کد خبر: ۴۶۶۰۴۶
زمان انتشار: ۱۳:۵۱     ۲۳ دی ۱۳۹۸
نماینده اراک در مجلس خطاب به وزیر نفت گفت: آیا می‌توانید یک پالایشگاه را که در دوره مسؤولیت شما آغاز شده و به بهره‌برداری رسیده، نام ببرید؟
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در جریان سوال ملی خود از بیژن زنگنه وزیر نفت درباره «پیش‌بینی‌های لازم برای تامین سوخت کشتی ها براساس قوانین بین المللی جدید» در نشست علنی امروز (دوشنبه) پارلمان اظهار داشت: براساس قوانین بین المللی و کنوانسیون حفظ محیط‌زیست باید میزان گوگرد در سوخت کشتی ها به نیم درصد کاهش پیدا کند و بسیاری از کشورها تاکنون این موضوع را به اجرا درآورده اند.

وی افزود: در نفت کوره مورد استفاده در کشتی ها اکسید گوگرد به صورت ضایعات از کشتی ها در محیط زیست رها می شود و نفت کوره ای که در حال حاضر در حمل و نقل دریایی ما استفاده می شود بین 3 تا 5 درصد گوگرد دارد و قوانین بین المللی در این حوزه طی 5 سال آینده یک تریلیون هزینه اجرای قوانین حوزه محیط زیستی سازمان بین المللی حمل و نقل دریایی می شود.

کریمی با انتقاد از آنچه که بی توجهی وزارت نفت و صنایع تبدیلی و پالایشگاهی می دانست، گفت: بسیاری معتقدند تاکید آقای زنگنه بر خام فروشی به جای توسعه پالایشگاهی باعث اثرگذاری تحریم ها در صنعت نفت کشور شده است.

وی خاطرنشان کرد: آیا ایشان می تواند نام یک پالایشگاه را که در دوره مسئولیت او آغاز و به بهره برداری رسیده است ببرد؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر نبود پیش بینی های صورت گرفته برای احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس و پالایشگاه اراک در دولت های گذشته امروز تحریم بنزین کشور را با مخاطره مواجه می کند و در این شرایط است که شاهدیم علیرغم آمادگی قرارگاه سازندگی برای ساخت فاز 4 پالایشگاه ستاره خلیج فارس وزارت نفت همکاری های لازم را صورت نمی دهد.

نماینده مردم اراک در مجلس ادامه داد: خودداری صاحبان کشتی ها از اجرای این قوانین موجب مشکلات بیمه ای برای آن ها خواهد شد و در حالی که ما در اجلاس 2014 خواستار تعویق اجرای قوانین مذکور شدیم این درخواست مورد قبول قرار نگرفت و با توجه به اینکه 4 درصد از مصرف سوخت حاصل از نفت در دنیا به حمل و نقل دریایی اختصاص دارد و نفت کوره بیشترین مصرف را در کشور و جهان دارد باید پیش بینی های لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران حدود 17 سال پیش قوانین مرتبط با حفظ محیط زیست در حمل و نقل دریایی را پذیرفته، گفت: یکی دیگر از مواردی که براساس این قانون باید اجرایی شود نصب یک قطعه فنی در خروجی سوخت کشتی ها است تا مانع از انتشار اکسید گوگرد در هوا شود و در حال حاضر هیچ کدام از کشتی های ما این قطعه را نصب نکرده اند.

کریمی تصریح کرد: نفت کوره به عنوان یکی از سوخت های ارزان نسبت به گازوئیل مزیت نسبی برای حمل و نقل دریایی است و با توجه به قوانین جدید این هزینه ها طی سال های آینده به شدت افزایش پیدا می کند و صرفه اقتصادی حمل و نقل دریایی به مخاطره می افتد و در حالی که 70درصد هزینه های حمل و نقل، ترابری، باربری و سایر خدمات دریایی مربوط به هزینه سوخت می شود افزایش قیمت سوخت این صنعت را در کشور به مخاطره می اندازد.

وی خاطرنشان کرد: باید توجه کرد طی سال های آینده درخواست برای نفت کوره با گوگرد بالا کاهش پیدا می‌کند و در حال حاضر 9 پالایشگاه در کشور مشغول تولید نفت کوره هستند و 52 میلیون لیتر صادرات در این حوزه داریم و میلیونها دلار در سال، کشتی ها نفت کوره خریداری می کنند.

نماینده اراک در مجلس عنوان کرد: تعبیر استاندارد سوخت زیان های اقتصادی فراوانی به دنبال خواهد داشت و سوال من این است که وزارت نفت در حالی که 15 سال از 17 سالی که از عضویت ایران در این کنوانسیون در دوره آقای زنگنه بوده است چه برنامه ریزی برای حل این مشکلات کرده است؟

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها