کد خبر: ۴۸۳۲۵۴
زمان انتشار: ۱۵:۱۲     ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
زمزمه‌هایی که از بازگشت به برجام خبر می‌دهد؛
بازگشت امریکا به برجام بدون برداشته شدن کامل تحریم ها، به منزله قبول مطالبات وحشیانه غرب و تن دادن به ادامه بازی یک طرفه است و از نظر جمهوری اسلامی ادامه پای بندی یک طرفه به برجام هم حماقت است، هم خیانت است و علاوه بر تحمیل خسارات مضاعف، گناهی نابخشودنی بوده و تضییع حقوق حقه مردم ایران را در پی دارد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مروری اجمالی بر عمر ۶۶ ماهه برجام از ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ تا امروز، از این حقیقت تلخ پرده بر می‌دارد که این توافق یک عقد دوطرفه نبوده یک دیکته دستوری و یک طرفه بوده که ایران ملزم به انجام کامل و بی، چون و چرای آن بوده و به هیچ وجه قابل اجرا نبوده است:

فریب افکار عمومی و دوقطبی‌سازی کاذب پیش از انتخابات ۱۴۰۰

ایران متعهد به متن و بطن برجام

ایران طبق متن برجام متعهد شده است که به غرب اطمینان بدهد که قصد تولید بمب هسته‌ای ندارد. غرب علناً و آشکارا مدعی است ایران علاوه بر ارائه تضامین لازم مبنی بر پرهیز و ممانعت از تولید بمب هسته ای، باید طبق متن برجام (با خوانش غرب) اطمینان بدهد که قصد شرارت و ناامنی در منطقه غرب آسیا و تهدید صلح بین الملل و حتی تهدید منافع غرب در منطقه را ندارد.

بدیهی است این مطالبه غرب نه تقریباً بلکه تحقیقاً غیرقابل تحقق بوده و هرگونه اقدام اعتمادساز ایران موجب توقع و مطالبه بیشتر غرب از ایران خواهد بود. اهداف دو طرف در برجام مطلقاً با هم تطبیق نداشته و ندارد. هدف ایران از تن دادن به برجام، تن دادن به مطالبات ظالمانه و فراقانونی غرب و عبور از حقوق حقه ملت ایران در موضوع هسته‌ای در مقابل رفع تحریم‌ها بوده است، اما هدف طرف غربی بنا به اذعان علنی سردمداران زورگوی کشور‌های غربی عضو برجام، فراتر از موضوع برجام، رفع تهدید از منافع!

غرب و رژیم صهیونیستی و به تسلیم کشاندن و تبدیل ایران به کشوری تابع صد درصدی قیودات و الزامات من درآوردی غرب در اداره جهان. بر این اساس هر عقل سلیمی متوجه این حقیقت می‌شود که رفع تحریم‌ها برخلاف اهداف غرب خواهد بود. با درک این واقعیت درباره اهداف غرب از برجام تردیدی باقی نمی‌ماند که برجام صرفاً یک توافقنامه کاغذی بوده و انتظار گلابی از چنین توافقنامه‌ای اگر ناشی از بلاهت سیاسی نبوده باشد ناشی از خوش بینی کاذب و متوهمانه است.

جان دوباره برجام با حضور بایدن

با پیروزی بایدن در انتخابات امریکا (که خود از مسببان اصلی برجام بوده و قبل از رسیدن به کاخ سفید صریحاً از تشدید تحریم‌ها و زدن الحاقیه به برجام سخن گفته)، اصلاح طلبان در یک همراهی آشکار با رسانه‌های بیگانه و شبکه نفوذی‌های غرب در ایران تلاش مضاعفی را برای بزرگنمایی بازگشت امریکا به برجام آغاز کرده اند. آنچه که غرب در خیمه شب بازی جدید خود دنبال می‌کند این است که بازگشت احتمالی امریکا به برجام را به عنوان یک کادوی بزرگ به ملت ایران قالب کند و با دوقطبی سازی ملت و ایجاد خوشحالی کاذب و دروغین و از طریق تحریک افکار عمومی، جمهوری اسلامی را وادار به نشستن پای میز مذاکره نماید همچنین اروپایی‌ها در پی پروپاگاندا و بازگشت بدون هزینه امریکا به برجام است.

خواسته ایران از برجام شفاف و روشن است

بازگشت امریکا به برجام بدون برداشته شدن کامل تحریم ها، به منزله قبول مطالبات وحشیانه غرب و تن دادن به ادامه بازی یک طرفه است و از نظر جمهوری اسلامی ادامه پای بندی یک طرفه به برجام هم حماقت است، هم خیانت است و علاوه بر تحمیل خسارات مضاعف، گناهی نابخشودنی بوده و تضییع حقوق حقه مردم ایران را در پی دارد و همان گونه که در سال ۸۳ به فرمان رهبری، رئیس دولت اصلاحات ملزم به جبران راه غلط طی شده و رفع موانع خودخواسته شد، اینک نیز مطالبه روشن و قاطع ملت از آقای روحانی این است که در این واپسین روز‌های عمر دولت خود به بازگشت فوری به گذشته درخشان و مسدود نمودن راه بر طاغیان و یاغیان غربی همت گمارده و مطالبه اقدامات متنا ظر از غرب را در عصر برجام عملی در دستور کار خود قرار دهد.

برنامه هسته‌ای ایران و برجام

در تاریخ ۴ ژانویه سخنگوی دولت ایران، علی ربیعی اعلام کرد که ایران غنی سازی اورانیوم را با ۲۰ درصد فراوانی آغاز کرده است. طبق مقررات آژانس انرژی هسته‌ای بین المللی، میزان فراوانی اورانیوم غنی شده با درجه معدنی تا ۲۰ درصد است و ایران فراوانی اورانیوم غنی سازی شده را به ۲۰ درصد افزایش داده است، این بدان معناست که مساله هسته‌ای ایران به لحظه حساس نزدیک شده و توافق هسته‌ای ایران دوباره مورد سوال قرار گرفته است.

مبانی فعالیت‌های افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران در اول ژانویه ۲۰۱۶ ایران همواره یک پیرو و مجری فعال بوده است، ولی با این حال، پس از روی کار آمدن رییس جمهور ترامپ، او بار‌ها مفاد مربوط به توافق هسته‌ای ایران را نقض کرد و سرانجام در ماه مه ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران خارج شد. علاوه بر ایالات متحده، سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان هم مطابق با مفاد مربوط به این توافقنامه عمل نکردند که این امر حمایت از منافع ایران را که همیشه به توافق عمل کرده است، غیرممکن می‌سازد. در کنار این اقدامات، ایالات متحده تحریم‌های خود علیه ایران را شدیدتر کرده است.

در این مورد، شورای عالی امنیت ملی ایران، یک سال پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران، مطابق ماده ۲۶ و ماده ۳۶ توافقنامه، تصمیم گرفت که به تدریج انجام بخشی از مسوولیت‌های توافق هسته‌ای ایران را متوقف کند و برخی اقدامات، از جمله افزایش غنی سازی اورانیوم را انجام دهد. از نظر عینی، دلیل اصلی مساله هسته‌ای ایران که در حال حاضر چنین وضعیت متشنجی دارد، تخریب توافق هسته‌ای ایران توسط ایالات متحده است. توافق هسته‌ای ایران یک تعهد چندجانبه است که هم دارای مسوولیت و هم حقوق چندطرفه است و همه طرف‌های درگیر باید آن را رعایت کنند. در صورت عدم دستیابی ایران به حقوق درج شده در توافق هسته ای، درخواست از ایران برای انجام کورکورانه تعهدات توافقنامه جای سوال است. در واقع، طبق محتوای مربوط در توافقنامه ایران حق انجام اقدامات خاصی را دارد. از نظر قوانین داخلی ایران، در اقدامات کنونی ایران نیز قوانینی وجود دارد که ایران باید از آن‌ها پیروی کند.

قانون استراتژیک ضدتحریم

در ۲۷ نوامبر سال ۲۰۲۰، دانشمند ارشد هسته‌ای ایران، فخری زاده در یک حمله تروریستی در داخل ایران به طرز فجیعی کشته شد، این حمله به طور گسترده‌ای با اسراییل رابطه داشت، پس از این حمله تروریستی بود که مجلس ایران در اوایل دسامبر «قانون استراتژی ضد تحریم» را تصویب کرد و در همان ماه این لایحه توسط ادارات مختلف ایران تصویب و به یک قانون ملی تبدیل شد.

«قانون استراتژی ضدتحریم» برخی تدابیر را برای توسعه هسته‌ای ایران پیش بینی کرده است، از جمله تولید ۲۰ درصد اورانیوم غنی شده برای اهداف صلح آمیز. مطابق با مفاد مربوط به «توافق هسته‌ای ایران» و «قانون استراتژی مقابله با تحریم ها» که به تازگی اجرا شده است، ایران از آغاز فعالیت‌های غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد خبر داد. صرف نظر از قوانین داخلی یا در سطح بین المللی، این اقدام ایران دارای قوانینی است که ایران باید از آن‌ها پیروی کند. ایران زمان فعالیت‌های غنی سازی اورانیوم را اعلام کرد البته انتخاب ایران برای اعلام این اقدام مهم در این روز نیز به وضعیت فعلی خلیج فارس مربوط می‌شود.

در تاریخ ۳ ژانویه سال گذشته، سردار سلیمانی که از شهرت بالایی در ایران برخوردار بود، هنگام دیدار از عراق در حمله تروریستی توسط ایالات متحده کشته شد، با نزدیک شدن به اولین سالگرد درگذشت سردار سلیمانی، ایران که تحت فشار شدید» قرار گرفته، بار‌ها آواز انتقام از سردار سلیمانی را سر داده است، رسانه‌ها گزارش کرده اند که نیرو‌های نظامی امریکا و اسراییل نیز وارد خلیج فارس شده اند یا به سمت خلیج فارس در حال حرکت هستند. بنابراین، در اولین سالگرد درگذشت سردار سلیمانی، در حالی که ایالات متحده و اسراییل به طور مستمر در خارج از کشور فعالیت می‌کنند، اعلام ایران در مورد شروع فعالیت‌های غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم می‌تواند به عنوان مقاومت در برابر فشار مداوم از جهان خارج یا ادای احترام به سردار سلیمانی تلقی شود.

قابل پیش بینی است که قطعا کشور‌هایی مانند ایالات متحده و اسراییل اقدامات ایران را نادیده نخواهند گرفت. با این وجود، تنها دو هفته برای ریاست جمهوری ترامپ باقی مانده است و انجام اقدامات موثر برای دولت ترامپ دشوار است. افزایش غنی سازی تا ۲۰ درصد احتمالا باعث توجه بیشتر دولت جدید امریکا به موضوع توافق هسته‌ای ایران خواهد شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها