کد خبر: ۴۹۶۴۹۲
زمان انتشار: ۱۲:۲۴     ۲۹ آبان ۱۴۰۰
عدم صعود به جام‌جهانی شبیه به معجزه می‌ماند؛
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: تنها حالتی که ممکن است فوتبال ایران به جام جهانی صعود نکند این است که ما هر ۴ مسابقه را ببازیم و امارات همه بازی‌هایش را ببرد و این چیزی شبیه به معجزه است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از فارس، دراگان اسکوچیچ در جدیدترین اظهارات خود پیرامون تیم ملی فوتبال کشورمان، حضورش در کنار مربیان مطرح جهان به عنوان بهترین مربیان سال ۲۰۲۱ و اینکه چطور تیم ملی را شرایط این روزها رسانده صحبت‌هایی را انجام داده است.

متن این گفت‌وگو را در زیر بخوانید:

* وضعیت تیم ملی فوتبال ایران برای صعود به جام‌جهانی مناسب است و فاصله چندانی برای حضور در قطر ندارید.

اصول فوتبال می‌گوید ما باید به جام‌جهانی راه پیدا کنیم. تنها حالتی که نمی‌شود به مسابقات صعود کرد این است که ما هر ۴ مسابقه را ببازیم و امارات همه بازی‌هایش را ببرد که این چیزی شبیه به معجزه است و عدم صعود ما چنین معنی می‌دهد.

* در دور اول مقدماتی هدایت تیم ملی ایران را ویلموتس به عهده داشت چگونه شرایط را به طور کلی تغییر دادید

در دور برگشت و زمانی که مسابقات به صورت متمرکز برگزار می‌شد باید تمامی ۴ مسابقه را حتی بدون از دست دادن یک امتیاز می‌بردیم. در بحرین فشار بسیار زیادی را متحمل شدیم اما خوشبختانه سربلند بیرون آمدیم.

* چه تغییراتی ایجاد کردید که تیم ملی ایران توانست به شرایط امروز برسد؟

من با روحیه و ذهنیت بازیکنان ایرانی آشنا بودم و از گذشته روی آنها شناخت داشتم. می‌دانستم با آنها چطور برخورد کنم که تمام توانشان را نشان بدهند. من ۶ سال در امارات، کویت، عربستان و ایران مربیگری کردم و فوتبال منطقه را خوب می‌شناختم به همین علت رفته رفته تفکراتم را پیاده کردم.

* در فوتبال ایران مربیانی مثل بلاژویچ فعالیت می‌کردند شما با این نفرات برای حضور در ایران مشورت گرفتید؟

خیر، متأسف هستم نتوانستم با او ارتباط برقرار کنم اما از اینکه مربیان کروات بزرگی در ایران کار کرده‌اند خوشحال هستم.

* به جزو بلاژویچ مربیانی مثل استانکو، کرانچار و برانکو در فوتبال ایران فعالیت می‌کردند که این آخری الان در عمان و در گروه دوم شرایط سختی دارد.

در گروه دوم تیم‌های قدر آسیا حضور دارند و طبیعتا بازی کردن در مقابل آنها راحت نیست برای تیمی مثل عمان هم کار سخت است ولی در مجموع ما در گروه بهتری قرار گرفتیم.در گروه ما هم کره‌جنوبی تیمی مدعی است که ما در تهران مقابل آنها به تساوی رسیدیم. در واقع تا به اینجای مسابقات ما به صورت حرفه‌ای‌تر از آنها امتیاز جمع کردیم. الان هم به جایی رسیدیم که دو بازی پیش‌رو را در ایران بازی می‌کنیم و همانطور که گفتم مشکلی برای صعودمان به جام‌جهانی وجود ندارد.

* شما مربی هستید که بدون شکست روی نیمکت تیم ملی فعالیت می‌کنید، چه احساسی از این اتفاق دارید؟

این موضوع حقیقت دارد اما گذر زمان به من نشان می‌دهد که باید رو به جلو حرکت کنم. اتفاقات قبل پشت سر گذاشته شده و تنها چیزی که ذهن من را مشغول می‌کند ادامه مسیر است که چگونه پیش برود.

* همین آمار و رکورد باعث شده نام شما در کنار ۲۵ سرمربی برتر فوتبال دنیا در سال جدید قرار بگیرید. نظرتان در این مورد چیست؟

قرار گرفتن نام من بین آن همه اسامی بزرگ خوشایند است ولی در کنار من مربیانی مثل ماریو تات، زگانیر و ... حضور دارند که همه با هم کار می‌کنیم این موفقیت هم حاصل تلاش جمعی است.

* و البته در تیم ملی ایران بازیکنان بزرگی حضور دارند.

بله بازیکنانی مثل آزمون را داریم که چند سال است در زنیت فوتبال بازی می‌کند، مهدی طارمی در پورتو یکی از بازیکنان این تیم است و علیرضا جهانبخش در هلند حضور دارد. نفرات دیگری نیز در لیگ‌های اروپایی داریم که قطعا حضور آنها در فوتبال اروپا باعث می‌شود فرهنگ فوتبال ایران تغییر پیدا کند. تیم ملی ایران در کنار ژاپن، استرالیا و کره‌جنوبی می‌تواند از نظر تاکتیکی پیشرفت چشمگیری داشته باشد و در جام‌جهانی برای فوتبال آسیا تبلیغات گسترده‌ای انجام بدهد.

*عملکرد صادق محرمی که در لیگ کرواسی بازی می‌کند را چطور می‌بینید؟

او بازیکن دیناموزاگرب است. این بازیکن را از ۱۶ سالگی در لیگ برتر فوتبال ایران بازی دادم و مطمئن هستم می‌تواند در آینده موفق شود. محرمی فقط یک فوتبالیست نیست و شخصیت خوبی دارد و در آینده توانایی‌های خوبی از خود نشان خواهد داد.

* شما در این گروه بازی سختی مقابل کره داشتید که در آن مسابقه چند ضربه به تیر دروازه حریف زدید.

ما علاوه بر اینکه فوتبال خوبی ارائه می‌کنیم خوشبختانه از لحاظ دانش فوتبالی هم در سطح بالایی قرار گرفته‌ایم. در آن بازی فرصت‌های زیادی داشتیم که از دست رفت. این را هم در نظر بگیرید نوع فوتبال تیم ملی به شکلی است که رقبا حتی نتوانستند یک امتیاز به راحتی از ما بگیرند. فراموش نکنید در مسابقاتی که ما در بحرین داشتیم هر کدام از بازی‌های جنبه پلی‌اف داشت ولی ما حتی یک امتیاز هم در آن دوره به رقبا ندادیم.

* شما در لابه‌لای صحبت‌هایتان به برانکو اشاره کردید که در فوتبال ایران نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کرده است در این مورد چه نظری دارید؟

بله، پرسپولیس در چند مرحله موفق شد به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد و در لیگ ایران هم یک تیم موفق محسوب می‌شود. لیگ ایران پا به پای تیم ملی پیش می‌رود و در این جا همه چیز برای موفقیت فراهم است. دوست دارم مردم اروپا یک روز ببینند که نگاه مردم به فوتبال در ایران چگونه است و طرفداران فوتبال چگونه با تیم‌هایشان زندگی می‌کنند.

* تفاوت مربیان کروات با ایرانی را در چه می‌بینید؟

نمی‌شود این دو موضوع را با هم قیاس کرد اما مربیان کروات در فوتبال ایران تأثیر زیادی داشتند و هنوز هم این رویه ادامه دارد. به طور مثال زوانیمیر سولدو هدایت تیم مثل تراکتور که در ایران یک تیم قدرتمند است را بر عهده گرفته و این نشان می‌دهد شیوه فوتبال کرواسی را ایرانی‌ها می‌پسندند. در واقع تفکر مربیان کروات در ایران جواب می‌دهد.

* آیا کسب عنوان دومی کرواسی در جام‌جهانی روسیه در حضور مربیان کروات در اقصی‌نقاط دنیا تأثیرگذار بود؟

قطعا.

* البته تیمی مثل ایران هم فقط یک گل برای رسیدن به مرحله دوم کم داشت.

در دوره گذشته جام‌جهانی ایران کیفیت خوبی داشت و شانه به شانه اسپانیا، پرتغال و مراکش حرکت کرد. حتی در جام‌جهانی قبلی هم این تیم بازی مقابل آرژانتین را با گل بازیکن بزرگی چون مسی واگذار کرد. این نشان می‌دهد فاصله‌ها در فوتبال هر روز در حال کم شدن است.ایران تیمی قدرتمند محسوب می شود و سزوار این است که در جام جهانی حضور داشته باشد و خود را نشان بدهد.

* ایران در جام‌های جهانی گذشته با بوسنی هم همگروه بود و یکبار هم مقابل این تیم تحت هدایت شما به میدان رفت از آن بازی تدارکاتی چه  مسائلی دستگیرتان شد؟

اتفاقا در آن بازی موارد خاصی دیدم چون تیم ما در حال شکل‌گیری بود و نقاط ضعفی وجود داشت که آنها را برطرف کردم. آن مسابقه با بوسنی نیز کمک‌های زیادی به ما کرد.

*آیا به زندگی در ایران عادت کرده‌اید، از نظر امنیت مشکلی ندارید؟

من در جایی زندگی می‌کنم که فوق‌العاده است. شاید برخی چیزها خیلی در حد بالایی نباشد اما من راضی هستم و اتفاقا امنیت بسیار خوبی در ایران برقرار است. برخلاف آنچه در اروپا می‌گویند ایران کشوری امن است و من تا امروز هیچگونه مسائلی درباره ناامنی و این جور چیزها ندیدم.

* شما در بازی آینده باید به مصاف عراق بروید تیمی که ظاهراً سخت آن را شکست می‌دادید.

قبل از حضور من گفته می‌شد ۱۰ سال است که ایران عراق را شکست نداده ولی از روزی که هدایت تیم ملی را قبول کردم دو بار این تیم را شکست دادیم. من به همه چیز فوتبالی نگاه می‌کنم، به اینکه فشاری روی بازیکنان وجود داشته که ۱۰ سال موفق به شکست عراق نشده بودند توجه نکردم و حالا هم امیدوارم در دیدار آینده حریف را شکست داده و جشن صعود بگیریم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها