کد خبر: ۴۷۴۶۶۱
زمان انتشار: ۱۱:۴۴     ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
بانک جهانی از طریق سازمان بهداشت جهانی ۵۰ میلیون دلار وام به ایران پرداخت کرد.
به گزارش پایگاه 598، به نقل از اقتصادنیوز، موافقت با پرداخت این وام در خرداد ماه امسال اخذ شد. موافقت با این وام با وجود مخالفت آمریکا در هیات مدیره بانک جهانی صورت گرفته است.

بدین ترتیب ایران توانست رابطه مالی خود با بانک جهانی را به حالت عادی بازگرداند.این نخستین پروژه ایران بعد از ۱۵ سال قطع همکاری مالی با بانک جهانی است.پروژه اخیر با هدف کنترل بیماری کرونا در بانک جهانی به تصویب برساند.

۱۵ سال محروم از وام

ایران سالهاست عضو بانک جهانی است اما به واسطه قطع یا نوسان در روابط سیاسی با دولت های سهامدار عمده این نهاد از سال ۱۳۸۴ عملا هیچ وام جدیدی به ایران تعلق نگرفته است.این در حالی است که ایران در طول تمامی این سالها حق عضویت خود را پرداخت کرده اما نتوانسته از کمک های مالی این نهاد استفاده کند.
در این مدت بانک جهانی کمک های فنی محدودی به ایران در برخی حوزه ها داشته است.

تصویب پروژه ۵۰ میلیون دلاری ایران در بانک جهانی علاوه بر تامین اعتبار بخش بهداشت ایران در موقعیت حساس کنونی یک پیام سیاسی نیز دارد.

پیام سیاسی وام میلیون دلاری

دونالد ترامپ در اوائل دوران ریاست جمهوری خود سیاست مخالفت آمریکا با درخواست های وام ایران از بانک جهانی را علنی کرد.
او علنا از نماینده آمریکا در این نهاد خواست اجازه ندهد بانک جهانی به ایران وام بدهد.

آمریکا یکی از بزرگ ترین سهامداران بانک جهانی است و رییس این نهاد با نظر دولت آمریکا تعیین می شود.در خصوص پروژه اخیر هم امریکا در هیات مدیره مخالف بود اما بانک جهانی با پرداخت موافقت کرد.این در حالی است که صندوق بین المللی پول که کشورهای اروپایی در تعیین رییس آن دست بالا را دارند هنوز با درخواست ایران برای برخوداری از کمک های اضطراری موافقت نکرده است.

پرداخت وام ۵۰ میلیون دلاری به ایران در چنین وضعیتی می تواند یک موفقیت سیاسی به حساب آید.

اهداف ایران از وام ۵۰ میلیون دلاری

ایران قصد دارد با استفاده از این منابع اقدام با تقویت بخش بهداشت برای مقابله با بیماری کرونا کند.تهیه تجهیزات و واکسن اهداف اصلی ایران در این پروژه هستند.مقام های وزارت بهداشت گفته اند اولویت در بخش تجهیزات مناطق فقیر و کمتر توسعه یافته کشور است.

مجوز آمریکا برای وام میلیون دلاری به ایران

گفته می شود با موافقت دفتر کنترل سرمایه های خارجی آمریکا «اوفک» وام ۵۰ میلیون دلاری حدود دو هفته پیش به حساب سازمان بهداشت جهانی واریز شده است.در واقع از این مسیر تحریم های مالی ایران نیز دور زده است.ایران نیز فهرست درخواست ها خود را برای سازمان بهداشت جهانی ارسال کرده است.

تجهیزات و واکسن آنفولانزا اقلام اصلی ایران

در فهرست درخواستی ارسال شده از سوی ایران به سازمان بهداشت جهانی گفته می شود در کنار تجهیزات واکسن آنفولانزا یکی از سفارش های خرید اصلی بوده است.آنفولانزای فصلی در ایران معمولا در پاییز شیوع پیدا می کند.در دوره گذشته نزدیک به ۱۸۰ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.در سال جدید با توجه به شیوع کرونا کنترل ویروس آنفولانزا اهمیت مصاعفی پیدا می کند.زیرا شیوع دو ویروس به طور همزمان علاوه بر فشار بالا بر بخش درمانی موجب نرخ بالای مرگ می تواند شود.

آخر شهریور موعد تحویل سفارش ایران

مسئولان سازمان بهداشت جهانی به وزارت بهداشت ایران اعلام کرده اند از زمان واریز وجه و نهایی شدن فهرست سفارش های ایران دو ماه زمان لازم دارند تا برگزاری مناقصه این درخواست ها را تهیه کنند.با توجه به زمان واریز وجه پیش بینی می شود اقلام مورد نیاز وزارت بهداشت تا پایان شهریور به ایران برسد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
پر طرفدار ترین ها