کد خبر: ۴۸۷۶۸۰
زمان انتشار: ۱۰:۴۲     ۲۰ خرداد ۱۴۰۰
پنجمین مرحله نام‌نویسی مسکن ملی از روز گذشته ۱۹ خردادماه آغاز شده و متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه «طرح اقدام ملی مسکن» درخواست خود را ثبت کنند. در این دوره شروط متقاضیان تغییر کرده است؟
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تجارت نیوز، ثبت‌نام مسکن ملی از شهریور سال ۹۸ به صورت پایلوت شروع شد و ثبت‌نام عمومی آن از آبان همان سال شروع شد. از روزگذشته (ساعت ۱۲ چهارشنبه ۱۹ خرداد) نیز پنجمین مرحله آن آغاز شده است. 

سامانه «طرح اقدام ملی مسکن» اطلاعیه به این شرح منتشر کرد: «مرحله پنجم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در بیش از ۲۴۰ شهر کشور از ساعت ۱۲ روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۹ آغاز می ‌گردد و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت. متقاضیان واجد شرایط می‌توانند به سایت https://tem.mrud.ir مراجعه و با دریافت اطلاعات تکمیلی مورد نیاز جهت ثبت نام اقدام نمایند»

براساس اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی، حدود ۸۰ هزار نفر متقاضی در لیست انتظار هستند که در مراحل مختلف سیستم تایید نشده‌اند یا تایید شده اما سایر مراحل را تکمیل نکرده‌اند. این افراد هم می‌توانند در محله جدید ثبت‌نام کنند. همچنین افرادی که انصراف داده‌اند اگر در محدوده ۲۴۰ شهر اعلام شده باشند، می‌توانند باز هم نسبت به ثبت‌نام در مرحله جدید اقدام کنند.

شرایط ثبت‌نام تغییر کرده است؟

چهار مرحله قبلی ثبت‌نام در طول یک سال و نیم گذشته انجام شده است. از ابتدا برای متقاضیان این طرح چندین شرط در نظر گرفته شده بود.

اولین آن سبز بودن فرم «ج» افراد است، یعنی افراد از سال ۸۴ زمین یا ملک نداشته باشند و همچنین از بعد از انقلاب از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

دیگر شروط نام‌نویسی به این شرح است:

  • متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار
  • زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن
  • دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا
  • در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر ملاک است
  • نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و …)
  • توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی)
  • امکان سپرده‌گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه
  • توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی

 

نرخ سود تسهیلات بانکی این طرح ۱۸ درصد است. اگرچه قرار بود این طرح تا پایان دولت روحانی به اتمام برسد اما تنها حدود ۱۱ هزار واحد در آبان سال قبل افتتاح شد. وزیر راه نیز قول داده در نیمه اول سال ۱۴۰۰ ماهانه ۲۰ هزار واحد افتتاح کند.

 

عملا اتمام پروژه‌ها و حتی کلنگ‌زنی برخی از آنها به دولت بعدی واگذار می‌شود. همین اتفاق برای مسکن مهر نیز افتاد و مردم برای گرفتن خانه‌های خود منتظر دو دولت بودند.

 


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها