کد خبر: ۴۹۵۱۸۰
زمان انتشار: ۱۳:۱۱     ۰۸ آبان ۱۴۰۰
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاهشی با ریزش 18 هزار و 226 واحد همراه شد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز کاری هفته گرچه در ساعات اولیه معاملات با رشد همراه شد، اما پس از آن روند ریزشی به خود گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش 18 هزار و 226 واحد دیگر به رقم یک میلیون و 375 هزار و 734 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هموزن نیز امروز با کاهش 6043 واحد به رقم 370 هزار و 426 واحد رسید.

گرچه اکثر کارشناسان می‌گویند بورس به دلیل ریزش از مرداد ماه سال گذشته واقعا ارزنده شده اما همچنان بازار در حال ریزش است که یکی از دلایل آن عدم اجرای وعده‌های دولتی دیگری عدم بازارگردانی سهام و همچنین خروج پول‌های حقیقی از بورس به سمت بازار رمزارزها به شمار می‌رود.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

به هر حال ارزش بازار در بورس تهران که سال گذشته به مرز 7 میلیون میلیارد تومان رسیده بود امروز به رقم 5 میلیون و 493 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 5.3 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 534 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 610 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات امروز در فرابورس هم به بیش از 3هزار و 823 میلیارد تومان رسید که با این حساب ارزش معاملات دو بازار به مرز 7 هزار و 500 میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت در بورس با معیار وزنی ـ ارزشی 1.3 درصد کاهش یافتند.

همچنین این دو شاخص با معیار هموزن 1.6 درصد افت کردند، شاخص آزاد شناور 1.3 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 1.7 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.78 درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای مهم بورسی در کاهش شاخص مؤثر بودند که می‌توان به نمادهای ملی مس ایران، فولاد مبارکه، پتروشیمی پردیس، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه‌گذاری غدیر، پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندرعباس اشاره کرد.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز در پایان معاملات با 199 واحد کاهش به رقم 19 هزار و 608 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 94 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه در فرابورس به بیش از 354 هزار میلیارد تومان رسید.معامله‌گران در فرابورس بیش از 1.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 359 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 834 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد بیمه پاسارگاد بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته و نمادهای پتروشیمی زاگرس، ذوب‌آهن، پتروشیمی تندگویان، فولاد هرمزگان جنوب، پالایش نفت لاوان و پلیمر آریا ساسول بیشترین اثرات کاهش در شاخص فرابورس را داشته‌اند.


وضعیت امروز پالایش یکم

هر واحد پالایشی یکم بعد از 13 ماه به جای سود آوری، هنوز با زیان 33 درصدی اصل سرمایه همراه است،‌ هر واحد این صندوق که روزهای اول شهریور 99 به نرخ 10 هزار تومان به مردم فروخته شد،‌ امروز با 6734 تومان معامله می‌شود،‌ بارها مقامات دولت قول دادند و حتی در جلسه سران سه قوه تصویب شد که زیان خریداران سهام شرکتهای دولتی از جمله پالایشی جبران شود،‌ اما این وعده‌ها هنوز عملی نشده است. 

امروز گرچه پذیره‌نویسی سهام شرکت تأمین سرمایه خلیج‌فارس به عنوان اولین شرکت تأمین سرمایه وابسته به یک شرکت صنعتی انجام شد اما با این حال شاخص فرابورس امروز رو به کاهش بود و نتوانست رنگ سبز به خود بگیرد.

یکی از ایرادهایی که کارشناسان به بورس تهران وارد می‌کنند این است که صندوق‌های مختلف مانند بازارگردانی، تأمین مالی و صندوق‌های با درآمد ثابت کم هستند و مردم مجبور هستند به صورت مستقیم وارد خرید سهام شرکت‌ها شوند که این هم از عوامل ریزش بازار به شمار می‌رود و هم باعث زیان افراد حقیقی می‌شود.

مردم دوست دارند در بازار سرمایه حضور پیدا کنند، اما باید ابزارهای متناسب با آن برای حفظ سرمایه‌های اندک مردم فراهم شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها