کد خبر: ۴۸۸۰۶۰
زمان انتشار: ۱۱:۵۲     ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بی‌انگیزگی کشاورزان برای تولید، گفت: اگر در پی جهش تولید در بخش کشاورزی هستیم، باید به تولیدکنندگان انگیزه بدهیم.

به گزارش پایگاه 598، محمد رشیدی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اهمیت حمایت از کشاورزان برای جهش تولیدات این بخش، اظهار کرد: برای جهش در تولیدات بخش کشاورزی اولین کاری که باید در کشور انجام شود این است که از کشاورزان حمایت کرده و به آنها انگیزه تولید بدهیم.

کشاورزان انگیزه‌ تولید ندارند
 

رشیدی اضافه کرد: هم اکنون اکثر کشاورزان در فاز خسارت دهی هستند، چون یا محصولات آنها را دلال ها به قیمت ارزان می‌خرند و یا کشاورز در مسیر فروش محصولات خود به دولت در قالب خرید تضمینی با چالش واقعی نبودن قیمت ها مواجه است که در این صورت بازهم ناچار به فروش محصولات خود زیر قیمت واقعی می‌شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اشاره ای هم به تشکیل شورای شش نفره متشکل از خانواده کشاورزان برای سیاستگذاری صحیح در زمینه تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی با نرخ های واقعی با تلاش نمایندگان مجلس داشت و ابراز امیدواری کرد: این اقدام حرکت مثبتی در جهش افزایش انگیزه به کشاورزان باشد و در نهایت منجر به افزایش تولیدات بخش کشاورزی در کشور شود.

رشیدی یادآور شد: اگر کشاورزان انگیزه کافی برای تولید داشته باشند، در جهت افزایش تولیدات خود تلاش خواهند کرد که در این صورت می توان به افزایش تولیدات بخش کشاورزی و رسیدن به خودکفایی در محصولات مختلف امید داشت.

وی در ادامه راهکار دیگر برای مدیریت تولید در بخش کشاورزی و جهش در تولیدات این بخش را ارائه الگوی کشت صحیح به کشاورزان عنوان کرد و افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید بر مبنای ظرفیت‌های هر استان در بخش کشاورزی و با توجه به شرایط اقلیمی آن استان، به کشاورزان برنامه کشت بدهد. اتفاقی که هم اکنون در کشور نمی‌افتد و نتیجه آن این می شود که یک سال سیب زمینی زیاد کشت می‌شود و محصول تولیدی روی دست کشاورزان می‌ماند و سال دیگر همین سیب‌زمینی آنقدر کم کشت می شود که نایاب می‌شود و به ناچار با قیمت‌های بالا به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

رشیدی سپس با بیان اینکه برای جهش در تولیدات بخش کشاورزی باید به سمت سیستماتیک کردن مزارع برویم، گفت: استفاده از روش‌های نوین آبیاری باعث افزایش بهره‌وری در مصرف آب شده و در چنین شرایطی زمینه افزایش تولیدات بخش کشاورزی فراهم می شود.

نماینده مردم کرمانشاه ادامه راهکار دیگر برای جهش تولید در بخش کشاورزی را توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: باید در جهت توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی بیشتر تلاش شود تا مثلا کشاورزان برای خرید یک دستگاه تراکتور یک سال در صف انتظار نباشند.

وی یادآوری کرد: استفاده از ماشین‌آلات پیشرفته در بخش کشاورزی نقش اثرگذاری در افزایش تولیدات این بخش خواهد داشت.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها