آمار رهاسازی آب سد کرخه برای تامین حقابه هورالعظیم
کد خبر: ۴۸۸۶۲۱
زمان انتشار: ۲۳:۵۴     ۱۲ تير ۱۴۰۰
معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: آب سد کرخه برای تامین حقابه هورالعظیم رهاسازی شده است این اقدام از ۴ روز پیش انجام شده ولی با توجه به طولانی بودن مسیر کم کم خودش را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه 598، علی شهبازی معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: آب سد کرخه برای تامین حقابه هورالعظیم رهاسازی شده است این اقدام از ۴ روز پیش انجام شده ولی با توجه به طولانی بودن مسیر کم کم خودش را نشان می دهد.

وی ادامه داد: کل نیاز زیست محیطی تالاب هورالعظیم یک میلیارد و سیصد و هشتاد و سه میلیون مترمکعب برای یک سال است که در حال حاضر بر اساس تصاویر ماهواره‌ایی که از تالاب تهیه و مورد تحلیل قرار گرفته در حال حاضر بیش از۸۷.۵  درصد از تالاب شرایط رطوبتی مطلوبی را دارد.

 شهبازی ادامه داد: در سال آبی جاری که از مهر سال 1399 شروع شده است و تا پایان شهریورماه  1400 ادامه خواهد داشت حجم آب بیشتری از نیاز زیست محیطی تالاب توسط سازمان آب و برق خوزستان تامین شده که بخش عمده آن برای حفظ محیط زیست در تالاب از آب شیرین بوده است.

معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: در بهار سال جاری طبق نیازهای زیست محیطی که از طرف سازمان محیط زیست اعلام شده  آب مورد نیاز تالاب هورالعظیم حدود ۳۸۶ میلیون مترمکعب بوده که با برنامه ریزی‌های انجام شده از طرف سازمان آب و برق خوزستان حجم آبی معادل ۴۰۹ میلیون متر مکعب که بیش از نیاز آبی مشخص شده بود به این تالاب آب تزریق شده است.

وی اذعان داشت: با توجه به شرایط بحرانی خشکسالی که در این حوضه کرخه درسال جاری به وجود آمده بیش از ۵۰ درصد کاهش آورد بلندمدت و ۵۵ درصد کاهش آورد نسبت به سال گذشته را تجربه می‌کنیم که در همین راستا یک کمیته مدیریت خشکسالی با همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی تدوین شده که بر اساس این برنامه ۲۴۹ میلیون مترمکعب حجم آب زیست محیطی برای حوزه و رودخانه کرخه در نظر گرفته شده است.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها