کد خبر: ۴۸۷۱۳۳
زمان انتشار: ۱۱:۱۸     ۰۵ خرداد ۱۴۰۰
وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر تلاش کرد توپ بازگشت به برجام را به زمین ایران انداخته و تهران را مقصر وضعیت فعلی این توافق جلوه دهد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا که کشورش از عمل به تعهدات خود برای بازگشت به برجام خودداری کرده بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخته است.
 
در حالی که پنجمین دور گفت‌وگوها در وین امروز برگزار شد بلینکن گفت: «هنوز مشخص نیست که آیا ایران آماده برنده شدن و قادر به اتحاذ تصمیمات لازم جهت بازگشت به پایبندی کامل برجام است یا خیر.»

وزیر خارجه آمریکا که به فلسطین اشغالی سفر کرده گفت: «ایالات متحده آمریکا و اسرائیل در این گزاره که هرگز نباید به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای داده شود کاملاً متحد هستند.»

وی در ادامه گفت: «ما هدف کاملاً یکسانی داریم. بر کسی پوشیده نیست گاهی با یکدیگر در خصوص نحوه تحقق آن هدف اختلافاتی داریم.»

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهاراتش مدعی شد آمریکا متحدانش از جمله اسرائیل را کاملاً در جریان پیشرفت مذاکرات وین قرار داده است.

او گفت: «ما هدف یکسانی داریم. اجازه دهید ببینیم طی چند هفته آینده چه اتفاقی می‌افتد اما یکبار دیگر می‌توانم به شما بگویم که کاملاً با شریکانمان در خاورمیانه در تعامل هستیم تا اطمینان حاصل کنیم آنها کاملاً از آنچه انجام می‌دهیم خبر دارند.»

دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام را فراهم کند.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهدات آن کشور از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد و سیاست موسوم به «فشار حداکثری» را در دستور کار قرار داد.

مقام‌های دولت جو بایدن بارها به صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف کرده‌اند اما تا کنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم هستند سرباز زده‌اند.

واشنگتن می‌گوید تنها در صورتی که دو طرف به برجام بازگرداند حاضر است تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند. این ادعای واشنگتن در حالی مطرح می‌شود که تعهدات ایران به صورت کمی قابل راستی‌آزمایی هستند، اما راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها به دست‌کم ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

دولت آمریکا از زمان اجرایی شدن برجام در دوران ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» کارشکنی‌ها را برای به حداقل رساندن منافع ایران از این توافق آغاز کرد.

دولت اوباما علی‌رغم ادعای رفع تحریم‌ها سیاست‌های مختلفی از جمله هراس‌افکنی در بانک‌ها و موسسات مالی بین‌المللی را برای از بین بردن آثار عملی رفع تحریم‌ها در دستور کار قرار داد.جمهوری اسلامی ایران با توجه به این تجربه خواستار راستی‌آزمایی برای رفع تحریم‌ها است.

رژیم صهیونیستی و آمریکا در هفته‌های گذشته یک کارگروه مشترک برای همکاری در خصوص پرونده مربوط به مذاکرات هسته‌ای ایران تشکیل داده‌اند. تل‌آویو می‌گوید با بازگشت آمریکا به برجام مخالف است و خواستار ادامه سیاست فشار حداکثری علیه ایران است.

جو بایدن از زمان حضور در مجلس سنای آمریکا یکی از حامیان سرسخت رژیم صهیونیستی بوده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها