آخرین اخبار
کد خبر: ۴۶۶۶۴۴
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
برهم زدن قاعده بازی سیاست توسط اصلاح طلبان؛
هجمه به شورای نگهبان و تشکیک درباره وظایف و حدود اختیارات این شورا ازجمله استراتژی‌هایی است که اصلاح‌طلبان به‌صورت یک روش دائمی از ابتدای انقلاب و در پوشش‌های مختلف و با اهداف گوناگون آن را به اجرا درآورده‌اند. امروز نیز برای انتخابات دوم اسفند 98 و دوره یازدهم مجلس این استراتژی را عملیاتی کرده‌اند.

سرویس سیاسی پایگاه 598-رضا احمدزاده؛ هجمه به شورای نگهبان و تشکیک درباره وظایف و حدود اختیارات این شورا ازجمله استراتژی‌هایی است که اصلاح‌طلبان به‌صورت یک روش دائمی از ابتدای انقلاب و در پوشش‌های مختلف و با اهداف گوناگون آن را به اجرا درآورده‌اند. امروز نیز برای انتخابات دوم اسفند 98 و دوره یازدهم مجلس این استراتژی را عملیاتی کرده‌اند. درواقع اصلاح‌طلبان برای اینکه اذهان عموم را درگیر خواسته‌های خود کنند پیش از هر انتخاباتی حواشی خاص و دوقطبی کردن فضا به نفع خود به وجود می‌آورند.

راه‌کار آغازین این استراتژی نیز خیل زیاد ثبت‌نام کنندگان مجلس در مراکز ثبت‌نام می‌باشد که موارد قابل‌ذکر می‌باشد:

1- در سیاهی لشگر بودن این جماعت همین بس که با نظری کوتاه به لیست ایشان و شرایطی که اعلام کرده‌اند می‌توان به‌راحتی دید که بالای 90 درصد آنان فاقد حتی بدیهی‌ترین شرایط کاندیدا شدن در انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده‌اند و گلایه و جنگ رسانه‌ای اصلاح‌طلبان و عوامل استحاله گرا درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای اصلاح‌طلبان چنان در این میان رنگ می‌بازد که به‌سرعت تنور داغ مظلوم‌نمایی اصلاح‌طلبانه این جریان رو به سردی می‌رود.

2- تمام این افراد روانه مراکز ثبت‌نام می‌شوند تا کاندیداهای خاکستری اصلاحات در میان ایشان شناخته نشوند و قطعاً ایشان کسانی هستند که شرایط ثبت‌نام را دارند اما در میان خیل افراد فاقد صلاحیت دیده نخواهند شد لذا بکار بردن تاکتیک بزرگنمایی و اغراق در این مسیر می‌تواند این امر را القا کند که حاکمیت نمی‌خواهد جریانی به‌غیراز حامیان خود را در مسند قوه مقننه و طبیعتاً در سال 1400 در مسند قوه مجریه ببیند که این موضوع نیز در هفته‌های جاری بارها از سوی اصلاح‌طلبان تکرار و مورد تأکید قرارگرفته است.

البته در این میان حسن روحانی نیز از قافله همراهی با حامیان خود عقب نماند و در برخی جلسات و دیدارهای عمومی خود به این موضوع اشاره کرد آنجایی که:

حسن روحانی در جلسه ۲۵ دی‌ماه در بخشی از صحبت‌های انتخاباتی خود تیغ کلام را روی موضوع بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان کشید و در جمع اعضای کابینه دولت که هم «وزیر کشور» و هم «وزیر اطلاعات» حضور دارند، می‌گوید: «به مردم نگویید که برای هر صندلی چند نفر کاندیدا است، بلکه بگویید از هر جناح چند نفر کاندیدا برای کسب یک کرسی وجود دارد. مردم تنوع می‌خواهند. حضور کاندیدا از یک جناح، به معنی انتخابات نیست؛ در میدان انتخابات بگذارید همه گروه‌ها شرکت کنند. ضرر نمی‌کنید. با یک جناح نمی‌شود کشور را اداره کرد.» موضوعی که به مناظره شورای نگهبان و دولتمردان منتهی شد.

این در حالی است که دولتمردان به‌خوبی می‌دانند که شورای نگهبان نه بر اساس جناح‌های سیاسی بلکه با استفاده از قانون به تائید یا رد صلاحیت افراد می‌پردازد و جناحی کردن وظایف شورای نگهبان رویه خطرناکی است که می‌تواند وحدت ملی حول محور ولایت و قانون را با خطر مواجه سازد.

3- با اذعان به اینکه شورای نگهبان معصوم و عاری از اشتباه نیست اما چرا در همه دوره‌ها جریان مدعی اصلاح و اعتدال سعی می‌کند با حمله به شورای نگهبان و جنجال بازی رأی بیاورد؟! باور داریم که اعتدالیون و اصلاح‌طلبان تجمع کرده در دولت، در حمله به شورای نگهبان به یک‌زبان مشترک رسیده‌اند و علیرغم تلاشی که اصلاح‌طلبان کردند تا خود را از هزینه‌های تائید و همراهی با سیاست‌های سوء مدیریتی دولت روحانی برهانند اما این وحدت بنا به‌ ضرورت‌های سیاسی امروز حاصل‌شده است. لیکن سؤالی که در اینجا پیش می‌آید این است که:

آیا واقعاً روحانی در سوزن تعادل کفه رقابت‌ها به‌درستی ایستاده است یا خیر؟ عملکرد روحانی دراین‌باره مسیر فراجناحی بودن را نشان نداده است. در اثبات این ادعا، به یاد داریم که بسیاری از ثبت‌نام کنندگان در همان مرحله اول توسط وزارت کشور (فله‌ای و کیلویی؟!) رد صلاحیت شدند اما روحانی در این مرحله حضور نداشت، وقتی ثبت‌نام کنندگان از غربال وزارت کشور گذشتند و به شورای نگهبان رسیدند ناگهان روحانی ظاهر شد و مواضعی را گرفت که تعجب همگان را برانگیخت وقتی این تعجب همگان دوچندان گشت که روحانی وقتی با مشاهده چشم‌انداز انتخابات پیش رو فهمید که امید به پیروزی همفکران دولت اعتدال همانند مجلس دهم نخواهد بود در نتیجه مانند همیشه به سلاح کلام و گفتار دست برد و در دو جا تعارض عمل و رفتار خود با گفتار و وعده‌های داده‌شده‌اش مبنی بر ولایتمداری وحدت و فراجناحی عمل کردن را به نمایش گذاشت:

* وی بار اول در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور خطاب به مردم با تأکید بر اینکه «نباید با صندوق قهر کرد و امروز روزی است که باید پای صندوق رأی رفت «گفت: اگر می‌گویید مجلس بعدی صد درصد مال شما است، بگذارید لااقل یک رقابت شکل بگیرد و مشارکت باشد، مجلس هم مال شما و نوش جانتان.»

* وی بار دوم نیز در توئیتی درباره انتخابات چنین نوشت: بزرگ‌ترین خطر برای حاکمیت ملی ما روزی ست که انتخابات تشریفات شود، جای دیگری انتصاب بفرمایند، مردم پای صندوق بروند و فقط تشریفات انتخابات را انجام دهند.

درمجموع برهم زدن قاعده بازی سیاست از سنت‌هایی است که حداقل می‌دانیم که برای اصلاح‌طلبان ملکه ذهن و رفتارشان شده است و امیدواریم این خصوصیت به روحانی و دولتش سرایت نکرده باشد که در این صورت شاید تکرار برهه‌هایی از تاریخ انقلاب اسلامی در این زمان دور از انتظار نباشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: