندن راه پیروزی در برابر برخی کشور‌های که هنوز نمی‌توانند مقاومت کنند است. اکنون دانشمند فیزیکدان ما از چیزی نمی‌ترسد و اقدامات خود را انجام می‌دهد و به سوخت 20 درصد می‌رسد؛ حاج قاسم نماد این شجاعت بود، نماد این نترسیدن.

وی گفت: آمریکا بسیار ضعیف‌تر از چیزی است که خود را نشان می‌دهد، اما در عمل در صحنه شکست پذیری آمریکا را می‌بینیم که آمریکا یک به اصطلاح قدرت پوشالی بیشتر نیست. همین یادداشت‌هایی که آمریکا می‌دهد نشانه استیصال اوست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: در چهار دهه اخیر یکی از مهمترین بحث‌های که آمریکا دنبال می‌کرد این بود که بتواند بین دو ملت در منطقه اختلاف بیاندازد، سال‌ها این مساله ادامه داشت تا دو ملت را نسبت به هم بدبین کند؛ امروز عمیق‌ترین و روابط فرهنگی و علائق ملت‌ها و مردم عراق شکل گرفت؛ در اربعین این اتفاق افتاد و روابط خوب ما با عراق دیده شد.

او افزود: این حادثه اخیر از دو کشور ایران و عراق آن چنان با هم منظور شد که امروز دو ملت با پرچم‌های خود این دو عزیز را تشییع کردند، یعنی در کاظمین، کربلا و نجف پرچم ایران و عراق همراه با تشییع دو عزیز مطرح بود؛ امروز شهید قاسم سلیمانی شهید قدسی شناخته شده است.

جلیلی گفت: ما در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب هستیم مقام معظم رهبری بیان کردند که در چهل سال پیش امریکا را از ایران اخراج کردیم و امروز از منطقه اخراج می‌شود.

‏جلیلی تاکید کرد: جنگ اقتصادی و هر جنگی نمی‌تواند یک طرفه باشد. ملت ما این را قبول نمی‌کند. فریاد انتقام ملت ایران یک برخورد فعال می‌خواهد. با دشمن که گفتگو نمی‌کنند! با کسی که منطق زور دارد گفتگو نمی‌کنند، کار قاسم سلیمانی را می‌کنند و سرش را برایش می‌فرستند. امروز منطق ما اقتدار است. انتقام خواست ملت و حتمی است. انتقام یعنی دشمن را باید از کار خودش پشیمان کرد. اگر انتقام نگیریم دشمن جری می‌شود و جلوتر می‌آید.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها