کد خبر: ۴۷۱۴۸۳
زمان انتشار: ۰۹:۲۲     ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حضرت امام خمینی «ره»مردی فراسوی زمان:

«و جعلنا منهم أئمّة یهدون بأمرنا لمّا صبروا و کانوا بأیاتنا یوقنون[1]»

«از ميان آن قوم پيشوايانى پديد آورديم كه چون صبورى پيشه كردند و به آيات ما يقين داشتند، به فرمان ما به هدايت مردم پرداختند.»

چهاردهم خرداد امسال سالروز سی یکمن سال درگذشت حضرت امام خمینی (ره) بود ،امامی که بعد از گذشت این همه سال از رحلت ایشان هنوز یاد و ارمانهای او نه تنها در کشور ما ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است بلکه دربیشتر کشورهای دنیا و ملت های آزاده دنیا که درآنها مبارزه با ظلم واستکباروجود دارد دارای اهمیت فراوان است و در انجا به بزرگی و عظمت یاد می شود و از جهت دیگر نه تنها فرمایشات ایشان کهنه و قدیمی نشده است بلکه چونان چشمه زلال و آب روانی که به تازگی از چشمه می جوشد دارای جذابیت و طراوت خاصی است.

و اکنون که بعد از گذشت سی و یک سال از رحلت ایشان می گذرد در چهار گوشه دنیا صدای مظلومیت خواهی و مبارزه با ظالمان هر روز بیشتر از قبل شنیده می شود. و باید گفت که حضرت امام (ره)با فتح الفتوح[2] خویش که همان تربیت جوانان انقلابی بود ستون های کاخ استکبار جهانی و ایادی انرا به لرزه در آورد.و هنوز فرمایشات گهر بار ایشان تازگی خود را دارد و کانه برخی از جملات ایشان برای زمان ما گفته شده است و از این جهت است که می شود ایشان را فراتر از زمان یا مردی فرا سوی زمان نامید .

و از ان جهت که آگاهی عمیق از شخصیت قدسی رهبر کبیر انقلاب و آثار جهانی او ،بزرگترین وظیفه انقلابیون خردمند و شیفتگان راه و منش امام خمینی (ره) است همانطور که حضرت امام خامنه ای می فرمایند :«بزرگ ترین وظیفه ما این است که مشخصات عصری را که امام خمینی آغاز کردند وملت را در فضای آن قرار دادند و به جهان اعلام فرمودند بدانیم و این مشخصه ها را حفظ کنیم.»[3]

و باز ایشان در جای دیگری می فرمایند :«سزاوار است محققان جوان پیگیر ما در ریشه های سیاسی و اجتماعی و تاریخی درباره ی آن به کنکاش برخیزند »[4]

لذا آنچه که نویسنده این نوشتار به دنبالآن است بررسی و پیدا کردن راز مانایی و فراتر اززمان بودن شخصیت حضرت امام خمینی است .یکی از راههای بررسی شخصیت بزرگ مردان تاریخ بررسی ابعاد زندگی آنها در کلام یاران و اصحاب ایشان است . با بررسی کلمات و جملات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای به عنوان یکی از اصحاب و یاران حضرت امام خمینی (ره) به دو خصوصیت قرآنی در وجود امام بر خواهیم خورد که ایشان امام بزرگوار ما را مصداق آن خصوصیت اخلاقی می دانند و این دو خصوصیت را عامل آن می دانند که امام راحل هم عرض پیغمبران الهی و ائمه عظیم الشان اسلام قرار بگیرند.

این دو خصوصیت عبارتند از 1-صبر 2- یقین.

حضرت امام خامنه ای در چهاردهمین سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) این طور می فرمایند :

«مایلم عرایض خود را با آیه‌ای از قرآن آغاز کنم کهامامبزرگوار ما مصداق آن بود. در سوره مبارکه سجده، خدای متعال ضمن بیان حالات ملتها و اقوام و انسانهای مبارز و پر تلاشِ مؤمن، این تعبیر را میفرماید: «و جعلنا منهم أئمّة یهدون بأمرنا لمّا صبروا و کانوا بأیاتنا یوقنون[5]»؛ کسانیکه دو خصوصیت و دو امتیاز را در خود به‌وجود آوردند، به این موهبت بزرگ سرافراز شدند که خدای متعال زمام هدایت مجموعه‌های انسانی را به آنها سپرد. آن دو خصوصیت، یکی صبر است و دیگری یقین؛ «لمّا صبروا و کانوا بأیاتنا یوقنون». یقین، همان ایمان آگاهانه و روشن‌بینانه است که وسوسه‌ها نمیتواند آن را در دل انسان، سست‌بنیاد کند. صبر، خصوصیتی است که به یک انسان بزرگ این امکان را میدهد که در راه آرمانهایی که آگاهانه و روشن‌بینانه انتخاب کرده است، به هنگام مواجهه با مشکلات، خود و راه خود را گم نکند؛ هدف را فراموش نکند و منصرف نشود. همه پیغمبران، همه هدایتگران و همه کسانیکه توانسته‌اند در مسیر تاریخِ بشر یک اثر ماندگار و تحسین برانگیز از خود به جا بگذارند، باید از این دو خصوصیت برخوردار میبودند.امامراحل ما، این تجدیدکنندهحیات اسلام در میان ملّت ما و امّت اسلامی، از این دو خصوصیت برخوردار بود.[6]

1. صبر حضرت امام خمینی (ره):
امام را از جهت صبر و بردباری در ناملایمات به اقیانوس تشبیه می کنند؛ اقیانوسی که در برابر ناملایمات و مشکلات آرام و صبور ومتین بود و در برابر تبعیض‌ها و ناعدالتی‌ها و ظلم‌ها خروشان و پرتلاطم ؛ اقیانوسی که کرانه های آن را کسی ندید
اقیانوسی که با گذشت سالیان از طراوت و کرامت آن کاسته نشد. درک روحیات امام درعرصه‌های گوناگون حقایق فراوانی رابرای ما معلوم می دارد و ما را کمک می کند که امام را فراتر از آنچه تا کنون شناخته ایم ، بشناسیم.
تعبیر «اقیانوس» را رهبر معظم انقلاب درباره ایشان به کار برده اند:« نوع دشمنی هایی که علیه نظام ما شد، در تاریخ نظامهای دنیا بی سابقه است. در کجا سراغ دارید که بلوک شرق و غرب متفقا ، با هم دیگر تصمیم بگیرند به دولتی کمک نکنند و به دشمن او کمک برسانند ؟... در چنین شرایط سخت و دشواری ، ما که مسئولیت اداره کشور را بر عهده داشتیم به او پناه می بردیم . آن بزرگوار ، مثل اقیانوسی عمیق و آرام بود و هیچ تلاطمی در او تاثیر نداشت. با نگاه او به آرامش می رسیدیم و مشکلات بزرگ را کوچک می یافتیم» .[7].

2. یقین امام خمینی(ره):

یکی از ویژگی های حضرت امام خمینی (ره) یقین و اعتقاد راسخ به خداوند متعال و کلمه توحید« لا اله الا الله» بود یعنی به واقع خداوند متعال را عامل هر حرکت و پیروزی می دانست به توحید افعالی اعتقاد راسخ داشت .از این جهت است که امام راحل را نمی توان فقط به عنوان یک مدعی دانست بلکه ایشان با ایمان راسخ به خدا ،عارفی راستین بود که سراسر هستی را در برابر او هیچ می دید و دست عنایت الهی را همراه در طول فعالیت های انقلابی و استکبار ستیزی خود به عینه مشاهده می نمود.

خاطره ای که استاد شهید مطهری نقل کرده، شاهدی بر تأیید این حقیقت است:

"دوستانی که در دوره قم بودند می دانند که من لااقل 12 سال در خدمت ایشان تحصیل کرده ام؛ باز در سفری که به پاریس رفتم چیزهایی از روحیه این مرد کشف کردم که نه تنها بر ایمان من بلکه بر حیرت من افزود. وقتی که برگشتم رفقا پرسیدند: چه دیدی؟ گفتم چهارتا «آمَنَ» دیدم: «آمَنَ بِهَدَفِهِ» به هدفش ایمان دارد. دنیا جمع بشوند نمی توانند او را از هدفش منحرف کنند. «آمَنَ بِسَبیلِهِ» به راهی که برای هدف خودش انتخاب کرده ایمان دارد، امکان ندارد او را از این راه منصرف کرد؛ شبیه همان ایمانی که پیغمبر به هدفش و به راه خودش داشت. و «آمَنَ بِقَوْمهِ». من دیدم در همه رفقا و دوستانی که من سراغ دارم احدی به اندازه ایشان به روحیه مردم ایران ایمان ندارد. افرادی به ایشان می گویند کمی آرام تر، مردم سرد می شوند، مردم از پا درمی آیند. می گوید مردم این طور نیستند که شما می گویید، من مردم را از شما بهتر می شناسم. از همه بالاتر: «آمَنَ بِرَبِّهِ». در جلسه خصوصی ایشان به من گفت: «فلانی این ما نیستیم [که این نهضت را ایجاد کرده ایم، ] من دست خدا را حس می کنم. » آدمی که دست خدا و عنایت خدا را حس می کند و در راه خدا قدم برداشته، مصداق آن اصل قرآنی است: انْ تَنْصُرُوا اللَّهَ ینْصُرْکمْ. . . . "[8][9][1]-سوره سجده آیه 24.

[3]-بینات در 28/03/68.

[4]-پیام معظم له به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ،بهمن 77.

[5]-سجده آیه 24.

[6]-بیانات در چهاردهمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره).

[7]-مجله حوزه ، ش 94و95 ،ص10.

-[8]مجموعه آثار استاد شهید مطهری (آینده انقلاب اسلامی ایران)، ج 24، ص132- 133)

[9]-عصر امام خمینی (ره)،حاجتی ،احمد رضا.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها