آمار شاخص بورس یک پله دیگر سقوط کرد
کد خبر: ۴۷۹۷۰۰
زمان انتشار: ۱۳:۵۳     ۰۳ آبان ۱۳۹۹
شاخص بورس امروز شنبه 3 آبان ماه، با حدود 38 هزار واحد کاهش نسبت به روز قبل به رقم 1.374.048 واحد رسید تا روند معاملات در هفته جاری نیز همچنان نزولی باشد.
به گزارش پایگاه 598، شاخص بورس امروز شنبه 3 آبان ماه، با حدود 38 هزار واحد کاهش نسبت به روز قبل به رقم 1.374.048 واحد رسید تا روند معاملات در هفته جاری نیز همچنان نزولی باشد.

وضع قوانین حمایتی برای بهبود شاخص بازار بورس و اعتماد فعالان بازار و همچنین خبر اجرایی شدن تزریق منابع مالی صندوق توسعه ملی برای بازارگردانی در بورس در هفته های گذشته باعث رشد شاخص شد و همین روند در هفته گذشته با اخبار مثبتی که برای گروه بانکی به گوش رسید، نیز آغاز شد ولی در معاملات هفته جاری این روند طبق پیشبینی کارشناسان متوقف شد تا بازار همچنان در نوسان باشد.

بخش نامه بانک مرکزی در هفته گذشته مبنی برافزایش نرخ تسعیر ارز و کاهس سود سپرده ها باعث رونق بازار سهام گروه نمادهای بانکی شد اما این روند در هفته جاری متوقف شد که از جمله دلایل آن می توان به عرضه باقی مانده واحدهای دارایکم تحت عنوان «دارا سوم» توسط دولت اشاره کرد.

عرضه سهام توسط حقیقی ها می تواند حاکی از تحولات هفته گذشته و وجود امکان نقد کردن سهام برای ورود به بازارهای موازی باشد. کدهای حقوقی نیر امروز بیشتر فروشنده یا بی تفاوت نسبت به معاملات ظاهر شدند.

از سویی نارضایتی برخی حقوقی ها از تعیین قیمت دستوری در بورس کالا از جمله علل سقوط بازار عنوان شده است.

شاخص هم وزن بازار نیز با 4762 واحد کاهش مواجه شد و به رقم 389.117 رسید.

نمادهایی همچون فولاد، فملی،کگل، شتران و وبملت بیشترین سهم را در سقوط شاخص امروز داشتند که همین موضوع نویددهنده کاهش ارزش پرتفوی سهام عدالت است چراکه تاثیرگذارترین نمادهای این سبد از همین شرکت ها تشکیل می شود.

شاخص بازار فرابورس با 294 واحد کاهش به رقم 16.675 واحد رسید. این بازار امروز بیشترین تاثیر منفی را از نماد نمادهای آریا، مارون، شگویا و وسپهر پذیرفت.

از سوی دیگر یکی از مهم ترین نماد های این روزها یعنی صندوق های etf دولتی زیر ذره بین کارشناسان بازار قرار دارند.

دارایکم با حجم خرید قابل توجهی مواجه شد و در پایان معاملات با کاهش قیمت 8 درصدی نسبت به روز قبل به رقم هر واحد 18هزار و هشتصد تومان رسید تا همچنان فاصله 5 هزار تومانی معاملات خود با ارزش ذاتی اش را حفظ کند.

صندوق etf دوم موسوم به «پالایش یکم» نیز که تاروزهای عملا سوددهی خاصی برای خریداران خود نداشت و تقریبا اغلب نمادهای آن به پایین تر ازمقداری که دولت فروخته رسیده بودند، پس از حمایت کدهای حقوقی در هفته های گذشته، در معاملات 3 آبان توانست راه طولانی برای شاد کردن خریداران خود دارد چراکه تمام نمادهای آن امروز با صف فروش مواجه شد.

وضعیت بازار که در روزهای گذشته به نگران کننده ترین حالت خود رسیده بود براساس نظر اغلب کارشناسان که بورس در گذشته هم شاهد چنین روزهایی بوده است، آماده آغاز دوره رشد شده است.

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که روند اخیر بازار بورس به دلیل هیجانات افراد تازه وارد در بورس و رشد بازارهای موازی بوده است و آغاز دوره رشد جدید بازار بورس از روزهای آینده رقم خواهد خورد اگر چه رخدادهای سیاسی بین المللی می توانند نقش ریسک پذیری در بازار ایفا کند و نوسانات آن را ادامه دهد.

از سوی دیگر تعیین نرخ ها در بازار بورس کالا بر مبنای دلار 24 هزار تومانی نیز یکی از دلایل بی تفاوتی حقوقی ها نسبت به ارزش سهام شرکت های کالایی بزرگ همچون فولاد و سیمان شده است.
اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها