کد خبر: ۴۶۵۸۵۰
زمان انتشار: ۱۵:۰۴     ۱۸ دی ۱۳۹۸
یادداشت/
ناصر ایمانی
ایران بطور صریح و آشکار از خاک خود و با اعلام خبر آن و پذیرش مسئولیت حمله، به پایگاه آمریکا حمله کرد و نه بصورت پنهانی و یا از طریق گروه های مقاومت. معنای این حرکت جمهوری اسلامی از نظر سیاسی کاملاً مشخص است . مقامات جمهوری اسلامی قبلاً بارها اعلام نموده بودند که اگر بخواهند حمله‌ای نمایند، مسئولیت آنرا صریحاً می‌پذیرند و پنهانی و غیر مستقیم عملیاتی را انجام نمی‌دهند.
 
چرا عین‌الاسد؟ زیرا ایران نمی‌خواست به پایگاه‌های آمریکایی در خاک کشور‌های همسایه حمله کند و به حاکمیت آنها تعرض نماید. اما به آنها اخطار داده است که اگر از پایگاه های آمریکا در خاک آنها به ایران تعرض شود، دیگر امنیتی برای آن پایگاه ها وجود ندارد و ایران به آنها حمله می‌کند.

اما پایگاه عین‌الاسد، عملاً از نظر دولت عراق، پایگاه آمریکایی‌ها نیست زیرا مجلس عراق دستور به تخلیه فوری نیروهای خارجی از خاک عراق داده بود؛ لذا حضور آمریکایی‌ها  غیرقانونی بود.

براساس اظهارات برخی مقامات ایران این موضوع به اطلاع مسئولان عراقی رسانده شده بود و چون حمله آمریکاییها در خاک عراق به فرمانده ایرانی صورت گرفته بود پاسخ نیز باید در همین منطقه داده می‌شد.
حمله محدود به اربیل هم در اقلیم کردستان عراق، بدلیل هشدار به اقلیم بود که پایگاه بعدی امریکا بعد از عین‌الاسد در اقلیم نباشد زیرا رابطه حسن همجواری را مخدوش می‌نماید.

ارتش آمریکا از نظر مصوبه مجلس شورای اسلامی یک گروه تروریستی است که وجود آن در اطراف ایران مخل امنیت ملی ماست، همانطور که پایگاه‌های موشکی سابق شوروی در خاک کوبا ، مخل امنیت ملی آمریکا بود و آن کشور تهدید به حمله اتمی به شوروی کرد.

دلیلی برای حمله به ناوهای آمریکا و یا شناورهای آن کشور در خلیح فارس و دریای عمان هم نبود زیرا فعلا قرار نیست که امنیت دریایی بخطر بیفتد و قیمت نفت بالا رود. مگر آنکه آمریکایی ها از دریا به ایران حمله نمایند که وضعیت متفاوت خواهد شد.

در مجموع تا اینجا پاسخ ایران بسیار حساب شده و دقیق و با رعایت کلیه جوانب سیاسی و حقوقی بود. تا اینکه حرکت بعدی آمریکا چگونه باشد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها