کد خبر: ۴۸۴۰۹۰
زمان انتشار: ۱۱:۱۶     ۳۰ بهمن ۱۳۹۹
عضو کمیته ملی ستاد مقابله با کرونا گفت: تور‌ها بودند که باعث شیوع کرونا در مناطق قشم و کیش شدند. به نظر من این تصمیم اشتباه است و تور‌ها را باید ممنوع کنند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از خبرگزاری بسیج، مینو محرز عضو کمیته ملی ستاد مقابله با کرونا در گفتگو  با خبرنگارخبرگزاری بسیج، در خصوص شیوع جهش یافته کرونای انگلیسی در کشور اظهار داشت: موج چهارم شیوع کرونا در حال شروع شدن است.
 
وی با بیان اینکه کرونای انگلیسی وارد ایران شده، تصریح کرد: شدت بیماری و شدت شیوع این نوع از ویروس نسبت به قبل چند برابر است. باید اقدامات و پیشگیری‌ها نیز چند برابر شوند. طبق بررسی‌ها هنوز سویه غالب در ایران سویه انگلیسی نیست، اما اگر سویه انگلیسی غالب شود، سرایت ویروس خیلی زیاد خواهد بود.

عضو کمیته ملی ستادمقابله با کرونا در خصوص صدور مجوز توسط ستاد ملی مقابله با کرونا برای سفر‌های نوروز‌ی ۱۴۰۰ در قالب تور‌های مسافرتی، گفت: غلط است! همین تور‌ها بودند که باعث شیوع کرونا در مناطق قشم و کیش شدند. به نظر من این تصمیم اشتباه است و تور‌ها را باید ممنوع کنند.

مینو محرز با بیان این که ایده‌ی من این است که مسئله تجمع در سفر های نوروزی با تور هم درست نمیشود، افزود: مردم نباید تجمع داشته باشند. در تور‌ها چطور می توانند فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند؟ از طرفی ویروس به راحتی از طریق هوا و تنفس در هتل‌ها هم منتقل می‌شود.

محرز در خصوص صدور مجوز توسط ستاد ملی مقابله با کرونا برای سفر‌های نوروز‌ی ۱۴۰۰ در قالب تور‌های مسافرتی اظهار داشت: شخصا مخالف هستم و معتقدم که مردم باید مثل نوروز سال گذشته از خود گذشتگی نشان دهند. خواهش ما این است که مردم برای عید نوروز برنامه ریزی نکنند و در خانه بمانند.

وی با بیان این که درست است که گردشگری در سال گذشته متضرر شده، اما خیلی چیز‌های دیگر نیز از جهت وجود بیماری کرونا متضرر شده اند گفت: " جان مردم مهم‌تر است".
 
عضو کمیته ملی ستاد مقابله با کرونا در مورد واکسن ایرانی گفت: کار‌های واکسن ایرانی هم در حال انجام شدن است. مرحله اول آزمایشات اجرایی واکسن "کوو ایران برکت"  تمام شده و عارضه‌ای نداشته است. اکنون منتظر شروع مرحله دوم هستیم.

متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی در خصوص روند واکسیناسیون در ایران گفت: انشالله از خرداد ماه و تیر ماه سال آینده شاهد تولید انبوه واکسن ایرانی خواهیم بود. اگر بسیج واکسیناسیون آغاز شود حد اکثر تا پایان تابستان آینده همه واکسینه خواهند شد.

محرز در خصوص اولویت‌های تزریق واکسن افزود: پس از کادر درمان اولویت با افراد بالای ۶۵ سال و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای است. پس از اولویت‌های اول و دوم نوبت به مردم عادی می‌رسد.
 
عضو کمیته ملی ستاد مقابله با بیماری کرونا با بیان این که واکسن برای افراد بالای ۱۸ سال است افزود: واکسن برای خردسالان و زنان باردار تزریق نمی شود؛ چرا که ممکن است دچار عوارض جانبی شوند. هیچ جای جهان هم واکسن را به به زنان باردار و خردسالان تزریق نمی کنند.

وی در خصوص خریدن واکسن خارجی اذعان داشت: با توجه به این که موج چهارم را در پیش رو داریم؛ کادر درمان در خطر هستند. باید هرچه سریعتر کادر درمان واکسینه شوند.
 
مینو محرز در ادامه با بیان این که شدت بیماری و شدت بیماری در سویه انگلیسی ویروس زیاد است، گفت:اگر موج چهارم با سویه انگلیسی همراه شود ممکن است شرایط بحرانی شود.

متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی در ادامه اذعان داشت: در هیچ جای دنیا هیچ پیش بینی درباره این که به زودی از شر کرونا راحت می‌شویم؛ صحیح نیست. برای رهایی از این ویروس همه باید واکسینه شوند.

محرز افزود: جهش‌هایی که در حال حاضر در این ویروس رخ می دهند در جهت قوی‌تر شدن آن هستند. بسیاری از جهش‌ها به معنای بدتر شدن بیماری نیستند، اما در هر صورت این ویروس دائم در حال جهش یافتن است.

عضو کمیته ملی ستاد مقابله با بیماری کرونا گفت: امیدواریم که طی یکی از همین جهش‌ها ویروس خودش را از بین ببرد وگرنه جهان همچنان درگیر این ویروس خواهد ماند.

عضو کمیته ملی ستاد مقابله با کرونا راه اصلی انتقال این ویروس را از راه هوا و تنفس دانست و افزود: درست است که در صورت عطسه و سرفه ذرات حاوی ویروس روی سطوح می نشینند اما، درصد انتقال ویروس از طریق سطوح بسیار پایین است. تنها سطوح اطراف بیماران است که ریسک انتقال بالایی دارند.

وی در پایان گفت: به مردم توصیه می کنم که امسال هم مثل سال پیش از خودگذشتگی داشته باشند. امن‌ترین گزینه در خانه ماندن و رعایت فاصله فیزیکی است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها