نشانی پایگاه خبری ‌۵۹۸ درفضای مجازی: اینستاگرام: https://www.instagram.com/hashtag_598                                  ایتا: https://eitaa.com/www_598_ir                                       توییتر: Twitter.com/www_598_ir                                       تلگرام: telegram.me/www_598_ir              
آخرین اخبار
کد خبر: ۴۸۵۵۶۰
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶
موضع ایران این است که ابتدا آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد، بعد ایران راستی‌آزمایی کند و به تعهداتش عمل کند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از مشرق، حسین موسویان، دیپلمات سابق و از چهره‌های نزدیک به دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در بخشی از یک مصاحبه با شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی پیرامون مذاکرات اخیر وین گفته است:  این مذاکرات از پیچیده‌ترین نوع مذاکرات سیاسی، امنیتی، اقتصادی و بین‌المللی است که معمولا چند جلسه نیاز دارد تا به فرمول مرضی‌الطرفین برسند.

موسویان: اول برجام، بعد تحریم‌ها

او سپس در پاسخ به این سؤال که "موضع ایران این است که ابتدا آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد، بعد ایران راستی‌آزمایی کند و به تعهداتش عمل کند. آیا مذاکرات در این چاچوب به نتیجه خواهد رسید؟" اظهار می‌کند: اصل باید نتیجه مذاکرات باشد؛ نتیجه‌ای که تامین‌کننده پنج دستاورد باشد: اول؛ برجام عملیاتی شود، تحریم‌ها برطرف شود تا ایران از منافع اقتصادی آن بهره‌مند شود و روابط اقتصادی سایر کشورها با ایران از بن‌بست خارج شود. دوم؛ تهدیدات هسته‌ای مثل احتمال بازگشت پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل برای همیشه برطرف شود. سوم؛ برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران با اطمینان و بدون‌چالش به پیش رود. چهارم؛ تجربه دوره ترامپ درمورد برجام تکرار نشود و پنجم؛ توطئه‌های مثلث اسرائیل، جناح تندروی آمریکا و اعراب تکفیری علیه برجام و ایران خنثی شود.

موسویان می‌افزاید: برای حصول چنین نتیجه‌ای، موضع فعلی ایران درست است. منتها دراین مذاکرات ایران درمقابل شش قدرت جهانی نشسته است. ایران می‌گوید اول رفع کامل تحریم توسط آمریکا، بعد راستی‌آزمایی صحت رفع تحریم‌ها و سپس بازگشت ایران به برجام. آمریکا هم می‌گوید که ایران به تعهداتش برگردد، بعد ما تحریم‌ها را برمی‌داریم. نظر روسیه و چین که طرف ایران هستند و همچنین اروپا که هماهنگ‌کننده مذاکرات برجامی است، این است که آمریکا تخلف کرده و باید برای رفع تحریم‌ها پیشگام شود اما نهایتا ایران و آمریکا باید در چارچوب تعهدات متقابل به برجام بازگردند. لذا احتمال دارد که پنج قدرت یعنی روسیه و چین و سه کشور اروپایی، حد وسط مواضع ایران و آمریکا را انتخاب کنند تا مذاکرات به نتیجه برسد. گمان من این است که ایران هم سناریویی را که تامین‌کننده آن پنج دستاورد باشد، زیرپا نخواهد گذاشت.

*تقلای موسویان در جابه‌جایی نتیجه مورد نظر ایران از مذاکرات که رفع کامل تحریم‌ها در اولویت آن است جای تأملات بسیاری دارد.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب صراحتاً تأکید کرده‌اند که شرط بازگشت تعهدات برجامی ایران؛ صرفاً لغو کامل تحریم‌ها توسط آمریکاست و ایران پس از راستی‌آزمایی این اقدام احتمالی به برجام بازخواهد گشت.

پر واضح است که امثال موسویان و برخی دوستان او در ستاد اعتدال که به موسویان به چشم "عقل منفصل تیم مذاکره‌کننده" می‌نگرند و اصراری هم بر تکذیب اظهارات موسویان ندارند؛ دستور رهبری را قابل اجرا نمی‌دانند و از همین روست که تقلا می‌کنند با ابزار دیپلماسی خود به هماوردی با این دستور راهبردی و عقلانی بپردازند.

جالب آنکه این آقایان قبلا و در جریان امضای برجام نیز تماما به دلخواه و خواسته خود جلو رفتند و شکست خورند. اما اکنون که ولی فقیه پس از اثبات کج‌راهه بودن روش این افراد به مردم؛ یک راه عقلانی در پیش پای آنها گذاشته است، شاهد کمرنگ‌سازی امر رهبری از سوی اینان هستیم.

صحبت‌های پایانی موسویان برای درک تحلیل فوق نشانه‌های روشنی دارد. او می‌گوید: گمان من این است که ایران هم سناریویی را که تامین‌کننده آن پنج دستاورد باشد، زیرپا نخواهد گذاشت!

این سناریو همان سناریویی تنهاسازی علی(ع) در صفین است که خواص بایستی به آن توجه و از موضع رهبری در بحث پیش شرط مهم مذاکرات، دفاع داشته باشند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: